امروز: دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نخستین نشست اعضای ادوار شورای شهر شیراز برگزار می شود/ اختلاف نظر در بین اعضای شورا وجود دارد

نخستین نشست اعضای ادوار شورای شهر شیراز برگزار می شود/ اختلاف نظر در بین اعضای شورا وجود دارد

رئیس و سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز در نشست خبری با خبرنگاران آخرین مصوبات این شورا را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «سیداحمدرضا دستغیب» در جمع خبرنگاران به تصویب لایحه کاهش نرخ عوارض اشاره کرد و گفت: در خصوص کاهش عوارض و خدمات سال ۱۳۹۷ با توجه به کاهش ساخت و ساز و کاهش درآمد شهرداری و نظر به اینکه رونق بخش مسکن در گرو عوارض شهرداری است، شورای شهر با لایحه شهرداری  مبنی بر کاهش ۲۵ درصدی عوارض، به منظور رونق دادن به بخش مسکن، موافقت کرد تا بتوانیم رونقی در بخش اقتصادی شهر به ویژه بخش مسکن داشته باشیم.
وی با اشاره به تصویب لایحه مساعدت به دو تیم فوتبال فجر شهید سپاسی و برق نوین شیراز گفت:  در مقابل هر برد شهرداری شیراز موظف است ۱۰ میلیون تومان مساعدت به تیمها پرداخت کند.
وی از موافقت شورای شهر درباره اعزام هیات شهرداری شیراز به شهر نانجینگ در کشور چین برای عقد تفاهم خواهرخواندگی دو شهر خبر داد و گفت: شهردار شیراز با کارشناسان مربوطه به این شهر اعزام می شوند.

وی در پاسخ به سئوالی درباره علت انتخاب شهر نانجینگ چین برای خواهر خواندگی شیراز گفت: شهر نانجینگ کشور چین از بعد فرهنگی، آب و هوا و تاریخ و تمدن با شهر شیراز شباهت زیادی دارد‌.
به گفته دستغیب، خواهرخواندگی به پیمان و قرارداد تنها ختم نمی‌شود و باید مناسبات فرهنگی، تبادلات فرهنگی و رفت و آمدهای فرهنگی باید ادامه پیدا کند تا خواهر خواندگی شکل گیرد‌.

وی ادامه داد: در گذشته خواهرخواندگی بر روی کاغذ ثبت می‌شد و ارتباطات و تعاملات فرهنگی بین دو شهر به وجود نمی‌آمد باید این مهم نسبت به گذشته اصلاح شود و هم در آینده به طور عملی و اجرایی صورت گیرد و خواهرخواندگی به مناسبات فرهنگی بین دو کشور و دو شهر منجر شود‌.
دستغیب گفت: آیین نامه دستورالعمل نحوه تفاهم خواهرخواندگی شهرداری شیراز با شهرهای دیگر نیز مورد تصویب قرار گرفت.

وی معتقد است موضوع خواهر خواندگی شهرها در دستور کار تمامی کشورهای دنیا وجود دارد که باید منجر به تبادلات فرهنگی در زمینه گردشگری،  برگزاری نمایشگاه‌ها برای شناسایی هر دو شهر،  ارتباطات دانشگاهی و تبادل و انتقال فرهنگ، علم، تجربیات و تکنولوژی شود، که در سالهای گذشته انجام نشده امید داریم سال‌های گذشته احیا شود و در آینده نیز به صورت کامل اجرایی شود.

وی افزود: بر اساس آیین نامه داخلی شوراهای شهر و روستا مصوب هیأت وزیران، خزانه دار شورا نمی‌تواند هم خزانه دار باشد و هم عضو هیأت رییسه، که تغییری در شورا ایجاد شد مبنی بر اینکه خزانه‌دار همان خزانه دار باقی می‌ماند و در هیأت رییسه منشی ها به سه نفر افزایش می‌یابند همچنین آیین‌نامه صراحت دارد که سخنگوی شورای شهر، رئیس شورا است و این مهم نیز مطابق آیین نامه اعمال شد.

وی با اشاره به نامگذاری نهم اردیبهشت به عنوان روز شوراها گفت: برای نخستین بار از همه نمایندگان ادوار شورای اسلامی شهر شیراز دعوت کردیم تا در این روز دور هم جمع شوند. این نمایندگان پتانسیل و گنجینه‌های شهر شیراز بوده و جدا از هرگونه گرایش سیاسی، کارشناسانی هستند که برای شیراز زحمت کشیدند، به همین منظور در راستای ارج نهادن به مقام نهاد شوراها، هم اندیشی اعضای ادوار شورای اسلامی در ۹ اردیبهشت برگزار خواهد شد.
دستغیب در ادامه از برگزاری دومین اجلاس هیأت رییسه شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور در شیراز خبر داد و افزود: نخستین دوره از این اجلاس در مشهد برگزار شدن و در این اجلاس یک روزه در محورهای مختلفی در ۴ کمیته ترافیک و حمل و نقل شهری، درآمد پایدار، شهر هوشمند، شهرسازی و ساخت و ساز بحث و تبادل نظر می‌شود.

