امروز: یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

آیت الله ملک حسینی در دیدار اعضای شورای شهر: هویت شهر را با انسان ها تعریف کنید نه سازه ها

آیت الله ملک حسینی در دیدار اعضای شورای شهر: هویت شهر را با انسان ها تعریف کنید نه سازه ها

رییس و اعضای شورای اسلامی شهر شیراز با حضور در مدرسه علمیه خان با آیت الله «سید شرف الدین ملک حسینی» عضو خبرگان رهبری و رئیس این مدرسه تاریخی دیدار کردند و از نزدیک در جریان روند مرمت مدرسه خان قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، آیت الله «سید شرف الدین ملک حسینی» در این دیدار با تأکید بر ضرورت حفظ نسبت اعضای شورای شهر با 3 مقوله شهر، مردم و مسئولان گفت: اعضای شورای شهر هیچ نسبتی با در و دیوار و بناهای در شهر برای خود تعریف نکنند بلکه شهر را با انسان تعریف کنند.

وی با اشاره به آیاتی از سوره مبارکه بلد اظهار کرد: شهر ابراهیمی با زیبایی هایش تعریف نمی شود بلکه با نماز یا ارتباط با خدا، رابطه اجتماعی با انسان های پاک و منافع اقتصادی تعریف می شود یعنی اگر کسی خواست با سلیقه ابراهیم پیامبر شهری بسازد باید ابتدا به فرهنگ مردم و رابطه های اجتماعی توجه داشته باشد و آن گاه منافع اقتصادی را دنبال کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری معتقد است هویت بشر باید با هویت انسان های یگانه تعریف شود نه با هویت بناها و سازه ها.

وی بیان کرد: شهر در معنای مجازی پارک ها و خیابان ها و کوچه ها و مغازه ها تعریف می شود اما در معنای حقیقی عبارتست از وجود انسان‌ کامل.

آیت الله ملک حسینی در ادامه به بررسی نسبت اعضای شورای شهر با مسئولان پرداخت و گفت: مسئولان زیردست که مجبور به اطاعتند را از انسان های پاک تر بگمارید تا اراده الهی و انسانی شما برای اصلاح را انجام دهند.

وی اضافه کرد: در ارتباط با مسئولان بالادستی شیوه تعامل را به جای معامله دنبال کنید که هرگاه معامله جای تعامل نشست، شاهد فروپاشی اخلاق و فضیلت خواهیم بود.

رییس مدرسه علمیه خان شیراز در ادامه بر ضرورت شناخت افراد موثر در جامعه توسط شورای شهر تأکید کرد و با تشریح نسبت اعضای شورای شهر با مردم اظهار کرد: برخی موثرین اجتماعی جز فتنه اجتماعی چیزی نیستند ولی برخی موثرین اجتماعی هستند که نمی دانند از شورای شهر چه بخواهند یا شورای شهر از آنها چه می خواهد؟

وی با بیان اینکه ارتباطات اجتماعی در دین اسلام در قالب نمازهای جماعت تعریف شده است، ادامه داد: چهره های موثر شهر نمی دانند شورای پنجم از آنها چه می خواهد بنابراین شورای شهر باید با آنها ارتباط مستمر برقرار کند.

این مدرس حوزه علمیه بر ضرورت حفظ احترام مسئولان پیشین بویژه اعضای شوراهای سابق شهر شیراز تأکید کرد و گفت: گذشته ها بارهایی را از دوش شهر برداشته اند و بارهایی هم به جای گذاشته اند، از آنان به نیکی یاد کنید و آنها را تکریم کنید و به جای آنها بارهای بر زمین مانده را بلند کنید.

وی ادامه داد: شنیده ام شورای چهارم وام های سنگینی را به جا گذاشته پیشنهاد می کنم شورای پنجم به جای انتقاد، تدبیر کرده و این بارها را از زمین بلند کند.

آیت الله ملک حسینی در پایان این دیدار دوستانه گزارشی از روند مرمت مدرسه علمیه خان ارائه داد و رئیس و اعضای شورای شهر از مراحل مختلف مرمت این مدرسه بازدید کردند.

«سیداحمدرضا دستغیب» رئیس شورای شهر شیراز نیز در این دیدار با گرامیداشت یاد مرحوم آیت الله «سیدکرامت الله ملک حسینی»  رئیس سابق مدرسه علمیه خان و نماینده مقام معظم رهبری در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: اعتقاد داریم شهر علاوه بر امور عمرانی نیازمند فعالیت های فرهنگی و توسعه قرهنگ شهروندی است.

وی با بیان اینکه به هدایت علما برای توسعه فرهنگ شهروندی نیازمندیم، ادامه داد: شورای پنجم به دنبال رویکرد خدمت و به دور از قیل و قال های سیاسی است.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه در چند سال گذشته از مباحث فرهنگی و حقوق شهروندی غفلت شده است، ادامه داد: فضای انتخاباتی برای شورای پنجم پایان یافته و تلاش داریم خارج از هرنوع وابستگی فکری و طایفه ای و جنسیتی به مردم خدمت کنیم.

وی اظهار کرد: نیاز داریم با همدلی همه اعضا و صاحب نظران شهر، رویکرد فرهنگی و خدمت را گسترش دهیم.

دستغیب مدرسه علمیه خان محل درس و تدریس ملاصدرا را مرکزی با ارزش های علمی، تاریخی و فرهنگی خواند و گفت: شورای پنجم با رویکرد انسان محور توجه ویژه ای به حفظ و مرمت بافت تاریخ و حفظ باغات شهر دارد.

