امروز: پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دودمان: وضعیت آسیب های اجتماعی در سطح استان فارس و به خصوص شهر شیراز مناسب نیست

لیلا دودمان:  وضعیت آسیب های اجتماعی در سطح استان فارس و به خصوص شهر شیراز مناسب نیست

 

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز:

وضعیت آسیب های اجتماعی در سطح استان فارس و به خصوص شهر شیراز مناسب نیست

کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز در نشستی با حضور مدیران دستگاههای اجرایی و نمایندگان برخی از سازمان‌های مردم نهاد در حوزه اجتماعی به بررسی آخرین وضعیت آسیب‌های اجتماعی در این شهر پرداخت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای شهر شیراز، خانم دکتر «لیلا دودمان» رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز در این نشست تخصصی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر حل آسیب‌های اجتماعی ابراز کرد: وضعیت آسیب های اجتماعی در سطح استان فارس و به خصوص شهر شیراز مناسب نیست.

وی با اشاره به برخی آسیبها در حوزه جوانان، بانوان و حاشیه های شهر شیراز گفت: قصد سیاه نمایی نداریم اما باید واقعیات را بپذیریم.

دودمان خاطر نشان کرد: باید از وضعیت جامعه در حوزه آسیب های اجتماعی رو نمایی کنیم تا بتوانیم متناسب با نیازها برای مقابله با اسیبهای موجود برنامه ریزی کنیم.

وی فقدان مدیریت در حوزه امور اجتماعی را مهمترین چالش فعالیت ها در این بخش برشمرد و گفت: ساختار موجود باید مورد بازبینی قرار گیرد و خارج از سیاست بازیها و آمارهای سو به واقعیات جامعه نزدیک شویم.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز ابراز کرد: کارگروه اجتماعی با ساختاری جدید و با حضور سازمانهای مردم فعال در این بخش راه اندازی خواهد شد و تا ضمن رصد شرایط اجتماعی شیراز، به تدوین و ارائه پیشنهادهای جدید و کاربردی بپردازد.  

همچنین اقای «عبدالرزاق موسوی» رییس کمسیون برنامه و بودجه شورای شهر نیز در سخنانی با انتقاد از فقدان متولی در امور اجتماعی گفت: واقعیت این است که دفتر امور اجتماعی استانداری فارس نتوانسته به وظایف خود عمل کند.

وی ادامه داد: ترکیبی لازم است که نهادهای مدنی از جمله مساجد نقش اصلی در آن داشته باشند و اتفاقا نهادهای مدنی هم تصمیم ساز و هم مجری باشند و دولت نقش حامی داشته باشد.

موسوی ابراز کرد: باید به درک مشترکی از مسائل و اسیبهای اجتماعی برسیم که بتوانیم با اتکا به مشارکتهای مردمی برای حل آنها گام برداریم.

آقای «دکتر علی ناصری» رییس کمسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری نیز در سخنانی با با تقسیم بندی آسیبهای اجتماعی به سه بخش آسیبهای زیستی، روان شناختی و اجتماعی ابراز کرد: ساماندهی مهاجران، توسعه آموزش مبتنی بر نگرش و ایجاد اشتغال مهمترین راهکار حل آسیبهای اجتماعی است.

وی با بیان اینکه باید انرژی جوانی به جای خانه در بخش کار و اشتغال به کار گرفته شود، ادامه داد: در دراز مدت باید نگاه مقامات عالی را به تاسیس وزارت خانواده ترغیب کنیم، هرچند که آرمانی به نظر می رسد.

دکتر ناصری ابراز کرد: وقتی فردی میخواهد گواهینامه رانندگی بگیرد باید یک سری شرایط را داشته باشد و بعد آزمون تعیین صلاحیت بدهد، چرا نباید در تشکیل خانواده به شاخصها و صلاحیتهای فردی طرفین توجه کرد؟

وی ادامه داد: آیا هر جوان رعنا یا هر خانم زیبا روی صلاحیت ازدواج دارد؟ و می تواند گواهینامه صلاحیت ازدواج را کسب کند؟ اینها مواردی است که قبل از ازدواج باید به آنها دقت کرد.

 

 

۱۳۹۶/۰۹/۰۷ - ۱۴:۰۳:۱۶

دیدگاه های شما