امروز: سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دکتر دودمان: تنها با شعار حفظ میراث تاریخی نمی توان کالبد شهر شیراز را از ویرانی نجات داد

دکتر دودمان: تنها با شعار حفظ میراث تاریخی نمی توان کالبد شهر شیراز را از ویرانی نجات داد

رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر گفت: اگر امروز با رعایت قانون، فکری به حال میراث فراموش شده این شهر نشود شاید فردا برای حفظ آن دیگر دیر باشد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر«لیلا دودمان» درباره تخریب قریب الوقوع خانه های تاریخی صدر جهرمی و شهرام بهرامی در بافت تاریخی شیراز گفت: خانه های تاریخی سلیمی و منتصری ویران شدند، پاک شدند و از میان رفتند و دیر یا زود از خاطره‌ها نیز محو می شوند، نابودی این یادمان گذشتگان تنها خبری بود در میان صدها خبر دیگر، چند واکنش، یکی دو سخنرانی و دیگر هیچ... این خبر دیروز بود.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شیراز افزود: اما خبر امروز، تخریب قریب الوقوع و غمناک خانه‌های صدر جهرمی و شهرام بهرامی است تا بر ویرانه های تاریخ این شهر، برهویت فراموش شده این خاک قطعه ای صاف شده و مهیای ساخت اضافه شود که دیگر هیچ نشانی از گذشته درخشان و هیچ استمراری در امروز و فردای نسل کنونی و بعدی ما در بر ندارد.

وی با اشاره به برخی مفاد قانونی گفت: به وزارت فرهنگ اجازه داده می شود علاوه بر آثار مشمول قانون حفظ آثار ملی، آثار غیر منقول واجد اهمیت از نظر تاریخی یا شئون ملی، صرف نظر از تاریخ پیدایش آن با تصویب شورای عالی فرهنگ و هنر درآثار ملی ثبت و مشمول کلیه قوانین و مقررات مربوط  به آثار ملی شود.

دودمان گفت: درسالهای بعد از انقلاب اسلامی نیز ثبت آثار ارزشمند منقول و غیر منقول فرهنگی، تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست های ذیربط به عنوان یکی از وظایف سازمان میراث فرهنگی تعیین و معرفی شد.

دودمان با اشاره به ماده ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی گفت: هر کس به تمام یا قسمتی از ابنیه و تزیینات موجود در اماکن ثبت شده ملی خرابی وارد آورد علاوه بر جبران خسارات وارده به حبس از یک الی ده سال محکوم می‌شود.

دودمان گفت: با وجود وضع قوانین گوناگون از بیش از هشتاد سال پیش تاکنون، باز همچنان شاهد فروریخته شدن صدای ارزشمند یادمان های تاریخی این شهر هستیم.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز اظهار داشت: وقت آن رسیده تا به جای گفتارهای بی حاصل، با تشکیل یک کارگروه مشترک میان شورای اسلامی شهر شیراز، دادستانی شهر، اداره کل میراث فرهنگی استان فارس، استانداری فارس، فرمانداری و نیروی انتظامی و درراستای حفظ آثار باقیمانده و جلو گیری از تبدیل شیراز به شهری فاقد هویت تاریخی و فرهنگی به این روند مخرب و غیر فرهنگی یک بار برای همیشه خاتمه داده و راه را بر اعمال قانون هموار سازیم.

دکتر دودمان افزود: باید پذیرفت که اعمال قانون بدون تغییری اساسی در بستر اقتصادی فرومرده این بافت، هیچ‌گاه به تنهایی چاره ساز نخواهد بود.

۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۱:۳۹:۵۰

دیدگاه های شما