امروز: یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

کوبیدن بر طبل اختلاف و تفرق مخالف منویات امام، رهبری و مورد تنفر مردم است

کوبیدن بر طبل اختلاف و تفرق مخالف منویات امام، رهبری و مورد تنفر مردم است

رییس شورای اسلامی شهر شیراز در نشست هم اندیشی اعضای شورای استان فارس گفت: کوبیدن بر طبل اختلاف و تفرق مخالف منویات امام و رهبری نظام و مورد تنفر مردم است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شیراز، «سیداحمدرضا دستغیب» در این نشست گفت: جمهوری اسلامی ایران، بر ۲ پایه‌ی اسلامیت و جمهوریت بنا نهاده شده و این دو از اصول مسلم و تفکیک ناپذیر حکومت جمهوری اسلامی ایران است.
وی افزود: اصول صریح قانون اساسی اصل ۶ و ۷ و اصول ۱۰۰ تا ۱۰۶ شیوه‌‌ی اداره حکومت را بر اساس رای، اراده و نظر مردم تدوین کرده و این اصول به صراحت عنوان میکند که انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و شوراها نماد حکومت جمهوری اسلامی ایران و نماد حکومت آرای مردم بر مردم شناخته می‌شود.

وی با اینکه در اصول مصرح قانون اساسی، کشور بر اساس حکومت الله و قوانین الهی اداره می‌شود، ادامه داد: آنچه شوراها انجام می دهند نه مشورت کردن در قوانین الهی بلکه مشورت کردن برای ایجاد قوانینی است که در حکومت الهی یا در قر آن بیان نشده است.

وی با اشاره به اهمیت موضوع مشورت و شورا در قرآن کریم ادامه داد: خداوند به نبی اکرم دستور می‌دهد که در کارهایش بامردم مشورت و از نظرات مردم استفاده کند.
دستغیب افزود: درجنگ جمل و در جنگ‌های دیگر حضرت علی از نظرات اصحاب استفاده می‌کرد و از آنها راهنمایی می طلبید.
وی گفت: در جنگ احد پیامبر از اصحاب مشورت گرفت که خیمه گاه جنگ را در دامنه کوه برپا کنند اما جنگ به نتیجه مثبتی نرسید و بعد از تزلزل لشکر اسلام و به وجود آمدن هرج و مرج،  خداوند به پیامبر فرمود بازهم در کارها از نظرات مردم استفاده و با  مردم مشورت کن مبادا شکست‌های جزیی تو را از مشورت گرفتن با مردم باز دارد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: تاکیدات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ومقام معظم رهبری در مورد سپردن کارها و واگذاری امور برمردم، نشانه‌ی جایگاه مشورت و شوراها در پارلمان کشوری و پارلمان محلی از اصول اساسی و خدشه ناپذیر نظام جمهوری اسلامی است.

وی اظهار کرد: اگر کسی بر این اصول تردید و  شک دارد، نمی‌توان گفت پایبندی به نظام دارد.

دستغیب معتقد است نظام جمهوری اسلامی بر دو اصل جمهوریت و اسلامیت بنا شده و این دو اصل تفکیک ناپذیر و به هیچ عنوان قابلیت جداشدن از هم را ندارند در این صورت نظام دچار اشکال خواهد شد.

رییس شورای شهر شیراز گفت:  برخی از تصدی‌های دولتی از جمله
۲۳ وظیفه‌ی دولتی باید به شهرداری‌ها واگذار شود.

وی ادامه داد: از برنامه دوم توسعه تا برنامه ششم توسعه نیز واگذاری ۳۲ وظیفه دولت به شوراها ذکر شده که عدم اجرای آن نشان از دو موضوع مهم دارد یکی اینکه شهرداری‌ها هنوز آمادگی یا انگیزه‌ی به عهده گرفتن این مسئولیت ها را ندارد و دوم اینکه دولت به عنوان حاکمیت چندان رضایت و علاقه‌ای ندارند که برخی از مسئولیت‌های خودش را به بخش خصوصی، بخش عمومی و شهرداری بدهد.

وی اضافه کرد: خواه یا ناخواه برای نجات از بروکراسی دولتی باید به این مسیر برویم که برخی از وظایف دولتی را به بخش خصوصی  و شهرداری‌ها واگذار کنیم.

وی با تبریک روز شوراها، از آن به عنوان روز اقتدار ملی کشور و نظام یاد و ابراز امیدواری کرد این اعتقاد و ایمان به رای مردم روز به روز تقویت شود.

وی با بیان اینکه تنها مردم هستند که می‌توانند حکومت‌ها و نظام‌ها را از خطرات و حوادث ناشی از درون و برون مرزها مصون کنند، خاطرنشان کرد: 
خدا نکند روزی را ببینیم که از دوستان داخلی، هجمه و ضرباتی را به این نهاد نوپا و ارزشمند ملی و مردمی وارد کنند.

رییس شورای شهر شیراز افزود: اگر شوراها عملکرد خود را بیان و ارائه کنند و مردم ببینند در انتخابات سالم که نمایندگان خودشان انتخاب خواهند شد موجبات تقویت و ارزشمندی بیش از بیش نظام جمهوری اسلامی خواهد شد.   

دستغیب معتقد است شوراها باید عملکرد خود را هر از چند مدت به اطلاع مردم برسانند همچنان که دیگر نهادهای حکومتی هم  باید عملکرد خود را به اطلاع مردم برسانند.

وی ادامه داد: امروز نهادشورا، نهاد روحانیت، نهاد نماز جمعه و نهادهای حکومتی همه باید عملکرد خود را به اطلاع مردم برسانند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت:  چگونه است وقتی در انتخابات شهر شیراز میلیون میلیون رای داده شده و نفر اول شورای شیراز با بیش از صدهزار رای انتخاب می‌شود و مجموع آرای ۱۳ نفر چند میلیون رای محاسبه میشود اما دیگر نهادها خرده می‌گیرند و از روی بی اطلاعی و با هدف غرض ورزی‌های سیاسی علیه شورای شهر موضع می‌گیرند؟

دستغیب ادامه داد: چگونه است عده‌ای که با آوردن افراد از پادگان‌ها مخاطب جمع می‌کنند و تریبون دست می‌گیرند و علیه شورای شهر سخن می‌گویند؟

وی با بیان اینکه اختلاف انگیزی و تفرق آفت و سم برای حکومت است، ابراز کرد: چرا نیاییم همه ما در مقابل دشمنان خارجی در مقابل اختلاف و تفرق دست به دست دهیم و با هم حکومت و جامعه را بسازیم از دولت و شورا تا نمازجمعه و مردم می‌خواهیم همه با هم دست به دست هم دهیم تا حکومت و‌ جامعه را اداره کنیم.

رییس شورای شهر شیراز افزود: کوبیدن بر طبل اختلاف و تفرق مخالفت با منویات نظام جمهوری اسلامی، بنیانگذارجمهوری اسلامی و رهبری و مورد تنفر مردم است.

۱۳۹۷/۰۲/۰۸ - ۱۳:۵۱:۵۶

دیدگاه های شما