امروز: یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دستغیب در جمع خبرنگاران: طرح بازآفرینی محور زندیه اجرا می شود/ پادگان ها باید منتقل شود

دستغیب در جمع خبرنگاران: طرح بازآفرینی محور زندیه اجرا می شود/ پادگان ها باید منتقل شود

رییس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: بازآفرینی محور زند در محدوده‌ی میدان نمازی تا میدان شهداء طراحی شده و بدون محدودیت منابع مالی و اعتباری، در دستور کار قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «سیداحمدرضا دستغیب»، در جمع خبرنگاران تصریح کرد: طرح بازآفرینی شیراز به عنوان یکی از طرح‌های شورا در راستای تحقق شعار انسان‌محوری مد نظر قرار گرفته و در چهار محور اجرایی می‌شود.

به گفته وی این طرح در محورهای خیابان کریمخان زند، خیابان لطفعلی خان زند، خیابان انقلاب و خیابان قصردشت را شامل خواهد شد.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در محور کریمخان زند، بیست نقطه را شامل باغ‌ها، ساختمان‌های اداری و زمین‌های بلا استفاده را شامل می‌شود؛ به عنوان مثال، ساختمان شهر و روستا، ساختمان‌های دادگستری، آموزش و پرورش و ... می‌تواند به‌عنوان موزه و گالری‌های فرهنگی مد نظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: شورای شهر شیراز به هیچ عنوان به دنبال گسترش فضاهای تجاری در محدوده‌ی طرح باز آفرینی نخواهد بود و به دنبال توجه به مطالبات شهروندان در زمینه توسعه‌ی فضاهای شهر خواهد بود.

دستغیب ابراز کرد: در رابطه با پزشکان در خیابان زند، این عزیزان همراه حضور خود ترافیک را به مرکز شیراز آورده‌اند، چند طرح به شورا ارائه شده اما هنوز نظر کارشناسی مشخصی عرضه نشده است؛ اعتقاد داریم که در بخشی از محدوده‌ی مرکزی شیراز باید طرح ترافیک اجرا شده و حمل و نقل عمومی ارائه دهنده‌ی خدمات باشد.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز اظهار امیدواری کرد در سال اول حداقل در محور کریمخان زند این طرح بازآفرینی اجرایی شود؛ اگرچه امیدواریم تمام محورها را به شکل همزمان پیش ببریم.

او با اشاره به اینکه دیدگاه‌های مشخصی در توسعه‌ی شهرها وجود دارد، گفت: یک دیدگاه این است که در توسعه‌ی شهرها ساختمان بلند، خیابان عریض و پل باید ارزش داده شود. اما این تفکر اکنون منسوخ شده حتی در کشورهای پیشرفته.

دستغیب با بیان اینکه تفکر دوم، انسان‌محوری است، گفت: در این دیدگاه به مردم ارزش و هویت داده می‌شود، به این معنا که پاسخگویی به نیازهای مردم مد نظر قرار گیرد و شهر به‌گونه‌ای طراحی شود که شهروندان بیشترین استفاده را ببرند.

عضو هیات رییسه شورای شهر شیراز خاطرنشان کرد: احداث بوستان، تفرجگاه، تامین و حفظ و ارتقاء امنیت و ایمنی، فراهم کردن بسترهای لذت بخشی، شادی بخشی و ایجاد موزه‌ها و فرهنگ‌سراها، تسهیل در رفت و آمدها و نبود آلودگی‌های ترافیکی و صوتی و .... تسهیل در رفت و آمد، نبود آلودگی‌های صوتی و ... از خصوصیت‌های این طرح است.

دستغیب معتقد است علی‌رغم تمام زحماتی که شوراها و شهرداران قبل متحمل شده‌اند، شیراز در همه‌ی ابعاد خود رونق و گسترش نیافت.

وی افزود: در گذشته به بخشی که ساختمان و پل و ... بود به شکل تورمی توجه شد و این بخش گسترش یافته اما در بخش فرهنگ محوری، مردم محوری و انسان‌محوری گسترش مطلوب حاصل نشده است.

رییس شورای شهر شیراز  تصریح کرد: تلاش شورای پنجم در این مسیر است که شیراز شهری زیبا، با نشاط و لذت بخش برای تمام ساکنان بلکه برای ضعیف‌ترین ساکنان اعم از کودکان، زنان و سالمندان باشد.

