امروز: سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

افتتاحیه دومین اجلاس هیئت رئیسه شوراهای کلانشهرها درشیراز برگزار شد

افتتاحیه دومین اجلاس هیئت رئیسه شوراهای کلانشهرها درشیراز برگزارشد

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با ارائه 10 راهکاربرای حل مشکلات و معضلات شهری درافتتاحیه دومین اجلاس هیئت رئیسه شوراهای کلانشهرها اظهارداشت: آن چه ما را در این نشست گردهم جمع کرده است تبادل نظر و همفکری جهت حل مشکلات و گرفتاری های شهری است که برخی نه معضل و مشکل که به بحران تبدیل شده است و باید راه حل های فوری و اساسی برای حل آنان اتخاذ شود

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، احمد رضا دستغیب در این افتتاحیه ضمن تسلیت درگذشت آیت الله ایمانی امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در استان فارس و گرامیداشت مقدم شرکت کنندگان  به شهر شهید محراب آیت الله شهید دستغیب ، سومین حرم اهل بیت علیهم السلام و پایتخت فرهنگی ایران گفت: ناتوانی دولت ها در اداره امور شهرها راهی جز  سپردن وظایف شهری به نمایندگان مردم باقی نگذاشته است.

وی در اشاره به برخی مشکلات پیش روی مشترک کلانشهرها خاطرنشان کرد: از جمله مسائل کلانشهرهای کشور که با آن  مواجهیم عبارت است از فقر و حاشیه نشینی، بحران جابجایی و حرکت در شهرها و افول کیفیت قابل زندگی در شهرهاست. این مسائل آن چنان زندگی در کلانشهرها را متاثر کرده که آسیب های بزرگ اجتماعی و فرهنگی را در پی داشته است. 

این عضو شورای شهر شیراز افزود: شوراها باید راهبری حرکت به شهرهای متمرکز بر خودرو را به سمت شهرهای شهروند گرا انجام دهند که رشد پیاده رو ها از جمله مهمترین محورهای این بحث است و براین اساس شهرها باید از خودرو محوری به مردم محوری و  محله محوری متمایل شوند.

 دستغیب در ادامه یادآور شد:  شوراهانباید در نجات ذخایر سبزشهرها تعلل کنند و براین اساس مفهوم بوستان شهرها باید توسعه یابد و اجرایی شود زیراامروز زندگی در کلانشهرها بسیار سخت و اسیب زا شده است.

وی چهارمین راهکار را   موضوع در آمدهای پایداربرای شهرداری ها عنوان کرد و گفت: تعیین سهم مدیریت شهری از مالیات شهری به حداقل سه درصد، افزایش سهم مالیات برارزش افزوده حداقل به 50 درصد و اجازه تعیین نرخ عوارض نوسازی به شورای شهر در کلانشهرها از جمله مواردی است که باید به منظور ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری ها از طریق شورای عالی استان ها پی گیری شود.

رئیس شورای پنجم شیرازبا تاکید براین که در موضوع جذب سرمایه باید به دنبال مزایای سرمایه گذاری برای صاحبان سرمایه باشیم، یادآورشد: هم اکنون تنها زمینه های تشویقی سرمایه گذاری خارجی در زمینه حمل و نقل ریلی تببین شده است و در همین راستا   ساختارهای شرکت های مشارکتی سهامی شهرداری ها با طرف های سرمایه گذاری خارجی جهت توزیع ریسک سرمایه گذاری باید تعریف و اجرایی شود. همچنین معافیت های مالیاتی و دیگر مشوق های غیرمالیاتی باید برای این شرکت ها باید در نظر گرفته شود.

وی تصریح کرد: موضوعات سرمایه گذاری را باید از ساخت و فروش مجتمع های تجاری مخصوصا در مرکزیت شهر به سمت پروژه هایی مانند مدیریت پسماند و نوسازی بافت های فرسوده شهری سوق دهیم و در موضوع نوسازی بافت های فرسوده، مشوق های ضمانتی با مشارکت با سازنده در ضررهای احتمالی راهگشا است که در این زمینه می توانیم ازتجارب کشورهایی مانند چین، مصر هند، برزیل و قطر در جذب سرمایه گذاری خارجی باید استفاده کنیم.

وی ششمین محور بحث خود را برموضوع تاثیر در فعالیت کسب و کارهای دانش پایه قرارداد و خاطرنشان کرد: این موضوع می تواند تاثیر مستقیمی در رونق اقتصادی و مناسبی در شهرها داشته باشد زیرا برخلاف کسب و کارهای صنعتی  که در مراکز صنعتی و خارج از شهر ها شکل می گیرند کسب و کارهای دانش پایه، درون شهرها فعالیت دارند و شوراها باید در زمینه تسهیل و ترغیب این قبیل فعالیت ها در شهرها اقدام کنند.

هفتمین راهکار رئیس شورای اسلامی شهر شیراز رعایت مرز نظارت و دخالت شوراها در شهرداری بود که وی آن را از امور بسیار مهم و چالش برانگیز دانست و افزود: باید بپذیریم که اگر ما انتظار التزام  به قانون را از طرف شهروندان داریم ابتدا باید مجموعه تصمیم گیر در شوراها این التزام را داشته باشند و مرکزنظارت و دخالت را خود متفاوت کند.

