امروز: جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

حاجتی در کمیسیون اصل نود مجلس خواستار تجدید بنای 12 خانه تاریخی تخریب ‌شده در شیراز شد

حاجتی در کمیسیون اصل نود مجلس خواستار تجدید بنای 12 خانه تاریخی تخریب ‌شده در شیراز شد

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با تشریح آنچه در کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاد، گفت: تجدید بنای 12 خانه تاریخی تخریب شده در شیراز توسط متخلفان حداقل مجازاتی بود، که به کمیسیون اصل 90 پیشنهاد کردیم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «مهدی حاجتی» با ارائه گزارشی از نشست کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی درباره علل و عوامل تخریب خانه‌های تاریخی تخریب شده در شیراز گفت: به درخواست سازمان‌های مردم‌نهاد کمیسیون اصل نود مجلس با موضوع تخریب خانه‌های تاریخی در شیراز ورود کرد.

وی دلیل ورود این کمیسیون را اتفاقاتی که در اسفندماه 96 در خصوص تخریب دو خانه تاریخی منتصری و سلیمی رخ داد، دانست و افزود: در این جلسه نمایندگان وزارت راه و شهرسازی و سازمان میراث فرهنگی و نماینده استاندار، معاون استاندار، مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس و بنده به‌عنوان نماینده شورای شهر و مردم شیراز و نمایندگان مجلس به ‌عنوان اعضای کمیسیون نیز حضور داشتند.

وی  افزود: مستنداتی در حوزه‌های مختلف با موضوع اینکه چه خانه‌هایی تخریب‌شده، چه  محدوده‌ای از املاک شهری و معابر عمومی که طبق قانون متعلق به شهروندان است،  به‌صورت غیر قانونی محصور شده را در جلسه ارائه دادم.

به گفته عضو شورای اسلامی شهر شیراز، دو خانه تاریخی «منتصری» و «سلیمی» شامگاه یکم اسفندماه 96 و همزمان با شب شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) توسط مجریان طرح توسعه حرم و عوامل‌شان تخریب شد و آوار برداری تا جمعه  4 اسفند ادامه پیدا کرد.

حاجتی افزود: همچنین گزارش کامل را به ‌عنوان شاهد عینی مبنی بر اینکه در تاریخ 23 اسفند، مجددا تجهیزات متعلق به مجری طرح توسعه حرم، پای دو خانه «صدر جهرم» و «شهرام بهرامی» رویت شدند و در حال کار بودند و به این خانه‌ها صدمه می‌زدند در جلسه ارائه دادم.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز خاطرنشان کرد: نمایندگان حاکمیتی متولی حفظ میراث تاریخی، فرهنگی و اینجانب به‌ عنوان نماینده مردم شیراز از کمیسیون اصل نود خواستار تجدید بنای 12 خانه تاریخی شدیم که در سال‌های گذشته تخریب ‌شده است.

حاجتی ادامه داد: این درخواست با توجه به آنچه در اصفهان در مورد یک خانه تاریخی که در تعریض معبری تخریب ‌شده بود و متخلفان محکوم ‌به ساخت عین به ‌عین ساختمان شدند، در کمیسیون مطرح کردیم.

وی اظهار کرد: در این جلسه از میراث فرهنگی گلایه کردیم که چرا در طرح شکایاتش به مراجع قضایی از راننده لودر و کامیون شکایت می‌کند.

حاجتی گفت: پیشنهاد من به اصل کمیسیون اصل نود این بود که به سراغ حاشیه و افرادی که در حاشیه هستند نروید.

وی افزود: بنا بر ماده‌ قانونی 568 در مورد جرائم مذکور که در فصل 9 قانون مجازات اسلامی آمده است می‌گوید «در مورد جرائم مذکور در این فصل که به‌وسیله اشخاص حقوقی انجام می‌شود هریک از مدیران و مسئولانی که دستور دهنده باشند به مجازات‌های مقرر محکوم می‌شوند که مجازات‌های مقرر برای تخریب یک تا 10 سال است و برای موضوع عملیاتی که منجر به صدمه دیدن شود یک تا 3 سال است که این ماده 558 و 560 قانون مجازات اسلامی است». 

