امروز: یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

بررسی طرح بام سبز در کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر شیراز

بررسی طرح بام سبز در کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر شیراز

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز از بررسی طرح بام سبز در این کمیسیون خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «نوذر امامی» در کمیسیون شهرسازی و معماری گفت: باتوجه به مشکل کمبود آب به منظور اجرای این طرح باید کمیته ‌ای متشکل از کارشناسان فنی و مجموعه شهرداری و شورا به بررسی این طرح بپردازند و نتیجه را برای تصویب به شورا ارایه دهند.

دکتر «نواب قائدی» رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر شیراز گفت: اجرای طرح بام سبز با توجه به وضع موجود، مشکلات شهرسازی و  ترافیکی را در پی دارد.

وی افزود: باتوجه به استفاده ساکنین از منابع انرژی در جهت مصرف بهینه و کاهش مصرف انرژی می‌توانیم طرح «بام انرژی» را جایگزین طرح «بام سبز» کنیم.

«سیدعبدالرزاق موسوی» رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر شیراز گفت: باید به مشکل آب به عنوان یک مساله استراتژیک نگاه کنیم.

وی افزود: باتوجه به اینکه باید تصمیم گیریها بر پایه توجیه علمی باشد می‌توانیم باتشکیل گروه کارشناسی، معایب و مزایا این طرح را با محوریت آب بررسی کنیم.

 الزام استفاده از دستگاه تصفیه آب خاکستری در ساختمانهای دارای بام سبز از پیشنهادات مهندس «ابراهیم صبوری» نایب رییس شورای اسلامی شهر بود.

مهندس «جواد بهادری» مدیرکل شهرسازی گفت: طرح بام سبز شیراز با توجه به کمبود فضای سبز شهر و گران بودن قیمت زمین به منظور اجرای ایجاد فضای سبز می‌تواند طرحی بسیار مفید باشد، اما در اجرا به اقلیم، میزان بارش و نحوه استفاده بستگی دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه سرانه فضای سبز در شهرها باید به طور بکنواخت تقسیم شود اما در مطالعات و بررسی‌های انجام شده متوجه صدور ۹۰ درصد مجوزها درمنطقه یک شهرداری شدیم که نشانگر توجه به قیمت زمین است نه ضرورت ایجاد فضای سبز.

 مهندس نجیمی مدیرکل کنترل نظارت ساختمان گفت: حدود ۳۱ هزار متر مربع بام سبز شهری اجرایی شده است.

وی  کنترل آب‌های سطحی، حفاظت از پوسته ساختمان، ایجاد فضای باز و فراغت را از شاخصه‌های این طرح برشمرد.

نجیمی از اجرای طرح ساختمان‌های ممتاز از سه سال گذشته خبر داد و گفت: استفاده بهینه از انرژی های تجدید پذیر و تجدید ناپذیر، هوشمند سازی ساختمان برای کاهش مصرف انرژی، معماری همسان و همساز با اقلیم از ویژگی‌های این ساختمانهاست که در راس آن وجود بام سبز قرار دارد.

وی افزود: شهرداری می‌تواند با اجرای تدابیر وسیاست‌های  تشویقی مردم را به استفاده از این ساختمانها ترغیب کند.

۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۲:۲۴:۵۹

دیدگاه های شما