امروز: دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دکتر مقیمی: بررسی طرح ایجاد اولین سکونتگاه سبز ایران در شورای شهر شیراز

دکتر مقیمی: بررسی طرح ایجاد اولین سکونتگاه سبز ایران در شورای شهر شیراز

با پیشنهاد و حضور جمعی از فعالان زیست محیطی ، طرح ایجاد اولین سکونتگاه سبز ایران در منطقه زیبا شهر در شهر شیراز و در کمیسیون تلفیق مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت .

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «قاسم مقیمی» رئیس کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر رویکرد و اولویت شورای پنجم در ایجاد شهر سالم ،شهروند سالم گفت :تجربه هوشمند شدن و شهر بدون کرین در دنیا بویژه کشورهای پیشرفته امری رایج است که علاوه بر فوائد زیست محیطی منافع اقتصادی هنگفتی نصیب شهرها و شهروندانش نموده است اما در کشور ما این امر در حد شعار و در خدمت اهداف سیاسی بوده است تا رفع مشکلات شهروندان .

وی با اشاره به قابلیتهای سرزمینی شیراز و وفور انرژی های طبیعی باد و نور خورشید خاطر نشان کرد: با وجود دانش فنی و زیر ساختهای محیطی متاسفانه هنوز ادبیات و تفکر سبز در ذهن برخی از ما مدیران جایگاهی ندارد .

درادامه رئییس کمیسیون تلفیق شورا ضمن دعوت از همه صاحبنظران و سرمایه گذاران جهت حضور در دبیر خانه کمیسیون تلفیق شورا و رائه طرح ها و پیشنهادات خود در این زمینه گفت : اداره جمعی همه ی اعضای شورا و روسای کمیسیون ها بر محور قرار دادن محیط زیست شهر شیراز در همه امور اجرایی و خدماتی شهر است ومطمئناً با بستر سازی جهت حضور مردم در چنین پروژه هایی می توان امیدوار بود که شیراز بعنوان اولین شهر در ایران مقوله انرژی های پایدار ورود کند و بتواند الگویی برای سایر شهر ها باشد.

همچنین دکتر نواب قائدی با اشاره به مزایای اقتصادی اینگونه پروژه ها جهت تامین برق مورد نیاز شهروندان و مجموعه های شهری آن را حرکتی روبه جلو در عرصه طراحی شهری دانست و گفت : آنچه ضرورری است محاسبه نقاط ضعف و قوت این موضوع جهت کاهش میزان خظای آن و بازده بیشتر است .

در ادامه سرکار خانم سولماز دهقانی رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر ، بهره گیری از نظرات و ایده های مردمی افزود:در هر منطقه ای که طرح فضای سبز و سکونتگاه مردمی دایر می شود مهم همراهی کردن مردم و مشارکت آنها در اجرای بهتر آن است.

دکتر لیلا  دودمان نیز ضمن ضرورت هماهنگی باسایر سازمانها و نهادها همچون استانداری و اداره برق در اجرای چنین پروژه هایی گفت : انجام کارعلمی و کارشناسی شده و تجربه گرفتن از سایر موارد مشابه میتواند در به ثمر نشستنچنین پروژه های دخیل باشد . نوذر امامی دیگر عضو شورا با تاکید بر لزوم محاسبات فنی و شهر سازی و استفاده از دانش تخصصی صاحب نظران عرصه ی ساخت و ساز ساختمان و همچنین رعایت سیما و منظر شهری در پیاده سازی این امر تاکید کرد .

در نهایت مقرر شد پیشنهاد دهندگان و سرمایه گذاران طرح در جلسه آتی با حضور متولیان امر مثل استانداری اداره برق ، سازمان سیما و منظر شهری ، معاونت معماری شهرسازی ، حوزه سرمایه گذاری به توجیه فنی و اقتصادی طرح خود بپردازند .

۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۱۲:۴۹:۵۸

دیدگاه های شما