امروز: شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

حضور اعضای شورای شهر شیراز در همایش علمی- تخصصی «لجستیک در فرماندهی حادثه»

حضور اعضای شورای شهر شیراز در همایش علمی- تخصصی «لجستیک در فرماندهی حادثه»

همایش علمی- تخصصی «لجستیک در فرماندهی حادثه» به همت سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز و با حضور متخصصان و کارشناسان در تالار همایش های شهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «علی ناصری» رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز در مراسم افتتاحیه این همایش در سخنانی گفت:

براساس تعریف دایره المعارف سازمان بین المللی کار حادثه عبارت است از یک اتفاق پیش بینی نشده و خارج از انتظار که سبب صدمه و آسیب می شود و این موضوع را هم در بعد انسانی یعنی حوادثی که انسان ناخواسته در بوجود آمدن آن نقش دارد و هم در بعد طبیعی، که انسان نقشی در آن ندارد اما می تواند در کاهش و یا افزایش صدمات و خسارات ناشی از آن تأثیرگذار باشد تعریف کرد.

وی با بیان اینکه حادثه نتیجه یک رویداد ناخواسته است. ادامه داد: حادثه عمل و یا اتفاق ناخوشایند و خارج از نظم است که می تواند منجر به خسارات مالی و یا جانی شود.

ناصری با بیان اینکه حوادث به خودی خود اتفاق نمی افتد بلکه عواملی سبب ایجاد آنها می شوند ابراز کرد: اقدامات ناایمن انسان و نیز بوجود آوردن شرایط ناایمن سبب به وقوع پیوستن حوادث می شود که نتیجه آن می تواند در روند کاری، خسارت به اموال یا آسیب دیدن افراد و اجتماع شود.

وی به وجود برخی باورهای اشتباه در مورد حادثه اشاره کرد و گفت: این افراد معتقدند حادثه، واقعه ای است که خودبخود به وقوع می پیوندد و حتی برای آن درجه ای از شانس را نیز در نظر می گیرند و اعتقاد دارند که در آن کسی مقصر نیست و مسئولیتی ندارد.

عضو شورای شهر ادامه داد: افراد صاحبنظر در این بخش معتقدند وقوع هر حادثه دارای یک یا چند دلیل مشخص است. کارفرما، مسئول برقراری ایمنی در محیط های تعریف شده و نیز مواردی مختلف که معطوف به عملکرد افراد است که عمدتاً از روی سهل انگاری است. وی افزود: در علوم پزشکی باور درستی در فعالین این عرصه نهادینه شده است و آن موضوعی است که بارها شنیده اید اما لازم است با جدیت دنبال کنید و آن پیشگیری بهتر از درمان است.

ناصری با بیان اینکه پیشگیری و چگونگی اقدام موثر در این خصوص نیازمند آموزش است ادامه داد: در شاخصه اهداف شبکه شهرهای یادگیرنده جهانی به تشویق شهروندان برای کسب مهارت ها، ارتقای دانش و تجربه بصورت داوطلبانه و نیز تشویق به تبادل ایده ها و تجارب جهت دستیابی به شهرهای توسعه یافته و پایدار تأکید شده است. عضو هیأت رئیسه شورای شهر شیراز خاطر نشان کرد: با آموزش است که می توان موجبات افزایش آگاهی شهروندان را فراهم نمود که ماحصل این اقدام در این بخش جلوگیری از وقوع یا تکرار مجدد حوادث خواهد بود.

دکتر ناصری در تشریح اهمیت نقش و جایگاه ایمنی و بهداشتی صنعتی و محیط زیست در واحد های صنعتی گفت: واحدهای HSE می توانند نقش موثری در پیشگیری از بروز خطر در زمینه های مختلف ایفا کنند از جمله بالا بردن سطح آگاهی و دانش ایمنی کارکنان در مراکز صنعتی و تولیدی و خدماتی که نیاز به آگاهی و دانش ایمنی نسبت به همان صنعت و خدمات برای کارکنان به جد احساس می شود. ناصری بیان کرد: عدم اشراف به خطرهای موجود که همیشه در کمین آنان می باشد، یعنی استقبال از خطر و طبعاً به وقوع پیوستن حوادث ناخواسته می توانند منجر به از کارافتادگی موقت یا دائم و یا نقص عضو و یا حتی مرگ گردد. وی ابراز کرد: در هر صنعت (سیستم و یا کارخانه ای)، باید با ایجاد یک برنامه ریزی آموزشی درست، مقررات و دستورالعمل های حفاظتی و ایمنی و آتش نشانی و همچنین بهداشت محیط کار را به کارکنان و مسئولین منتقل کرد تا به اجرا درآید. وی معتقد است تا زمانی که کارکنان یک واحد صنعتی و یا یک جامعه به حفظ و حراست خود اعتقاد نداشته باشند و آن را جز مهم‌ترین و اساسی‌ترین وظایف خود ندانند نباید انتظار داشت که در آن کارخانه و یا در آن اجتماع پیشرفتی از نظر ایمنی بوجود آید.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با تأکید بر لزوم اقدامات نرم افزاری در کاهش بروز حوادث ادامه داد: تامین سخت افزارها که مراتب لجستیکی را شامل می شود درصدد تدوین برنامه هایی سیستماتیک به منظور بهره مندی هرچه بیشتر از توان سخت افزاری باشیم اما موضوع بهره مندی از ابزار و وسایل لجستیکی با بهره وری موضوعی کاملا متفاوت است.

وی خاطرنشان کرد: بهره وری زمانی اتفاق می افتد که نیروی انسانی، مهارت لازم در بکارگیری ابزارآلات در اختیار را داشته و از آمادگی جسمی و روحی لازم برخوردار باشند تا از زمان بعنوان بعد محوری در کاهش خسارت در حوادث بصورت مطلوب استفاده کنند.

۱۳۹۶/۱۱/۲۸ - ۱۱:۳۳:۱۴

دیدگاه های شما