امروز: جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دکتر قاسم مقیمی: متولی پاسداشت شهدا مردم هستند، نه جریانی خاص

دکتر قاسم مقیمی: متولی پاسداشت شهدا مردم هستند، نه جریانی خاص

رییس کمیسیون تلفیق شورای شهر شیراز خواستار حرمت همگانی به نام و یاد شهیدان شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «قاسم مقیمی» که در جمع تعدادی از خانواده های شهدای هشت سال دفاع مقدس حضور داشت با تاکید بر این امر افزود: شهید و شهادت بخشی از داشته‌های معنوی هر ملتی هستند و مصادره کردن آنها به سمت جریان ها و نهادهای خاص جرمی نابخشودنی است.

عضو شورای شهر شیراز که خود از رزمندگان و جانبازان دفاع مقدس هست، با یادآوری خاطرات همرزمان خود در کنار برخی شهدای عملیات های کربلای ۴ و ۵ و نیز والفجر ۸ گفت: شهدا در زمان حیات، خود را سرباز وطن و متعلق به همه آحاد این مرز و بوم می‌دانستند، و در ذهنشان نمی‌گنجید که روزی پس از عروجشان برچسب خطی و جناحی بر نمادها و نشان‌هایشان حک شود.

وی با بیان اینکه در همه دنیا مدافعان و رزمندگان از احترام خاصی در میان همه اقشار جامعه برخوردارند افزود: آرمان‌های مردم ایران چه پیش از اسلام و چه پس از آن میهن دوستی و ایستادگی در راه اعتلای آن بوده است و امروزه نیز هر کس که در لوای پرچم سه رنگ ایران نفس می کشد قطعا دوستدار این مرز و بوم است و اولویتش پاسداشت ارزش‌ها و هنجارهای فرهنگی و دینی و اعتقادی است.

مشاور معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به جریان سازی‌هایی که طی روزهای اخیر نسبت به امر نوسازی و بازسازی تمثال شهدا صورت گرفته است گفت: رویکرد و اولویت شورای پنجم حفظ حرمت‌ها و احترام به حریم‌های خصوصی و عمومی، و باورهای آیینی و دینی است، و از جمله این امور گرامیداشت شان و قدر شهدای انقلاب، دفاع مقدس، مدافع حرم و امنیت و خدمت است، که در این راستا متولیان امر در شهرداری اولین گام در جهت خدمت به شهر و شهروندان را با احیا و زیباسازی تصاویر و نمادهای شهدا  برداشتند هر چند که به جای قدردانستن و تمجید این اقدام معنوی، در کمال تعجب این امر از سوی برخی تمامیت خواه به عنوان مخالفت و ضدیت با شهدا و خانواده های ارزشمندشان تلقی شد.

مقیمی افزود: انگار حافظ و مالک و متولی امر شهادت تنها گروهی خاص هستند و دیگران اجازه ارزش‌گزاری و پاسداشت نام و نشان شهدا را باید از آن جمع بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: شهدا از مردم بودند و باید برای مردم بمانند. این مردم همواره نسبت به خون شهید وفادار بوده‌اند و نسبت به حتی پلاک فلزی جامانده از او هم تعصب نشان می دهند، نکند با سهم خواهی و حراج کردن اعتبار شهید و شهادت، خدشه ای بر قداست نام مبارک شهدا وارد شود و میان مردم و آرمان‌هایشان فاصله‌ای ایجاد شود.

۱۳۹۶/۱۲/۰۷ - ۱۱:۱۱:۳۰

دیدگاه های شما