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: مکاتبات مجری طرح توسعه حرم با جایگاه حقوقی و افرادی که مکاتبات را امضا کرده بودند و مکاتباتی که بین رییس هیات ‌امنای حرم، احمدرضا دستغیب و استاندار رد و بدل شده،  مستنداتی بود که نشان می‌دهد دستور دهنده این تخریبها چه کسی است و این موضوع را مطرح کردم که این مکاتبات به ‌عنوان قرائن اثبات جرم است و مشخص است که باید به سراغ چه کسی برویم و شکایت کنیم و به محکمه بکشیم.

حاجتی افزود: مجری طرح توسعه حرم و دستور دهنده در بالاترین جایگاه حقوقی هیات امناست که مکاتبات اداری درخصوص این محدوده را انجام می دهد.

وی افزود: متن مکاتبات را خواندم، مکاتبه ای که با شهرداری داشتند در سال های گذشته مکاتبات آمرانه ای بوده است، در صورتی که هیات امنای حرم این جایگاه حاکمیتی را ندارد که به صورت آمرانه با نهاد مردمی به نام شهرداری مکاتبه کند و تماما از قیدهای «در این محدوده ی 57 هکتاری هرنوع تغییر کاربری ممنوع می باشد» استفاده کند.

حاجتی گفت: متن مکاتبات را در جلسه خواندم تا اعضای کمیسیون متوجه شوند که فردی که امضای حقوقی می زند و اینگونه آمرانه با یک نهاد اجتماعی صحبت می کند همین متولی تخریب ها در بافت تاریخی است. علاوه بر مستندات حقوقی ،خانه منتصری در سال 92 به تملک حرم درآمده است و معمولا مالک می تواند متهم اصلی باشد و یا می داند که چه کسی تخریب کرده است.

عضو شورای شهر شیراز ادامه داد: چگونه محدوده ای غیر قانونی محصور شده است و اجازه ورود به نماینده مردم، رئیس میراث فرهنگی، ضابط قضایی و حتی پلیس 110 نداده اند در حالی که  بر این منطقه توان حاکمیتی دارند، ادعا می کنند که ما این خانه ها را خراب نکردیم که با توجه به مستندات مشخص است که ادعایی  باطل است.

حاجتی خاطرنشان کرد: بنا به اظهار مالک قبلی که از خانواده منتصری بود، در سال 1392 خانه منتصری سالم به حرم تحویل داده شده است اما در سال 95 گزارش 80 درصد تخریب در این خانه را داشتیم که مشخص است مالک در جریان تخریب بوده است.

وی بیان کرد: گلایه هایی از دادستان نیز داشتیم که به جای پیگیری تخلف صورت گرفته برخلاف رویه‌ی حقوقی ما را که پیگیر تخریب‌ها هستیم مواخذه می‌کند که این گزارش را نیز به کمیسیون اصل نود ارائه دادم.

عضو شورای شهر شیراز درباره اظهارات نماینده طرح توسعه حرم نیز گفت: در طرف مقابل، دفاع آنچنان حقوقی نداشت و فقط رد ادعا بود مبنی بر اینکه ما تخریب نکردیم، کلیپی نیز در راستای سناریوهای سال‌های گذشته که به افکار عمومی ارائه می‌دادند، مبنی بر اینکه این خانه‌ها به محل معتادین و بحران‌های اجتماعی تبدیل شده است، پس به همین دلیل اجازه تخریب خانه‌ها رادارند، نمایش داده شد.

به اعتقاد این عضو شورای شهر شیراز مسئولیت بحران های اجتماعی و اعتیاد بر عهده مدیران و مسئولانی است که کار خود را به درستی انجام نداده‌اند که این خانه‌ها به این سمت رفته است، بنای آجری با سازه معماری  توان خطا کردن و به بحران کشاندن جامعه را ندارد و مدیران اجرایی  و مذهبی  با سیاستگذاری‌های خود جامعه را به این سمت برده‌اند.