 دستغیب همچنین گفت: سرمایه داران و شهرداری ها با اتحاد خود شهرها را  به کارگاه های ساختمانی تبدیل و مردم را بین بتون ها و ستون ها محاصره و آنان را از حقوق شهرنشینی محروم و رابطه آنهارا با طبیعت قطع کرده اند.

 وی با اشاره به موضوع   واگذاری امور شهری به شهرداری ها با طرح این پرسش که آیاشهرداری ها آمادگی به عهده گیری و نگهداری این وظایف را دارند؟ گفت:   به نظر می رسد که دولت ها هم تمایل جدی برای واگذاری امور به شهرداری ها راندارند.

رئیس شورای شهر شیراز در پایان خطاب به هیئت رئیسه شوراهای کلانشهرهای کشور گفت: بیائیم با هرتفکرو اندیشه برای نجات ایران و شهرهایی که روزبه روز آسیب های جدی در زمینه های مذکور متحمل شده اند  دست در دست هم و با استفاده از تجارب دیگر کشورها با تعامل سازنده و تبادل اندیشه ایران را بیش از پیش بسازیم.

استاندار فارس :

نوروز متفاوت امسال شیراز نتیجه تلاش شورا و شهرداری بود

استاندار فارس گفت:  شورای پنجم و شهرداری شیراز در مدت کوتاه فعالیت تلاش های بسیاری در چگونگی فراهم سازی زیست مناسب در این کلانشهر   را در دستور کار قرار دادند که بازخورد آن نوروزمتفاوت امسال شیراز با سال های گذشته بود.

مهندس تبادار در افتتاحیه دومین اجلاس هیئت رئیسه کلانشهرهای کشورافزود:  اگر از مردم بزرگوار شیراز پرسیده شود، به اتفاق    نوروز امسال با سالهای دیگر دیگرمتمایز می کنند. حتی دوستان ما که از مرکز می آمدند روی این تغییر صحه می گذاشتند.

 وی با بیان این که ما بیشترین مخاطرات و آسیب های اجتماعی   را در زمینه بافت های فرسوده داریم درعین حال خاطرنشان کرد:  خوشبختانه با شروع امسال زمینه مناسبی ایجاد شد.

این مقام مسئول با تاکید براین که تقویت کار شورا را در استان  به عنوان ضرورت کار خود قلمداد می کنیم، افزود: اعتماد عمومی و نظام زیست مناسب شهری که همه چیز را در بر می گیرد.

وی با اظهار امیدواری از این که  این اجلاس و دیگر موارد مشابه   زمینه سازبه کارگیری قابلیت رفتارهای برجسته در کلان شهرهاشود، تاکید کرد  سختکوشی شورا هم ضرورت دیروز و امروز و فردای ما است. اعتماد مردم مهم ترین موضوع است و بدون تعارف بخش بسیاری از اعتماد مردم به دلیل فراوانی کار به شورا و شهرداری تبلور می یابد.

تبادار مهمترین   دستور کاررا فراهم سازی منابع پایدار برای شهرداری ها دانست و یادآورشد: امیدوارم متولیان شهرداری ها با کلان نگری و برنامه ریزی در این اجلاس برنامه ریزی   نگاه جامعی به زیست مناسب درزمینه هایی مانند فضای سبز، حمل و نقل و مسائل تفریحی برای شهروندان داشته باشد زیرا شهرهای دیگربه عنوان الگو به آن می نگرند. 

وی همچنینبا امیدواری ازاین که اجلاس مذکور کارگاهی برای تبیین عملیات کاربردی در کلان شهر ها باشد،تصریح کرد: شورای عالی استان ها باید نقش آفرینی بیشتری در کنار شوراها در دستور کار خود قرار دهدزیرا  یکی  از نهادهایی است که می تواند  دغدغه های بزرگ شهری را به جد وارسی   و در این زمینه لایحه به مجلس تقدیم کند.

این عالی در استان فارس خاطرنشان کرد:انتظارداریم که چگونگی رفتار کمیسیون ماده پنج زمینه مناسب در آمدی را برای کلانشهرها ایجاد کند.

 

 محسن هاشمی :

دولت حاضراست کمک کند تا شهرداری ها به درآمد پایدار برسند

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: 

 یکی از مسائل بسیار مهم و دردمشترک شهرداری ها داشتن درآمدپایدار است.

محسن هاشمی در افتتاحیه دومین اجلاس هیئت رئیسه کلانشهرهای کشور خاطرنشان کرد:  اکنون دولت در شرایطی قراردارد که  حاضر است کمک کند تا شهرداری از شهرفروشی عبور کنند و به سمت درآمد پایدار بروندکه البته کار سختی است اما قطعا شدنی است. که با کمک شوراهای کلانشهرها و پی گیری در تهران به سرانجام می رسد.