وی ادامه داد: مردم باید از زندگی در شهر لذت ببرند؛ شهر باید به یک پارک بزرگ و باغ زیبا تبدیل شود تا مردم نیازی به باغ‌های خارج از شهر نداشته باشند.

دستغیب تاکید کرد: طرح بازآفرینی محور زند یکی از این اقدامات و هدیه‌ی شورای پنجم به مردم شیراز است.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه انتقال پادگان‌ها به خارج از شهر یکی از الزامات قانونی و مصوبه‌ی مجلس شورای اسلامی است، گفت: انتقال پادگان‌ها به معنای تبدیل مکان‌های فعلی به فضای مسکونی، اداری و تجاری نیست.

دستغیب با بیان اینکه شورا اجازه‌ی تبدیل مراکز فعلی پادگانی به فضاهای تجاری، هتل و اماکن مسکونی را نمی‌دهد، گفت: قطعا در این خصوص توسعه‌ی فضای تفریحی و باغ‌ها مد نظر است.

او گفت: بافت تاریخی طی سال‌های گذشته رو به خرابی رفته است؛ بافت تاریخی خراب و ساکنان غیرمجاز در آن مستقر شده‌اند، اما این بافت ظرفیت بسیار مناسبی برای شیراز محسوب می‌شود.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: نمونه‌ی بافت تاریخی شیراز در شهری نظیر ونیز دیده می‌شود، جایی که زمینه‌ی جذب گردشگران بسیاری را فراهم کرده، اما شیراز از این نعمت محروم است.

او اضافه کرد: شورای شهر و شهرداری شیراز آمادگی دارد که بستر را برای مراکز تفریحی و توریستی دارد به شرط آنکه به خانه‌های تاریخی و کالبد بافت آسیبی وارد نشود.

دستغیب ابراز امیدواری کرد که با بهسازی بافت و ورود سرمایه‌گذاران به بافت، این محدوده جلوه‌ی مناسبی را به خود بگیرد تا شاهد رونق اقتصادی شهر به این واسطه باشیم.

او با تصریح اینکه در تبعیت از قانون هیچ تفاوتی بین افراد به دلیل جایگاه حقوقی و اجتماعی وجود ندارد، گفت: قطعا با تخریب کنندگان بافت برخورد و پیگیری مناسبی را شاهد خواهیم بود.

دستغیب گفت: شورای شهر بعد از تخریب 2 خانه‌ی تاریخی در شیراز، جلسه‌ای با مسئولان انتظامی، استانداری، میراث فرهنگی و ... تشکیل داد اما حاصل این جلسه چیزی جز غم و اندوه نبود، وقتی فرمانده کلانتری و فرمانده یگان حفاظت میراث را به منطقه راه نمی‌دهند باید افسوس خورد که حتی مجریان قانون راهشان را بسته‌اند.

رییس شورای شهر شیراز با بیان اینکه مسئولان در خصوص تخریب‌های منطقه‌ی بافت تاریخی شیراز قول پیگیری داده‌اند؛ گفت: شورا به شدت نگران تداوم تخریب‌ خانه‌ها و بناهای تاریخی و از بین رفتن کالبد بافت است و انتظار دارد که هم مراکز دولتی و هم تشکل‌های مردم نهاد در این راستا شورا و نمایندگان خود را یاری دهند.

رییس شورای اسلامی شیراز در پاسخ به خبرنگاران در خصوص تخریب‌های بافت تاریخی، گفت: شورا و بنده مسئولیت تخریب بافت را از خود سلب نمی‌کنیم بلکه درخواست می‌کنیم که در کنار پیگیری ما مردم هم مطالبه‌گری داشته باشند.

او گفت: اینکه ما اعتراض می‌کنیم قطعا در کند و متوقف شدن این روند تاثیرگذار خواهد بود، اگر سکوت کنیم به حتم مشکل‌ تداوم پیدا خواهد کرد، اگرچه نگرانیم و ترس داریم که در ایام نوروز تخریب‌ها بار دیگر حادث شده و تداوم یابد.

دستغیب خاطرنشان کرد: متاسفانه مجری طرح توسعه‌ حرم حتی معابر شهرداری را هم مسدود کرده است، حال آنکه طبق قانون چنین اقدامی جرم محسوب شده و مشمول مجازات خواهد بود.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: از مراجع قضایی و انتظامی درخواست می‌کنم که در این مورد سهل‌انگاری نشود، سهل انگاری در این موضوع خیانت به مردم و تاریخ این شهر محسوب می‌شود.