وی با بیان اینکه نماینده حرم نیز به جای پاسخگویی به اتهام به  تهدید پرداختند، ادامه داد: چیزی که نماینده حرم به بنده گفت این بوده است که امیدواریم در محکمه‌ها پاسخ بدهید! و در واقع تهدید کردند که  شما را به محکمه‌ها می‌کشانیم یا اینکه پیگیر این موضوع هستیم که مدام مجری طرح توسعه حرم را بانی این تخریب‌ها می دانید و نمی‌توانید این موضوع را ثابت کنید!

حاجتی با بیان اینکه با توجه به مستندات موجود ثابت می‌شود که مجری طرح توسعه حرم متهم اصلی تخریب‌هاست، خاطرنشان کرد: وارد شدن دوستان حرم به فاز تهدید به صلاحشان نیست و نباید تا این میزان استثنا برای قانون قائل شوند، هیچ استثنایی در مقابل قانون برای هیچ فرد یا گروهی نداریم.

وی اضافه کرد: در خصوص معابر عمومی که هیچ نهادی هیچ کسی صلاحیت این را ندارد که بتواند معابر عمومی را مسدود و محصور کند این در حالی است که مجری طرح توسعه حرم این عمل را انجام داده و منطقه‌ای را محصور کرده که پر از معابر، کوچه پس کوچه‌هاست.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز اضافه کرد: پرونده این تصرف غیر قانونی را در کمیسیون ماده صد شهرداری باز خواهیم کرد و برای حرم ابلاغ زده‌ایم و جلسه را به زودی تشکیل خواهیم داد و در صورتی که مستندات نشان دهد که این املاک متعلق به شهروندان است، قطعا رای به تخریب نرده‌های پیرامون این محدوده خواهیم داد.

 

وی اظهار امیدواری کرد در گزارش پایانی که به صحن علنی مجلس ارائه می‌شود این موضوع که حق طبیعی شهروندان است و در قانون صراحت دارد که کسی که تخریبی را انجام دهد باید تمام خسارت را جبران کند و عین به عین بنایی را که تخریب کرده است را بسازد حتما قید شود. منتظریم کمیسیون این تصمیم را بگیرد و مجلس نیز آن را انجام دهد.

حاجتی بر این باور است که اگر یک بار در مجلس بنا بر قانون که خود قانونگدار هست عمل شود و متخلفان را وادار کند، جایی را که صدمه زده اند عین به عین جبران کنند یا بسازند یک بار برای همیشه قانون نقش باز دارندگی خود را بازی خواهد کرد و دیگر ما شاهد هیچ تخریبی در این منطقه نخواهیم بود.

وی ادامه داد: پس از بازدارندگی باید سراغ سیاست‌های احیایی برویم و این منطقه و بافت تاریخی را احیا کنیم، چه مرمت خانه‌های تاریخی و چه خانه‌هایی که در فهرست آثار ملی ثبت نشده‌اند، اما ارزش تاریخی و معماری دارند.

حاجتی با بیان اینکه به موازات اقدامات باز دارنده به دنبال ایجاد سیاست‌های احیایی نیز هستیم، ابراز کرد: قطعا سیاست احیایی بعد از تصمیم مجلس سرعت بیشتری خواهد گرفت.

عضو شورای شهر شیراز با طرح این پرسش که آیا ساختمان می‌تواند معتاد تولید کند؟ اظهار کرد؟ آیا در واقع ساختمان  می‌‌تواند بزه تولید کند؟ مدیران با ناکارآمدی خود ناهنجاری‌های اجتماعی را ایجاد می‌کنند و با توجه به اینکه در سال‌های گذشته مدیران اجرایی، امنیتی و مذهبی بر حوزه‌های هم اثر گذاشتند، نمی‌توانند اعلام برائت کنند از مسئولیتی که ایجاد شده و با این نگاه معتقدیم که سازه و بنای تاریخی مقصر نیست که بخواهیم با لودر به جانش بیفتیم .

وی معتقد است باید ساختمان مدیرانی را تخریب کنیم که خروجی تصمیماتشان و ناکارآمدی‌شان سبب از دست رفتن ظرفیت‌های جامعه می‌شود.

۱۳۹۷/۰۲/۰۲ - ۱۱:۴۵:۲۶

دیدگاه های شما