امروز: دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دكتر مقيمي: آبشخور فرهنگ شيراز اسير سياست است.

عضو هيات رئيسه شوراي اسلامي شهر شيراز خواستار ايفاي نقش مؤثر شهرداري در افزايش نرخ كتابخواني در شهر شيراز شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دكتر «قاسم مقيمي» در حاشيه رويداد فرهنگي شيرازه كه با رويكرد ترويج كتاب آغاز به كار نموده، با تاكيد بر اين كه حوزه كتاب و خواني متوليان خود را دارد و اقداماتي هم در اين زمينه انجام شده است، افزود: مديريت كتاب در اين شهر به خوبي انجام نشده است و همه ي نهادها و دستگاهها در اين زمينه كوتاهي كرده اند.
وي با اشاره به اينكه شهر شيراز شهر زايش هاي ادبي و رويش هاي فرهنگي و هنري است گفت: همه نهادها و سازمانهاي مستقر در شهر شيراز بخشي از هويت و موجوديت خود را بواسطه مجاورت با امر فرهنگ و هنر كسب نموده اند و به جاست كه حداقل نسبت به ترويج فرهنگ كتابخواني بي تفاوت نباشند و حداقل ویترین ادارات و نهادها را به جای لوح ها و تقدیرنامه ها با کتاب پر نمایند.
مقیمی خاطر نشان کرد: هر چند امر کتابخوانی مردم محور است و دستوری نیست اما بخش عمده ای از نابسامانی ها در رتق و فتق امور شهروندان در ادارات و سازمان ها حاصل فقر دانش و مطالعه کافی است و شوربختانه حجم عمده ای از مدیران و متولیان هم به جای واداشتن خود و دیگران به خوانش کتاب، درگیر سیاست بازی و سیاست خوانی هستند.
وی شهرداری را مجموعه ای دانست که می تواند هم منجی خود و کارمندانش در این زمینه باشد و هم الگوساز سایر شهروندان، و تاکید کرد که شهرداری متولی سلامت فکر و ذهن شهروندان هم می باشد.
این عضو شورای شهر ادامه داد: شرم آور است که در شهر سعدی و حافظ آمار سرانه مطالعه کتاب یا وجود ندارد و یا در حدی نیست که قابل ذکر باشد و  ضروری است تا از سوی شهرداری نهضتی در خصوص ایجاد اماکن متعدد ارائه و مطالعه کتاب با هزینه پایین و  منظری دلنشین در جای جای شهر ایجاد شود تا شیراز در عمل هم شهر دوستدار کتاب   باشد.
وی در پایان گفت: شورای پنجم شورای کتاب و کتابخوانی است و رویکرد آن اولویت بخشی به امر کتاب و ادبیات در همه ی امور شهر و شهروندان است.
۱۳۹۷/۰۲/۱۳ - ۱۰:۴۴:۳۲

دیدگاه های شما