امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

متن سخنرانی سیداحمدرضا دستغیب درمراسم افتتاحیه دومین اجلاس هیأت رییسه شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور

متن سخنرانی سیداحمدرضا دستغیب درمراسم افتتاحیه دومین اجلاس هیأت رییسه شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور

بسمه تعالی

رواق منظر چشم من آشیانه ی توست                              کرم نما و فرود آ که خانه ، خانه توست

سلام و عرض ادب دارم خدمت مهمانان گرامی ، اعضای محترم شوراهای اسلامی کلان شهر های کشور ،جناب آقای مهندس محسن هاشمی ،فرزند بزرگوار و یار دیرین امام ،حضرت آیت ا... هاشمی رفسنجانی ،جناب آقای مهندس تبا دار استاندار محترم استان فارس، جناب آقای مهندس اسکندر پور شهردار محترم شیراز ،همکارانم اعضای محترم شورای اسلامی شهر شیراز و ...

جناب  آقای رضایی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی

 جناب آقای مهندس فروزانی معاون محترم گردشگری استانداری فارس

معاونین و مدیران محترم شهرداری شیراز

مقدم همه ی شما بزرگواران به شهر شهید محراب حضرت آیت ا... دستغیب سومین حرم اهل بیت (ع)، پایتخت فرهنگی ایران اسلامی ، شهر بهار نارنج، شهر شعر و ادب، شهر حافظ و سعدی و شهر مردمان خونگرم و مهمان نواز و شهر عشق،خوش آمد می گویم .

در گذشت امام جمعه شیراز حضرت آیت الله ایمانی را تسلیت می گویم .

آنچه ما را در اینجا گرد هم جمع کرده ،لزوم تبادل نظر و هم فکری در جهت بررسی و حل و مشکلات و گرفتاری های شهری است که برخی از آنان ،امروزه ،نه مشکل یا معضل بلکه به بحران تبدیل شده اند و باید راه حل های فوری و اساسی برای حل آنان اتخاذ نمود ،ناتوانی دولت ها در اداره امور شهرها ،راهی را به جز سپردن وظایف شهری به نمایندگان مردم باقی نگذاشته است .

در این مختصر به برخی از مشکلات پیش روی مشترک کلان شهرها ،اشارتی ناچیز می نمایم .

1- از جمله مسائل اصلی کلان شهرهای کشور که  با آن مواجه اند عبارتند از : " فقر و حاشیه نشینی"، " بحران حرکت و جابجایی در شهرهاو " افول کیفیت و قابلیت زندگی در شهرها" است . این مسائل آنچنان کلان شهر ها را متاثر خود کرده که آسیب های بزرگ اجتماعی و فرهنگی نیز در پی داشته است .

2- شوراها باید راهبری حرکت از "شهرهای متمرکز بر خودرو" به "شهرهای شهروندگرا" را به درستی انجام دهند که رشد فضای پیاده رو ها از جمله مهمترین محورهای این موضوع است بر این اساس شهرها باید از خودرو محوری به مردم محوری و محله محوری تبدیل گردند .

3- شوراها نباید در نجات "ذخایر سبز شهرها" تعلل کنند. مفهوم بوستانشهرها باید توسعه یافته و اجرایی شود. متاسفانه امروزه زندگی و نفس کشیدن در کلان شهرها بسیار سخت و آسیب زا شده است .

4- در موضوع درآمدهای پایدار برای شهرداری ها، تعیین سهم مدیریت شهری از مالیات های مستقیم به حداقل سه درصد، افزایش سهم مالیات بر ارزش افزوده به 50درصد و اجازه تعیین نرخ عوارض نوسازی در کلان شهرها به شوراهای شهر از جمله مواردی است که باید از طریق شورایعالی استان ها پیگیری شود.

5- در موضوع جذب سرمایه،  باید به دنبال مزایای سرمایه گذاری برای صاحبان سرمایه باشیم. هم اکنون تنها زمینه های تشویقی سرمایه گذاری خارجی در زمینه حمل و نقل ریلی تبیین شده است .

ساختارهای شرکت های مشارکتی سهامی  شهرداری ها با طرف خارجی جهت توزیع ریسک سرمایه گذاری باید تعریف و اجرایی شود. معافیت های مالیاتی و دیگر مشوق های غیر مالیاتی برای این شرکت ها باید در نظر گرفته شود.

موضوعات سرمایه گذاری را باید از ساخت  فروش مجتمع های تجاری مخصوصا در مرکزیت شهرها به سمت پروژه هایی مانند مدیریت پسماندهای شهری، نوسازی بافت های فرسوده سوق دهیم.

در موضوع نوسازی بافت های فرسوده مشوق های ضمانتی و مشارکت با سازنده در ضررهای احتمالی، راهگشاست.

ار تجارب کشورهایی مانند چین، برزیل، مصر،هند، ترکیه و قطر در جذب سرمایه های خارجی باید استفاده کنیم.

6- موضوع تسهیل در فعالیت های کسب و کارهای دانش پایه می تواند تاثیر مناسبی در  اشتغال و رونق اقتصادی در شهرها داشته باشد. بر خلاف کسب و کارهای صنعتی که در شهرک های صنعتی و مراکز خارج از شهرها شکل می گیرند،کسب و کارهای دانش پایه در داخل شهرها فعالیت می کنند و شوراها باید در زمینه تسهیل و ترغیب این قبیل فعالیت ها در شهرها اقدام کنند.

7-  رعایت مرز نظارت و دخالت شوراها در امور شهرداری ها از امور بسیار مهم و چالش برانگیز است باید بپذیریم که اگر ما انتظار التزام به قانون را از طرف شهروندان داریم، ابتدا باید مجموعه تصمیم گیر و شوراها این التزام را داشته باشندو مرکز نظارت و دخالت رابرای خودش کاملاً شفاف کند .

8- طی سالیان گذشته سرمایه داران و شهرداری ها با اتحاد خویش ، شهرها را تبدیل به کارگاه های ساختمانی کرده اند و مردم را بین بتون ها و ستون ها محاصره کرده اند ومردم را از حقوق شهر نشینی محروم و رابطه آنان با طبیعت را قطع کرده اند .

9-در واگذاری امور شهری به شهرداری ها دو نکته و نگرانی اصلی وجود دارد :

اول اینکه آیا شهرداری ها آمادگی به عهده گرفتن این وظایف را دارند ؟

دوم اینکه به نظر میرسد دولت ها تمایل جدی برای واگذاری این امور به شهرداری ها را ندارند .

10-بیاییم با هر تفکر و اندیشه ای که هستیم برای نجات ایران و شهرهایی که روز به روز آسیب های جدی در زمینه های مذکور متحمل می شوند ، دست به دست همدیگر دهیم و با استفاده از تجارب دیگر کشورها ، تعامل سازنده ، تبادل اندیشه ، ایران عزیز را بیش از پیش بسازیم . 

 

۱۳۹۷/۰۲/۲۰ - ۱۲:۴۰:۲۹

دیدگاه های شما