امروز: دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

ارایه راهکارهای حفظ باغات قصردشت در کمیسیون شهرسازی شورا

ارایه راهکارهای حفظ باغات قصردشت در کمیسیون شهرسازی شورا

 رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا از بررسی طرح حفظ باغات قصردشت در این کمیسیون خبر داد.

 در نخستین جلسه کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر در سال جدید «نوذر امامی» گفت: همانطور که با آغاز سال نو طبیعت عوض می‌شود افرادی که با مردم در ارتباط هستند باید اخلاق و رفتارشان با مردم عوض شود و سعی در حل مشکلات آنان کنند.

وی افزود: شهرداری راه‌های ساده‌ای را به مردم نشان دهد تا مردم بتوانند راحت و ساده عوارض را محاسبه و بدین گونه اعتماد مردم را جذب کند.

امامی گفت: صاحبان اصلی کشور، مردم هستند سعی کنید در حد توان خود در جهت رفع مشکلات آنان گام بردارید.

 رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: یکی از مشکلات اساسی شهر تخریب باغات قصردشت است و با توجه به قوانین موجود مالکین، سودی از باغ‌ها نمی‌برند. به همین دلیل آن را رها می‌کنند و این باعث خشک شدن شدن باغ‌ها می‌شود.

 امامی گفت: اگر بتوانیم از باغات در قالب پارک، کافی‌شاپ و رستوران استفاده بهینه کنیم، می‌توانیم منافع مردم را تضمین و رضایت آنها را جلب کنیم.

امامی از ثبت باغات قصردشت به عنوان یک میراث طبیعی یاد کرد و گفت: با این طرح می‌توانیم از اعتبارات ملی نیز در راستای حفظ باغات استفاده کنیم.

 دکتر «لیلا دودمان» عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: طرح مطالعاتی حفظ باغات قصردشت باید تعیین تکلیف شود. زیرا این مطالعات بسیار قدیمی می‌باشد و از زمان طرح که به صورت میان مدت تعریف شده گذشته است.

وی افزود: مطالعات باغات باید به سمت اقتصادی شدن حرکت نماید نه محدودیت، چرا که اگر این رویه مناسب بود تا این حد شاهد تخریب نبودیم. پس نتیجه می‌گیریم رویه حل حاضر مناسب نیست.

وی افزود: در تملک باغات توسط شهرداری صرفا به دنبال تملک به صورت ریالی نباشیم. شهرداری می تواند با توافق و انتقال توسعه به مکان دیگر اقدام به تملک باغات کند.

وی افزود: کمیته حفظ و توسعه باغات قصردشت با حضور باغداران تشکیل شود تا بتوانیم نظرات و پیشنهادات باغداران را به صورت منسجم‌تر و منطقی‌تر دریافت کنیم.

دودمان از تهیه یا بروز رسانی شناسنامه فنی باغات قصردشت یاد کرد و گفت: مالکیت، طبقه‌بندی مساحتی، نظام کاشت و سیستم آبیاری در حوزه حفظ باغات قصردشت قرار دارد.

دکتر «نواب قائدی» عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: ستاد باغات از لحاظ ساختار سازمانی و اجرایی دارای مشکل است.

وی افزود: در دوره قبل، از مردم عوارض گرفته شده است که هنوز تعیین تکلیف نشده و پروانه به آنها داده نشده است و این امر سبب بروز مشکلات زیادی برای مردم شده است.

قائدی گفت: حضور دو نماینده از شورا در ستاد باغات نشانگر این است که این موضوع در شورا دارای اهمیت است.

قائدی گفت: من به عنوان عضو شورا انتظار دارم مسایل و مشکلات ستاد باغات به شورا ارائه تا با استفاده از راهکارهای موثر بتوانیم آن مشکلات را رفع کنیم.

۱۳۹۷/۰۱/۱۸ - ۱۳:۴۷:۵۶

دیدگاه های شما