امروز: یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

تنوری: تاثیر نگاه‌های سیاسی حاکم بر شهرها بر حقوق شهروندی/ برخی سنگ اندازی می کنند

تنوری: تاثیر نگاه‌های سیاسی حاکم بر شهرها بر حقوق شهروندی/ برخی سنگ اندازی می کنند

رییس کمیسیون حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: روی کارآمدن لیست امید، فرصتی برای گام برداشتن در راستای تحقق حقوق شهروندی است.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شورای اسلامی شهرشیراز، «احمد تنوری» گفت: سال‌هاست که به دنبال راه‌اندازی کمیسیونی با عنوان حقوق شهروندی در شورای شهر شیراز بودیم اما فضای سیاسی حاکم بر شورای شهر در دوره های گذشته زیرساخت‌های لازم را برای این امر به وجود نیاورد اما در این دوره با روی کارآمدن لیست امید و موافقت همه اعضا، موفق به ایجاد کمیسیون حقوق شهروندی در شورای شهر شیراز شدیم.

وی افزود: کمیسیون حقوق شهروندی پاسبان حقوق شهروندان است و وظیفه دیکته کردن وظایف به شهروندان را ندارد.

تنوری با اشاره به آموزش فرهنگ شهروندی در سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری ها گفت: در این بخش با آموزش شهروندان، وظایف آنها نسبت به شهرداری و دیگر نهادهای حاکمیتی یادآوری می شود.

وی افزود: باید دولت و حاکمیت تفاوت حقوق شهروندی با تکالیف شهروندی را بدانند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در تعریف و پیاده‌سازی تکالیف شهروندی همه آنچه باید، در نظر گرفته نشده است و این قوانین بر اساس نوع نگاه، میزان دانش حقوقی و اجتماعی قانون‌گذاران و تصمیم‌سازان است و خلاءهای موجود در این قوانین در میان مدت و دراز مدت خود را نشان می‌دهد.

به گفته وی، آنچه تاکنون به عنوان تکالیف شهروندی تعریف شده، آینده خوبی را رقم نزده است.

تنوری با اشاره به آموزش حقوق شهروندی در دستگاه های مختلف نیز گفت: باید وظایف و تکالیف شهروندی را در شهرداری تفکیک کنیم، شهرداری باید در حیطه وظایف خودش از جمله پسماند، مترو، پل‌های عابر، پارک‌ها و معابر عمومی، تکالیف شهروندان را گوشزد کند.

 وی با اشاره به پیگیری مطالبات عمومی مردم از شهرداری توسط این کمیسیون، گفت: حفظ حقوق شهروندان در برابر تصمیمات شهرداری مهم‌ترین رویکرد ما در این کمیسیون تازه تاسیس است.

وی افزود: به منظور حفظ حقوق مردم و در راستای برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته نظارت بر تصمیمات مراجع شبه قضایی مستقر در شهرداری از جمله کمیسیون های ماده ۱۰۰، ماده ۳۸ آئین‌نامه معاملاتی، ماده ۷۷ عوارض و کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها در خصوص مشاغل مزاحم برعهده این کمیسیون است تا حقی از شهروندان ضایع نشود.

 

عضو شورای اسلامی شهر شیراز، طرح ایجاد دفاتر معاضدتی در شهرداری‌های مناطق را به عنوان طرحی در راستای کمک به شهروندان در زمینه مسایل حقوقی و فنی مرتبط با شهرداری برشمرد.

تنوری افزود: با ارایه این طرح از متضرر شدن مراجعین به شهرداری که نسبت به قوانین آگاهی لازم را نداشته و یا نمی‌توانند از حقوق خودشان به خوبی دفاع کنند، جلوگیری می شود.

به گفته وی، پس از بررسی در کمیسیون حقوق شهروندی قرار است این طرح در چند روز آینده به صحن علنی شورای اسلامی شهر ارایه شود.

تنوری گفت: در شش ماه گذشته، پیگیری حقوق شهروندان بی‌بضاعت، کمک به حاشیه‌نشینان شهر، کمک به ایجاد اشتغال‌ با سرمایه اندک، پیگیری اجرای مصوباتی که امکان کسب و کار برای افراد بی بضاعت جامعه را ایجاد می‌کند از جمله اقدامات صورت گرفته در این کمیسیون است.

