امروز: جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

عضو شورای اسلامی شهر شیراز: مدیریت جامع شهری در حوزه فرهنگی در اولویت قرار گیرد

عضو شورای اسلامی شهر شیراز: مدیریت جامع شهری در حوزه فرهنگی در اولویت قرار گیرد

عضو ناظر شورای اسلامی شهر شیراز در سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری در جریان بازدید از این سازمان خواستار نگاه تخصصی به موضوعات فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز احمد تنوری گفت: جایگاه شیراز به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران و از طرف دیگر سومین حرم اهل بیت(علیهم السلام) جایگاهی ممتاز است که این موضوع ضرورت نگاه جدی و تخصصی به فرهنگ را در این شهر نمایان می سازد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با انتقاد از چارت کنونی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری ها که موضوعات گسترده فرهنگی، اجتماعی و ورزشی را در یک سازمان جمع کرده است تصریح کرد: فرهنگ، موضوعات اجتماعی و ورزش حتی در رشته های آکادمیک و دانشگاهی نیز دارای زیرشاخه های فراوانی هستند و اگر بخواهیم با نگاه تخصصی برنامه های اثربخشی در شهرها انجام شود ناچاریم که هرکدام از این موضوعات، سازمانی مستقل داشته باشند تا قابلیت برنامه ریزی و نظارت در آنها گسترش یابد. وی افزود: امیدواریم اعضای شورای شهر و وزارت کشور جهت تفکیک این بخش ها همراهی لازم را داشته باشند.

تنوری ایجاد مدیریت جامع شهری در حوزه فرهنگی را از ضرورت های شهر شیراز معرفی کرد و گفت: در شیراز بناهای تاریخی مهمی هستند که ثبت ملی شده اند و هم اکنون در اختیار شهرداری قرار دارند اما بهره برداری از آنان به سازمان های دیگری واگذار شده که مرتبط با بخش فرهنگی نیستند.

 وی باغ دلگشا، باغ جهان نما و آرامگاه خواجوی کرمانی را نمونه این اماکن معرفی کرد و افزود: علاوه بر آنها باید بوستان هایی که در آنها فرهنگسرا وجود دارد نیز به معاونت فرهنگی واگذار شود تا بهره وری از این اماکن شهری افزایش یابد.

وی ادامه داد با توجه به اینکه امروز کارهای اجرایی مورد نیاز بوستان ها به صورت پیمانکاری انجام می شود گفت: این موضوع باعث می شود واگذاری برخی از بوستان ها به معاونت فرهنگی شهرداری خللی در وضعیت رسیدگی به آنان ایجاد نکند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه هنگامی می توان انتظار داشت مسیر توسعه فرهنگی شهر با سرعت طی شود که ابزار های لازم و امکانات مورد نیاز نیز در خدمت معاونت فرهنگی قرار گیرد و از این رو باید امکانات و ظرفیت های فرهنگی شهر در یک مدیریت واحد قرار گیرد تا شاهد استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود باشیم.

تنوری با اشاره به ظرفیت های منحصر به فرد شیراز در حوزه گردشگری گفت: تشکیل سازمانی مستقل برای این حوزه نیز ضروری است تا با یک مدیریت واحد ظرفیت های این حوزه فعال شود چرا که در آن صورت علاوه بر معرفی جایگاه واقعی شیراز و تقویت هویت فرهنگی، شاهد جذب گردشگر و رونق اقتصادی نیز خواهیم بود.

 

رئیس کمیسیون حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر شیراز تفکیک حوزه ورزشی از سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری را سبب ایجاد فرصت برنامه ریزی و مدیریت هدفمند در موضوع ورزش معرفی کرد  و گفت: در گذشته تیم هایی از شهر شیراز همچون برق و فجر شهید سپاسی در سطح ملی و بین المللی صاحب جایگاه ویژه ای بودند که این موضوع زمینه ساز تعلق خاطر شهروندان به شهر شیراز می شد و در تقویت هویت جمعی شهروندان نقش آفرین بود اما هم اکنون جای خالی نگاه تخصصی به حوزه ورزش در شیراز محسوس است .

تنوری فعال شدن شهرداری در حوزه ورزش حرفه ای را از نیازهای کلانشهر شیراز عنوان کرد و افزود: این مشارکت می تواند افزایش اعتماد به نفس در بین شهروندان را ایجاد کند و تقویت کننده هویت شهری باشد.

آتش زمزم سرپرست معاونت فرهنگی و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز گفت: رویکرد به شهرداری به عنوان یک مجموعه منحصراً خدماتی تغییر کرده است و امروز شهرداری نهادی اجتماعی محسوب می شود که رسالت های خطیری در حوزه های فرهنگی و اجتماعی برعهده گرفته است.

 

۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۱۶:۴۲:۱۱

دیدگاه های شما