امروز: شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

گورستان تاریخی دارالسلام در دستورکار شورای شهر شیراز قرار گرفت

گورستان تاریخی دارالسلام در دستورکار شورای شهر شیراز قرار گرفت

اعضا و کارشناسان کمیسیون حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر شیراز از گورستان تاریخی «دارالسلام» این شهر بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «احمد تنوری» رئیس کمیسیون حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر شیراز در سخنانی گفت: گورستان دارالسلام یا درب سلم قدیمی‌ترین گورستان شهری و عمومی جهان اسلام است که از قرن دوم هجری تا دهه 60 به طور عمومی دفن متوفیان در آن مکان انجام شده است هرچند از اواسط دهه 50 این امر به دارالرحمه انتقال یافت.

وی ادامه داد: با وجود از بین رفتن و یا جابجایی برخی سنگ های هنری همچنان این گورستان به لحاظ هنری و فرهنگی و حجاری مرکز هنری کم نظیری به شمار می رود.

تنوری خاطرنشان کرد: شیرهای سنگی و سنگ‌هایی که به شکل شغل افراد در این گورستان وجود داشته که الان فقط تعداد اندکی از آنها باقی مانده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از مشاهیر تاریخ شیراز در اینجا دفن شده اند، افزود: ممکن است بدلیل سرقت یا نابودی برخی سنگ‌ها در شرایط اقلیمی، سنگ قبرشان از بین رفته اما در کتب تاریخی معتبر نامی از آنهاست.

رئیس کمیسیون حقوق شهروندی شورای شهر شیراز از روند بازسازی گورستان دارالسلام انتقاد کرد و گفت: پروژه بازسازی شکل گورستان تاریخی را به شکل گورستان های جدید تغییر می دهد درحالیکه بازسازی باید به شکل طبیعی و تاریخی آن انجام شود و نمای کلی حفظ شود.

وی ابراز کرد: این نوع تغییرات در دوران پهلوی اول در باغ ملی و گورستان جهان آباد هم انجام شده و محل دفن بسیاری از بزرگان از بین رفته است.

دکتر «علی ناصری» رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز نیز در سخنانی با اشاره به تعداد آرامستان ها در شیراز گفت: دارالسلام از قدیمی ترین گورستان هایی است که به صدر اسلام برمی گردد و قبوری با 1000 تا 1200 سال قدمت در آن وجود دارد.

وی با بیان اینکه بهسازی نباید به تاریخ و هویت دارالسلام لطمه وارد کند، خاطر نشان کرد: حیف است که از این آرامستان تاریخی به سادگی بگذریم در حالیکه می تواند مرکز مهمی برای گردشگری در شیراز باشد.

به گفته دکتر ناصری تاکنون 12 میلیارد ریال صرف بازسازی گورستان 7/6 هکتاری دارالسلام شده است.

«سیروس پاک‌فطرت» عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: موضوع دارالسلام باید در شورای فرهنگ عمومی در دستورکار قرار گیرد، وی افزود: در شورای قبل موافقت‌نامه هایی با اوقاف و میراث فرهنگی امضا شد و حالا باید روند کار مورد ارزیابی قرار بگیرد.

ایشان در ادامه گفت: در شورای فرهنگ عمومی هم تاکنون موضوع دارالسلام به نتیجه نرسیده است.

پاک‌فطرت ابراز کرد: دارالسلام در شیراز مظلوم است و هنوز هم ناامن و نازیبا و پاتوق معتادین است.

وی خاطرنشان کرد: دارالسلام می تواند افتخاری برای شورای پنجم شهر شیراز باشد به شرط اینکه امور عملیاتی شود البته فقط کار شورا و شهرداری نیست و همه باید وارد کار شوند.

۱۳۹۶/۱۰/۱۴ - ۱۰:۵۲:۰۱

دیدگاه های شما