دستغیب معتقد است این همایش مهمی در سطح کشور است که ۲۰ اردیبهشت از همه کلانشهرهای کشور در آن حضور خواهند داشت.
وی همچنین از مجموعه شهرداری بابت فعالیتهای ایام عید نوروز تشکر کرد و گفت : در این ایام زیباترین و پر نشاط‌ترین برنامه ها در شیراز برگزار شد و طبق نظرسنجی از مسافرین و شهروندان، همه اعتقاد داشتند که ایام عید شیراز از لحاظ نظافت و گل کاری زیباترین بود.

وی افزود: مدیریت و اداره شهر، نظافت و زیبایی شهر هزینه ایجاد می‌کند و مطمئنا این هزینه در نوروز دو چندان است در عین حال گردشگران به طور مستقیم ممکن است درآمد ایجاد نکنند اما گردش پول در بازار و در شهر شیراز به طور غیرمستقیم نصیب شهرداری،  مردم و اقتصاد شهری خواهد شد و شهرداری هزینه می‌کند که اقتصاد شهری و بازار رونق پیدا کند.

رییس شورای شهر شیراز گفت: پیشنهاد دادیم اقامتگاه‌های اسکان مسافرین به طور دائمی در همه ایام سال ولی محدودتر دائر شود، مخصوصاً در ایام تابستان به صورت دایمی باشد و از شهردار خواستیم فضا و محیط شهری از لحاظ نظافت و گلکاری به این زیبایی برای گردشگران و همه مردم شهر وجود داشته باشد زیرا شیراز باید همیشه زیبا خرم و سرسبز از لحاظ فیزیکی و از لحاظ تفریحی و گردشگری باشد.
رییس شورای شهر شیراز افزود:  این امر با تعامل همه دستگاه‌های شهرداری و دستگاه‌های شهر ایجاد شده  و امید است در طول سال نیز مداومت داشته باشد چرا که  شهر شیراز شهر نمونه است و باید از لحاظ زیبایی و گلکاری نمونه باشد. 
وی با اشاره به برگزاری مراسم تجلیل از ارتشیان در صحن شورا در هفته گذشته گفت:  به مناسبت اعیاد شعبانیه و روز پاسدار نیز مراسمی برای تجلیل از پاسداران نمونه و جانبازان همیشه سرافراز کشورمان در صحن شورا برگزار می شود.
سخنگوی شورای شهر شیراز افزود: در هفته شیراز نیز با برنامه‌های شهرداری شیراز هفته مناسب و با شکوهی در خور شیراز برگزار می شود.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: هر چه که در مراسم فرهنگی باشکوه و با نشاط تر ظاهر شویم و مردم را به این مراسم بیاوریم، یقیناً آسیب‌های اجتماعی کاهش و در روحیه و نشاط مردم و حقوق شهروندان ارزش و اعتبار بالاتری را ایجاد خواهیم کرد.

رییس شورای شهر شیراز همچنین در مورد نشست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با موضوع تخریب خانه‌های تاریخی گفت: در هفته گذشته کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با موضوع تخریب خانه‌های تاریخی در بافت تاریخی شیراز برگزار شد اما  کمیسیون اصل ۹۰ هنوز اعلام موضع به طور رسمی نکرده است و این موضوع در حال بررسی است و نتیجه را به دفتر مقام معظم رهبری و یا قوه قضاییه ارجاع خواهند داد.

وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره برخی اختلافات بین اعضای شورای شهر خاطرنشان کرد: اختلاف نظر بین اعضا وجود دارد و اعتقاد نداریم به اینکه نباید در شورا اختلافی وجود داشته باشد. ‌

رییس شورای اسلامی شهر شیراز افزود: نکته مهم این است که این اختلافات نشان داد تا شایعه ها و شبهاتی که می‌گویند شورای پنجم تحت تاثیر لابی‌هایی در جاهای دیگر است که هر آنچه دستور داده باشند شورا سمعا و طاعتا آن را اجرا می کند وجود ندارد.

وی افزود: ۱۲ نفر از لیست امید و یک نفر غیر از لیست، استقلال فکری عقیدتی و کارشناسی خودشان را دارند و تحت تاثیر افراد دیگر نیستند.

