امروز: چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دستغیب: شهر «گفت‌وگو محور» با تردد خودروهای پر سرعت در اتوبان‌ها ایجاد نمی‌شود

دستغیب:  شهر «گفت‌وگو محور» با تردد خودروهای پر سرعت در اتوبان‌ها ایجاد نمی‌شود

رییس شورای شهر شیراز گفت: اینکه مردم روزهای تعطیل به باغات و باغ‌شهرها پناه می‌برند، نشان می‌دهد شهرها با نشاط و لذت بخش نیست.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «سیداحمدرضا دستغیب» که در همایش «زندگی پیاده در شهر» سخن می‌گفت، ابراز کرد: 
تغییر نگرش مدیران و شهروندان و شهرسازی با محوریت انسان، ضرورت امروز توسعه شهری است.

وی با بیان اینکه شهر «پیاده محور» بر مبنای نیازهای انسان شکل می‌گیرد نه خودرو! ادامه داد: شهر خوب دارای سه شاخص ایمنی، نشاط و لذت بخشی و زیبایی است.

رییس شورای شهر شیراز خاطرنشان کرد: شهر ایمن باید برای همه ساکنین آن ساخته شده باشد و سالمندان و کودکان و بانوان امنیت زندگی و تردد در ان داشته باشند.

دستغیب با بیان اینکه شهر باید از نظر امنیت روحی، روانی و اخلاقی ایمن باشد، اضافه کرد: شهری ایمن است که همه شهروندانش بتواند با آسوده‌ترین خاطر حداقل حقوق اولیه خود را کسب کنند.

وی افزود: شهرهای امروز مردانه طراحی شده‌اند و معلولان و سالمندان و کودکان بدون کمک نمی‌توانند عبور و مرور داشته باشند.
وی با بیان اینکه ساخت شهرهای با نشاط و ایمن، نیازمند تغییر نگرش مدیران شهری است، ادامه داد: اینکه مردم روزهای تعطیل به باغات و باغ‌شهرها پناه می‌برند، نشان می‌دهد شهرها با نشاط و لذت بخش نیست.

رییس شورای شهر شیراز با بیان اینکه «انسان» در تفکر برخی مدیران جایگاهی ندارد، از برخی نگاههای مدیران شهری انتقاد کرد و گفت: ساخت خیابان‌ها و اتوبان‌های بزرگ بر مبنای نیاز خودروها انجام می‌شود نه انسان‌ها.

دستغیب با بیان اینکه شهر «انسان محور» بر مبنای گفتمان و گفت‌وگو شکل می‌گیرد، خاطرنشان کرد: شهر «گفت‌وگو محور» با تردد خودروهای پر سرعت در اتوبان‌ها ایجاد نمی‌شود، بلکه در پیاده‌روهایی ایجاد می‌شود که انسان‌ها کنار یکدیگر در آن تردد می‌کنند.

وی زیبایی را یکی از شاخص‌های مهم شهر ایمن بر شمرد و گفت: شیراز می‌تواند منحصر بفردترین شهر زیبای دنیا باشد به‌شرط آنکه که تفکر مدیران از تکمیل پروژه‌های عمرانی به شناخت انسان تغییر کند.

وی ادامه داد: اگر تفکر مدیران عوض شود، می‌توانیم به تقویت فرهنگ شهروندی هم امیدوار باشیم.

دستغیب معتقد است تفکر مردم باید نسبت به عدم استفاده از خودروهای شخصی و استفاده از پیاده‌روها و حمل و نقل عمومی باید عوض شود.

۱۳۹۶/۱۰/۰۴ - ۱۲:۰۶:۰۹

دیدگاه های شما