وی افزود: باید باور داشته باشیم که قوانین موجود در خصوص دست فروشان سخت‌گیرانه است و به حقوق شهروندان در این قوانین توجه می شود.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: با توجه به اینکه دست فروشان نان‌آوران خانواده‌ هستند و شاید برای این افراد ‌شرایط اشتغال بهتری وجود نداشته باشد، ضروری است که با حفظ حقوق شهرداری به حقوق این دسته از شهروندان نیز رسیدگی شود.

تنوری با اشاره به نوپابودن کمیسیون حقوق شهروندی در شورا گفت: ایجاد عدالت در توزیع غرفه‌های مطبوعاتی و تلاش برای راه‌اندازی دفاتر معاضدتی در آینده ای نزدیک، از جمله اقدامات مهم این کمیسیون است.

وی گفت: نظارت جدی‌تر بر زندگی مسالمت‌آمیز ادیان توحیدی در شیراز، حفظ حقوق شهروندی همه شهروندان فارغ از دین، فرهنگ و مذهب، نظام‌مند تر شدن کمک‌های شهرداری به مراکز خیریه‌ای و توانبخشی از جمله فعالیتهای مهم در این کمیسیون است.

تنوری درادامه افزود:  نظارت بر ارایه خدمات شهرداری در سیستم حمل و نقل عمومی به وی‍ژه مترو و اتوبوس، حفظ حقوق معنوی و میراث فرهنگی ملموس و ناملموس در دستور کار کمیسیون حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر شیراز قراردارد.

وی با اشاره به تاریخی و گردشگرپذیربودن شهر شیراز گفت: با توجه به وجود بناهای تاریخی زیاد در این شهر، همه توان خود را برای نظارت بر صدور پروانه ساختمان در حریم آثار تاریخی و همچنین حفط خط آسمان در نزدیکی این آثار به کار خواهیم گرفت.

 

تنوری با یادآوری قدمت زیاد برخی از سینماها و حمام‌ها در شهر گفت: برای بسیاری از شهروندان و گردشگران، این مکانها خاطره‌انگیز بوده و مطالبه عمومی است، از این رو در صدد حفظ این بناها به عنوان  بخشی از حقوق شهروندان نیز هستیم و با هر گونه تخطی در این زمینه برخورد خواهیم کرد.

وی گفت: حفظ باغات و محیط زیست مهم‌ترین چالش پیش روی شیراز در حوزه حفظ حقوق شهروندی است.

 تنوری با ابراز نگرانی درباره باغات شیراز به وی‍ژه در منطقه چمران گفت: با مشاهده عکس‌های هوایی باغات شیراز متوجه می‌شویم که در یک دهه اخیر این باغات به یک سوم کاهش یافته و این امر معضلی اساسی است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت.

وی در ادامه افزود: شورای شهر خواستارجابجایی کارخانه های آلاینده پشم شیشه، تولید لاستیک، تولید شیرین بیان، سیمان، تولید روغن نباتی و نشاسته از محلات پرجمعیت به خارج از شهر است.

تنوری گفت: جابجایی کارخانه های آلاینده، نیازمند زیرساخت‌هایی است که اشتغال از بین نرود و از سویی محیط زیست نیز آسیب نبیند.

رییس کمیسیون حقوق شهروندی شورای اسلامی شیراز افزود: زمینه‌های پیاده‌سازی حقوق شهروندی در همه شهرهای کشور به یک اندازه فراهم است اما نگاه‌های سیاسی حاکم بر شهرها تحقق این امر را دچار نوسان کرده است.

وی بر این باور است که، برخی در این زمان تمایلی به پیاده‌سازی حقوق شهروندی ندارند و به روش‌های مختلف سنگ‌اندازی می‌کنند.

عضو شورای اسلامی شهر افزود: تا زمانی که صدا و سیما در این زمینه به میدان نیاید، در راستای پیاده‌سازی کامل حقوق شهروندی دچار مشکل خواهیم بود.

تنوری خاطر نشان کرد: بارها و بارها شنیده‌ام که در شهرهای مختلف صدا و سیما نسبت به رساندن صدای اعضای شورا به مردم مخالفت می‌کند و همکاری لازم را ندارد.

وی معتقد است که تا زمانی‌که سیاست‌های صدا و سیما در ارتباط با شورای پنجم تغییر نکند کاری از پیش نمی‌رود و امیدواریم در سال آینده شاهد اتفاقات بهتری در این خصوص باشیم.

 

منبع: ایمنا

۱۳۹۷/۰۱/۲۳ - ۱۲:۱۶:۵۵

دیدگاه های شما