امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

ارگ کریمخانی

ارگ کریم خان در مرکز شهر شیراز قرار دارد.این ارگ در دوره سلطنت سلسله زندیه ساخته شده است و پس از اینکه کریم خان زند شیراز را به عنوان پایتخت خود و این مکان را به عنوان مکان زندگی خود انتخاب کرد، به ارگ کریم خانی معروف شده است. در سال 1350 این ارگ به اداره فرهنگ و هنر وقت واگذار شد.این بنای بزرگ اکنون زیر نظر سازمان میراث فرهنگی جکهوری اسلامی ایران اداره میشود و از چند سال پیش مرمت این بنا آغاز شده است تا به عنوان موزه بزرگ فارس مورد استفاده قرار گیرد.

ساخت این بنا بین سالهای 1766 و 1767 میلادی انجام شد و کریم خان بهترین معماران زمان خود  را جهت ساخت آن بکار گرفت. او همچنین بهترین مصالح را اتهیه و ساخت بنا را به سرعت تمام کرد. مصالح عمده به کار رفته در بنا آجرو سنگ مرمر می باشد که مرمر به کار رفته از تبریز آورده شده بود.

این بنا در دوره زندیه به عنوان محل استقرار حکومت و در دوره قاجاریه به عنوان محل زندگی فرمانداران محلی استفاده میشد.

بنای ارگ ترکیبی از دو معماری مسکونی و نظامی است. بخش درونی ارگ با ایوان ها و اتاق های نقاشی شده، آبنماها و باغچه ها از ظرافت خاصی برخوردار است.نمای بیرون این بنا آجرکاریست و بلندی دیوارهای کنگره دار 12 متر است که در هر گوشه یک برج 14 متری برپا شده.در قسمت لبه های دیوار جان پناه های بسیار مناسبی جهت دیده بانی و تیراندازی به هنگام جنگ ساخته شده است.ظاهر بنا حتی در محوطه داخلی تزیین زیادی ندارد و تنها به نمای داخلی اتاقها محدود میشود.

 

۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۱:۰۸:۱۴

دیدگاه های شما