امروز: دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی: بافت تاریخی، هویت فرهنگی شهر شیراز است که مدتها از آن غافل شده بودیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی: بافت تاریخی، هویت فرهنگی شهر شیراز است که مدتها از آن غافل شده بودیم.

 

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا:

بافت تاریخی، هویت فرهنگی شهر شیراز است که مدتها از آن غافل شده بودیم.

نشست بررسی راهکارهای رونق اقتصادی و سرمایه گذاری در بافت تاریخی و فرهنگی شهر شیراز با حضور آقای «علی اکبری» نماینده مردم شیراز در خانه ملت و خانم «لیلا دودمان» رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز ونیز جمعی از فعالان اقتصادی و مدیران دستگاههای اجرایی در محل شورای شهر شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، خانم دکتر «لیلا دودمان» رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز در این نشست گفت: بافت تاریخی، هویت فرهنگی شهر شیراز است که مدتها از آن غافل شده بودیم.

وی ادامه داد: بافت های تاریخی مظهر نگرش های فکری و آفرینش های هنری در حوزه معماری و زیستی است که  می تواند به عنوان یکی از داشته های گردشگری مورد توجه ویژه قرار گیرد.

به اعتقاد خانم دودمان سرمایه گذاری در بافت‌های فرهنگی و تاریخی از توان دولت خارج است و باید بخش خصوصی در این زمینه فعال شود.

وی با بیان اینکه رکن گردشگری شیراز در بافت تاریخی نهفته است ابراز کرد: با اعتبارات محدود شهرداری امکان پذیر نیست که بتوانیم بافت تاریخی را رشد دهیم مگر آنکه بخش خصوصی در این منطقه فعال شود.

عضو شورای شهر شیراز با بیان اینکه باید تلاش کنیم مردم منطقه تاریخی و فرهنگی خودشان در بحث اقتصادی توانمند شوند ابراز کرد: مدتهاست بخش خصوصی با تامین اعتبار لازم در بافت تاریخی و فرهنگی شیراز زمینه سرمایه گذاری در حوزه هتلداری و پذیرش گردشگر خارجی فعالیت می‌کند.

وی با تاکید بر ضرورت حل مشکلات زیرساختی در بافت تاریخی و فرهنگی ادامه داد: شرایط زیست بومی خوبی باید در این مناطق ایجاد شود تا درآمد اقتصادی برای سرمایه گذار به همراه داشته باشد.

دودمان با تاکید بر ضرورت تلاش برای تضمین بازگشت سرمایه در بخش بافت تاریخی و فرهنگی خاطرنشان کرد: به دلیل برخی مشکلات فنی بسیاری از ساختمانهای تاریخی فاقد سند مالکیت است که تاکنون موفق به اخذ سند نشده اند.

وی ادامه داد: وجود سند مالکیت یکی از راهکارهای تضمین سرمایه گذاری در بافت تاریخی و فرهنگی است که باید دولت برای اجرای آن راهکاری پیدا کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز به تلاش شهرداری شیراز برای بازگشایی برخی مسیر منتهی به بافت فرهنگی و تاریخی اشاره کرد و افزود: همچنان بسیاری از ابنیه این بافت نیازمند مقاوم سازی و سبک سازی است و باید با توسعه ایمنی و ارتقا سطح شرایط امدادرسانی مثل تجهیز آتش نشانی های منطقه شرایط را برای ورود گردشگران و شهروندان مهیا سازیم.

وی افزود: تامین روشنایی و ارتقا شرایط امنیتی از دیگر نکاتی است که به روند سرمایه گذاری در این منطقه کمک خواهد کرد.

در این مراسم سرمایه گذاران بخش خصوصی به مشکلاتی همچون وجود معتادان ولگرد و اتباع بیگانه، نبود گاز و روشنایی معابر، تامین بهداشت محیط، وجود منازل در حال تخریب، وضعیت اسناد مالکیت و تامین امنیت از مهمترین مشکلات اشاره کردند. 

۱۳۹۶/۰۹/۱۸ - ۰۹:۲۲:۲۹

دیدگاه های شما