وی با اشاره به تاکید استاندار و توصیه شورا به مدیرکل میراث فرهنگی فارس برای پیگیری قانونی و حقوقی موضوع تخریب خانه‌های تاریخی در بافت، گفت: پیشنهاد می‌کنم با حضور تمام مسئولان دستگاه‌های ذیربط در یک کنفرانس رسانه‌ای مشترک مسئولیت‌های خود را در خصوص بافت تاریخی و حفظ آن بیان کنند و قضاوت نهایی با مردم باشد.

دستغیب تصریح کرد: اگر دعوت برای برگزاری چنین کنفرانس خبری مشترکی از سوی رسانه‌ها به عنوان نماینده‌ی افکار عمومی باشد، به حتم مسئولان و دستگاه‌ها به انجام آن اهتمام می‌کنند.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز همچنین با اشاره به گذشت 6 ماه از تشکیل شورای پنجم، گفت: طی این مدت 32 جلسه‌ی علنی و رسمی برگزار و 111 مصوبه از تصویب شورا گذشته است.

او با اشاره به اینکه برای اولین بار کمیسیون حقوق شهروندی در سطح شوراهای کشور در شورای شیراز تشکیل شده است، گفت: اعضای شورا در قالب کمیسیون‌های مختلف تعداد 180 مورد بازدید داشته‌اند و هر کمیسیون نیز به شکل میانگین 40 جلسه برگزار کرده‌اند.

دستغیب از مصوبات خوب شورای شیراز، تصویب پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان به هر یک از تیم‌های فجر شهید سپاسی، برق نوین و ۵۰ میلیون تومان به فوتبال بانوان شیراز خبر داد و گفت: به تیم‌های برق نوین و فجر شهید سپاسی به ازای هر برد 10 میلیون تومان پرداخت می‌شود.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه شورا پادگان نیست که یک فرمانده داشته باشد، خاطرنشان کرد: رییس در شورا، یک رای دارد و رای مثبت رییس به معنای این نیست که دیگر اعضا هم باید رای مثبت بدهند؛ هر یک از اعضای شورا با دیدگاه‌های مختلف، قطعا براساس نگاه و نظر خود در جلسات شرکت کرده و می‌کند و وظیفه نمایندگی مردم را به خوبی ادا خواهند کرد.

دستغیب با اشاره شایعات درباره تغییر کاربری باغات قصرالدشت گفت: شورای اسلامی شهر به هیچ عنوان اجازه  تغییر کاربری باغات گروه یک قصرالدشت را نخواهد داد.

وی افزود: هر درخت به منزله یک فرزند من است و نابودی درختان  امری غیر قابل تصور است.

دستغیب ادامه داد: دادستانی و قوه قضایی به عنوان ظابطین و ناظرین قانون باید با افرادی که اقدام به نابودی باغها به عنوان یک ثروت ملی می کنند برخورد قاطعانه داشته باشند.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: شهر شیراز باید زیباترین شهر باشد و زیبا سازی شهراز وظایف ماست به همین منظور هیچ محدودیت مالی برای زیباسازی و گل کاری شهر وجود ندارد.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز تاکید کرد که این شورا اجازه‌ی تخریب باغ‌ها و تغییر کاربری آنها را خصوصا در موضوع باغ‌های گروه یک نخواهد داد.

دستغیب با بیان اینکه هر درخت از نگاه من و شورای شیراز بسیار ارزشمند است، تصریح کرد: قطعا اگر افرادی باغی را خشک کنند که مجوز تغییر کاربری بگیرند، مطمئن باشند تا زمانی که این شورا فعال است و من در کمیسیون ماده 5 هستم؛ این اتفاق نمی‌افتد.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز درباره انتقال کارخانه پشم شیشه گفت: بررسی دوره ای محیط زیست و گزارشات آزمایش شرکت نشان داده است پس از تعمیرات صورت گرفته آلایندگی وجود ندارد و شرکت با استانداردهای محیط زیست مطابقت دارد.

وی از انتقال این کارخانه به منطقه ویژه‌ی اقتصادی در سال 98 خبرداد و گفت: زیرساختهای کارخانه در منطقه ویژه اقتصادی در حال احداث است و در حال خرید تجهیزات از خارج از کشور هستیم.

۱۳۹۶/۱۲/۲۶ - ۱۶:۳۰:۴۷

دیدگاه های شما