وی افزود: راه حل های متفاوتی در نشست مشهد داده شد  ودر  برخی موارد درلوایح دولتی هم آمد اما این اقدامات هنوز منجربه افزایش درآمد پایدار نشده است که به همین دلیل باید قوی تر ازگذشته به آن پرداخته و دبیرخانه نشست آن را پی گیری کند تا به نتیجه برسد

این عضو شورای شهر تهران با بیان این که آلودگی هوا و بحث حمل و نقل عمومی و آلودگی هوای  عمومی کلانشهرها در نشست مشهد باعث شد که موضوع حمل و نقل ریل پایه و مکمل آن یعنی اتوبوس را پی گیری کنیم، اظهارداشت:   مدت هاست که دولت سهم85 درصدی خود در بحث اتوبوسرانی را نپرداخته است و اتوبوسی خریداری نمی شودکه به شهرها داده شود. درگذشته این گونه بود که معاونت عمرانی وزارت کشور پی گیری  می کرد و اتوبوس تامین می شدو شهرداری ها 12و نیم درصد آن راپرداخت می کردند. باقیمانده توسط وزارت کشور تامین می شد. 

وی یادآورشد: در   قراردادی که اخیرا با وزارت نفت برای کاهش هزینه سوخت حمل و نقل بین شهری بسته و بحث اتوبوس شهری را نیز در این میان گذاشته شد تاحداقل 10 هزار اتوبوس جدید را  به شهرها و مراکز استان ها اختصاص دهیم که نیازمند پی گیری معاونت عمرانی وزارت کشور و   یکی از بندهای این اجلاس است.

هاشمی با بیان این که کلانشهرها باید طوری پیش بروند که گرفتار مسائل مبتلابه تهران نشوند، همچنین گفت: در مجلس قانون حمایت از حمل و نقل ریلی به تصویب رسیده سهم 50 درصدی دولت را باید از طریق معاونت عمرانی وزارت کشور و استانداری ها دنبال کنیم و آن مقدار که شهرداری ها هزینه می کنند دولت بویژه در بخش تجهیزات باید از سهم خود آن را پرداخت کند.

 وی در عین حال اظهار داشت: البته فاینانس هایی در اختیار ما است اما به دلیل بدهی های بالای شهرداری ها استفاده از فاینانس بسیار سخت خواهد بود که امید که دولت کمک کند که فاینانس ها را بدون کمک بدهی اسنادی خود باز  ونکته اساسی اینجاست که اگر کمک کنند می توانیم این فاینانس ها را برای تجهیز سیستم حمل و نقل ریلی استفاده کنیم.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به عدم صرفه اقتصادی ایجاد برق از زباله سوزی به دلیل تفاوت قیمت تمام شده و  نرخ خرید وزارت نیروتصریح کرد: باید این نکته را چه از طریق کمیسیون کلانشهرا و چه شورای عالی استان ها و چه از طریق مجلس پی گیری کنیم. البته اگر دولت کمک کند احتیاج به این موارد نیست. که این کار با ارائه لایحه ای به مجلس که قیمت تمام شده برق را بالاتر ببرند قابل حل است.

 

  رضایی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی:

 شوراها با اجرای یکی دو پروژه در سال موفق خواهند بود

  نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: اگر شوراها سالانه یکی دو  پروژه را در دستور کار خود به طور محدود  قراردهند و در پایان بیلان کار ارائه کنند، موفق خواهند بود.

 رضایی با بیان این که   فلسفه کار شورایی بازگردیم عمر زیادی در کشور ما ندارد اما رگه هایی از تفکر شورایی هم در دین و در گذشته ما وجود داشته است.

وی با بیان تاریخچه  تشکیل شوراها در کشورخاطرنشان کرد:

  شوراها باید فارغ از اندیشه سیاسی معضلات و مشکلات شهرها را حل کنند.

رضایی با تشریح وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور تاکید کرد:

امید است که با تصمیمات   اجلاس هیئت رئیسه کلانشهرها مشکلات شهرها حل شود.

گزارش حیدری رئیس شورای شهر مشهد از اجلاس نخست:

  رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز با یادآوری رویکردهای بیانیه پایانی اجلاس نخست هیئت رئیسه شوراهای کلانشهرهای کشور در این شهر گفت: اگر در مصوبات موجود را پی گیری کنیم چیزی کم نخواهیم داشت.

حیدری با اشاره به محورهای اساسی مباحث اجلاس اول مانند ظرفیت شورای عالی استان ها،فراهم سازی زمینه حضور درکمیسیون ویژه کلانشهرها در دولت، مصوبات قانون برنامه ششم توسعه ،  یادآورشد: پی گیری تخصیص بودجه بند دال مربوط به هدفمندی یارانه، مطالعات اتوبوس برقی،  پرداخت سهم وزارت نفت در اتوبوس های جدید، حمل و نقل بار ، حمل و نقل درون شهری در زمره موارد پی گیری های کلانشهرها در اجلاس نخست هیئت رئیسه شوراهای کلانشهرها بود.

۱۳۹۷/۰۲/۲۰ - ۱۷:۱۲:۰۶

دیدگاه های شما