«نوذر امامی» رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز نیز در سخنانی گفت: شورای پنجم مخالفانی دارد که اعضای این شورا را به مقابله با دین و ارزش های اسلامی متهم می کنند در حالیکه اعضای این شورا با سابقه انقلابی و مبارزاتی و دفاع مقدس سرمایه های نظام هستند.

وی ادامه داد: شورای پنجم توجه به شادی و نشاط، ایجاد امید نسبت به انقلاب، رونق اقتصادی، عمرانی و فرهنگی را در دستورکار قرار داده است.

وی به حضور و مشکلات 250 هزار نفر حاشیه نشین در شیراز اشاره کرد و گفت: ساماندهی آسیب های اجتماعی از جمله حمایت از زنان معتاد و کارتن خواب، کودکان کار، جمع آوری و ساماندهی معتادین متجاهر را دنبال می کنیم.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز به تأثیر پارازیت ها و عوارض ناشی از آن اشاره کرد و با انتقاد از ادامه روند ارسال پارازیت در شهر شیراز گفت: با وجود اینترنت و فضای مجازی دسترسی مردم به اطلاعات سرعت بیشتری یافته است که نیازی به تقابل با شبکه های ماهواره ای تلویزیونی نیست

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «سیروس پاک‌فطرت» عضو شورای شهر شیراز نیز در سخنانی رویکرد شورای پنجم را فرهنگی و اجتماعی توصیف کرد و گفت: یکی از دغدغه های جمع شورای شهر، حفظ بافت تاریخی و فرهنگی است و هنوز این دغدغه برای حفظ آثار تاریخی رفع نشده است.

وی ادامه داد: حفظ باغات قصردشت از دیگر دغدغه های مهم شورای شهر است اما به رغم همه مراقبت ها به صورت شبانه روز و علنی و به اسم مسجد و حسینیه باغات را تخریب می کنند.

پاک فطرت با بیان اینکه برنامه ای شورای پنجم انسان محور است، ادامه داد: در شورای پنجم دغدغه های جدی در حوزه های فرهنگی و اجتماعی وجود دارد و تلاش می کند با همدلی همه کنشگران اجتماعی، دانشگاهی و حوزوی به این دغدغه ها پاسخ دهد.

دکتر «علی ناصری» رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز نیز با اشاره به حوادث سال 96 از جمله انتخابات اردیبهشت ماه، فوت آیت الله حائری شیرازی و دکتر خدادوست، کشتی سانچی و پرواز تهران – یاسوج گفت: ترکیب شورای شهر شیراز پس از چند دوره و با حضور لیست امید و با رویکرد شفافیت، پاکدستی، سلامت محوری و انسان محوری در سال 96 تغییر یافت.

وی ادامه داد: توجه به آسیب های اجتماعی و حاشیه نشین ها از مهمترین دغدغه های شورای پنجم است.

وی اضافه کرد: برای آنکه کارهای انجام شده در دوره های پیشین نیمه تمام نماند، شورای پنجم برنامه 5 ساله توسعه شیراز را یک سال دیگر تمدید کرد و از ابتدای سال 98 شهرداری شیراز براساس برنامه جدید حرکت خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «نواب قائدی» رئیس کمیسیون عمران، حمل ونقل و ترافیک شورای شهر شیراز نیز در سخنانی به وجود خلا های بین نسلی اشاره کرد و گفت: حضور روحانیت با رویکرد تبلیغ فرهنگ دینی در جامعه بیش از گذشته احساس می شود تا خلا های بین جوانان و نسل قبل را پر کند.

وی ادامه داد: به روحانیت نیاز داریم تا جوانان را از پیچ تاریخی در دوران سلطه اطلاعات و ارتباطات به سلامت عبور دهد.

دکتر «قاسم مقیمی» رئیس کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این نشست صمیمانه گفت: دستگاه های دخیل در امر مراقبت و محافظت از این بنای بی بدیل رسم امانت را به جا نیاورده و شان این پهنه ارزشمند تاریخی را محترم نشمرده اند.

وی ادامه داد: خدا را شاکریم که تیغ های پولادین لودرها و گریدرهای شهرت طلبی هنوز ماموریت شیراز زدایی شبانه خود را به  این محل سوق نداده است اما از زیر گرزه های مان افتاده که نکند صبح شوم دیگری برسد و این خانه خان های علم و ادب زمان جای خود را به تجارت خانه های سود اندوزان بدهد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: در مدرسه خان روزگاری فلسفه اشراق به اطراف و اکناف اشاعه می شد و شریعت اسلامی به معنای ناب خود ترویج می شد، و افتخارات بی نظیری برای امروز ما به ارمغان آورد، اینک در گذر زمان غبار غفلت گرفته است و آرزوی مان این شده بود که در کتابچه های روی طاقچه ها نامش را تکرار کنیم و آثار ارزشمند کاشی کاری و آجر کاری و طاق های تاریخی آن را ببینیم.

«مهدی حاجتی» عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این مراسم گفت: جریان فکری مقابل لیست امید کمر به نابودی امید اجتماعی بسته و گرد یأس اجتماعی و ناامیدی در کشور می پاشد.

وی با بیان اینکه امید اجتماعی در کشور به خطر افتاده است، از عملکرد صدا و سیما انتقاد کرد و گفت: صدا و سیما در حق دولت روحانی خیانت می کند و اگر کسی تصور می کند افتادن روحانی به نفع نظام است، ظلم در حق نظام است.

حاجتی با بیان اینکه بیت آیت الله ملک حسینی همیشه صدای بلند ملت بوده است، ادامه داد: با تضعیف دولت مستقر، ممکن است خطراتی متوجه نظام شود که فکر کردن به آن دل همه را می لرزاند.

۱۳۹۶/۱۲/۲۰ - ۱۵:۵۵:۳۸

دیدگاه های شما