امروز: یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

گزارشی از نخستین کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شیراز در سال ۹۷

گزارشی از نخستین کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شیراز در سال ۹۷

نخستین جلسه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر در سال ۹۷، به بررسی احداث زورخانه در بوستان حجاب، اعزام هیات شهرداری به شهر نانجینگ چین و حمایت و مساعدت از طرح‌های آموزشی حوزه بانوان استانداری فارس پرداخت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورا در این جلسه گفت: سال ۹۶ را با فراز و نشیب‌های زیاد سپری کردیم و سعی داریم درسال ۹۷، با قدرت، هماهنگی و سرعت کارها را به جلو ببریم.
دکتر«لیلادودمان» افزود: در سال گذشته ۳۷ جلسه رسمی و غیر‌رسمی با کارگرو‌ه‌ها و جلسات فوق‌العاده در ۱۱۱ عنوان در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی برگزار شد که امید است در سال جدید دستاوردهای خوبی در این زمینه‌ها حاصل شود.
وی افزود: مقرر شد از ابتدای سال ۹۷ کمیته‌های مصوب در کمیسیون فرهنگی اجتماعی و ورزشی تقویت شوند و امید است با فعال کردن این کمیته‌ها فعالیت‌ها مطلوب‌تر صورت گیرد.
دودمان با اشاره به واگذاری زمین به هیأت پهلوانی استان فارس به منظور احداث زورخانه در مجاورت بوستان حجاب در بلوار عدالت گفت: این اقدام با نارضایتی اهالی محل مواجه شد.
رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورا گفت: اختصاص فضای جدید به هیئت، جلب رضایت اهالی محل و اختصاص آن مکان صرفا به زورخانه از پیشنهادات مورد بررسی در راستای رفع نارضایتی اهالی محل است.
دودمان از بررسی موضوع اعزام هیئت شهرداری به شهر نانجینگ چین به منظور ایجاد خواهر خواندگی با این شهر خبر داد. 
به گفته وی، بحث خواهرخواندگی به صورت ویژه یک مسئله فرهنگی است اما میتوانیم با توجه به مشکلات اقتصادی، جنبه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری شهر را نیز در آن جای دهیم.
رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و فرهنگی گفت: حمایت و مساعدت از طرح های آموزشی حوزه بانوان در حوزه زنان خانواده استان فارس در دستور کار جلسه قرار گرفت.
دودمان امیدوار است که شورای شهر در کنار استانداری فارس بتواند در جهت تقویت و توانمند کردن زنان وجلوگیری از آسیب‌های اجتماعی گام بردارد.
«سولماز دهقانی» عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: به منظور جذب جوانان و ایجاد سرگرمی و ورزشی، از طرح ایجاد زورخانه استقبال می‌کنیم.

وی افزود: نباید امکانات فضای سبز که متعلق به فرزندان، خانم‌های خانه‌دار و سالمندان است را از آنها بگیریم و به زورخانه تبدیل شود.
دهقانی در این جلسه گفت: شهرهای در نظر گرفته جهت خواه‍رخواندگی را با برنامه انتخاب کنیم به گونه‌ای که بتوانیم روابط، تعاملات و تبادلات فرهنگی و گردشگری داشته باشیم.
به گفته وی، در مناطق کم برخوردار به دلیل مشکلات مالی گاهی اوقات زنان به سوی اعتیاد گرایش پیدا می‌کنند بنابراین در حوزه توانمند‌‌سازی فعالین حوزه زنان و خانواده با موضوع پیشگیری از اعتیاد باید به مسائل زنان نگاه ویژه‌ای داشت.
رییس کمیسیون گردشگری و زیارت شورا، خواستار بکار‌گیری نیروهای علاقمند دراین حوزه بخصوص تشکل‌های مردم نهاد و فراهم کردن سریع و آسان زمینه حضور آنها و فعالیتشان شد.
«نوذرامامی» عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: فضای سبز را به هیچ عنوان به  موارد فرهنگی، مذهبی تغییر کاربری نخواهیم داد.
«احمد تنوری» عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این جلسه گفت: پیمان خواهرخواندگی ابتدا در آمریکا در بین ایالت‌های متخاصم به منظور رفع چالش‌های منطقه‌ای صورت گرفت.
وی افزود: پیمان خواهرخواندگی در شهرهایی با نظام سیاسی باثبات رخ می دهد زیرا در این شهرها می‌توان به صورت بلندمدت برنامه‌ریزی کرد.
به گفته تنوری، در بحث خواهرخواندگی شهرهای حوزه تمدن ایران، حوزه‌ی زبان فارسی و شهرهایی که شناخت جامعی از شیراز دارند در اولویت هستند.
وی در ادامه افزود: تا کنون هیئت‌های هنری و ورزشی ما نتوانسته است در شهرهای خواهرخوانده خود خدمات دریافت کنند.
رییس کمیسیون حقوق شهروندی شورا گفت: اگر همه نهادهای شهر و اهالی فرهنگ و هنر شیرازی همکاری کنند در بحث خواهرخواندگی نتایج خوبی حاصل می شود.
«سیروس پاک فطرت» عضو شورای اسلامی شهر با اشاره به اختصاص اعتبار، تنها به مسائل شهر شیراز افزود: با توجه به حضور مشاورین در فرهنگسراهای حوزه معاونت فرهنگی شهرداری در راستای کمک به بنیان خانواده و همراهی استانداری در این امر، نماینده‌ای از شهرداری نیز در کمیته تخصصی و علمی استانداری درحوزه بانوان حضور داشته باشد‌.

۱۳۹۷/۰۱/۲۲ - ۱۳:۴۲:۱۰

دیدگاه های شما