به گفته وی، شورای شهر شورایی اداره می شود و در جلسات از ۱۳ عضو شورا نظرخواهی می‌شود یک موضوع گاهی به اتفاق رای می آورد و برخی اوقات با درصد کمی رای می آورد.

عضو شورای شهر شیراز افزود: در نوع بیان و گفت‌وگو احساساتی امکان دارد وجود داشته باشد از همین جا از اعضا خواهش می کنم که همه احساسات شان را کنترل کنند، امروز ما همه خدمتگزاران این شهر و برآمده از آرای مردم شهر هستیم و باید خدمت کنیم ضمن اینکه اختلاف نظر را پسندیده می دانم از همه خواهش دارم از دایره اخلاق و رفتار خارج نشویم چرا که رفتارهای احساسی را آفتی برای هر جمع و تجمع در شورا می‌دانم و ممکن است باز هم از این اختلاف نظرها به وجود آید اما نباید از دایره اخلاق و رفتار خارج شویم.
وی با اشاره به نامگذاری شیراز به عنوان پایتخت فرهنگی گفت: من زمانی در مجلس هشتم مطرح کردم که عنوان پایتخت فرهنگی ذاتا برای شیراز است و نمی شود به آن داد، یا از آن پس گرفت. شیراز پتانسیل مختلفی از سومین حرم اهل بیت علیه السلام و هم پایتخت فرهنگی دارد شهر سعدی و حافظ، شهر بهار نارنج،  شهر گل و بلبل، اینها همه  پتانسیل شیراز است ما نیازی نداریم که کسی عنوان پایتخت را به شیراز بدهد بلکه این مهم در دل مردم و خواسته و مطالبات مردم ماست، شیراز پایتخت فرهنگی ایران اسلامی بوده، هست و خواهد بود.
به گفته دستغیب، با دیوار نوشته و شهر نوشته ها ،این عنوان پایتختی  برای شهرهای دیگر محقق نمی‌شود و این تنها پتانسیل شیراز است و در مصوبه شورای قبل بوده که شیراز پایتخت فرهنگی بوده و هست.
وی درباره وضعیت حاشیه نشینی در شیراز نیز گفت: در شهر شیراز بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار افاغنه برخی با مجوز و برخی غیرقانونی ساکن هستند که بخشی از آنها در محله سعدی ساکن شده‌اند و در سالهای گذشته به دلیل مهاجرت افراد از شهرستانها به شیراز حاشیه نشینی در شهرک سعدی رشد کرده و به طور غیرقانونی متمرکز شده است. توسعه سعدیه و شهرک سعدی و دسترسی هایی که باید به این مجموعه شود مهم و در دستور کار شهرداری است.

دستغیب گفت: اگر لایحه یا طرحی شهرداری شیراز برای این شهرک به شورا ارائه دهد نگاه ویژه‌ای به آن می‌شود.

وی افزود: عملیات احداث خط دو مترو به شهرک سعدی در سال آینده آغاز خواهد شد. 
به گفته وی، توسعه که مد نظر مردم شهر است به عنوان جایگاه مهم فرهنگی در شهر شیراز صورت نگرفته و باید به این جایگاه نگاهی ویژه شود. شورای شهر آمادگی دارد که شهرداری طرحی را به شورا ارسال کنند تا شورا نگاه ویژه‌ای به این لایحه داشته باشد.

وی در پاسخ به خبرنگاری در خصوص تغییر کاربری باغات در شیراز گفت: کیسیون ماده ۵ شهرسازی به ریاست استانداری مسئول این امور بوده و شورای شهر تنها عضوی در این کمیسیون است.

دستغیب افزود: بنده به عنوان نماینده شورا در حضور استاندار اعلام کردم  که باغ مانند فرزند ماست، اگر اجازه می‌دهید سر فرزند خود را ببرند، ماهم اجازه می‌دهیم درختان قطع شود. اما در این کمیسیون ماده ۵ شورای شهر فقط  یک رای دارد و من هم دفاع کردم و دفاع خواهم کرد.

وی افزود: شما خبرنگاران بیایید و ببینید که شورای شهر محکم ترین و مدافع ترین عضو فعال در  رای‌گیری ها برای حفظ باغات و فضای سبز  است.
دستغیب گفت: از استاندار فارس در خواست دارم که کمیسیون ماده  5 شهرسازی با حضور خبرنگاران برگزارشود تا موضوعات شفاف و عملی و علمی در خدمت مردم قرار گیرد.

۱۳۹۷/۰۲/۰۱ - ۱۷:۵۸:۰۹

دیدگاه های شما