امروز: پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

بررسی مسائل منطقه تاریخی، فرهنگی شهرداری در کمیسیون سلامت، محیط زیست وخدمات شهری شورای شیراز

بررسی مسائل منطقه تاریخی، فرهنگی شهرداری در کمیسیون سلامت، محیط زیست وخدمات شهری شورای شیراز

مشکلات منطقه تاریخی، فرهنگی شهرداری دربازدید کمیسیون سلامت، محیط زیست وخدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز ازاین منطقه بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر علی ناصری در بازدید از منطقه ۸ شهرداری گفت: شیراز بعداز تهران، مشهد، اصفهان و کرج، پنجمین کلانشهر ایران است که ۵۱ در صد جمعیت آن را مردان و ۴۹ درصد جمعیت را زنان تشکیل می دهند.

وی افزود: متاسفانه آمار زاد و ولد در کشور در سالهای اول ازدواج افراد، پایین است واین یک هشدار جدی است.

ناصری گفت: یکی از طلایی ترین فرصت‌ها برای کشور نیروی جوان است که اگر شرایط ازدواج، اشتغال و مسکن جوانان را نتوانیم فراهیم کنیم جمعیت جوان را ازدست میدهیم و درآینده نه چندان دور با بحران کهنسالی روبرو خواهیم بود

به گفته وی، کودکی که به دنیا می آید سرمایه‌ی کشور است و باید به این سرمایه کشور به صورت ویژه رسیدگی شودو بابرنامه ریزی علمی و کارشناسی از سرمایه های انسانی که نیروهای جوانان تحصیلکرده حفاظت کنیم.

ناصری با اشاره به مهاجرت روستاییان یه شیراز گفت: به دلایل مسائل زیست محیطی و بحران آب و اشتغال جمعیت زیادی از روستا و شهرستان به شیراز آمدند.

وی افزود: بایدبه مساله بحران آب نگاه ویژه کنیم اگر درست نیاندیشیم و برنامه ریزی نکنیم اینده ایران با چند کلانشهر هست و روستا وجمعیت روستاهابا مشکل مواجه می شوند .

ناصری با اشاره به تاریخی بودن بازار وکیل گفت:بخش عمده‌ی تاریخ شیراز درمنطقه‌ی ۸ قراردارد این درحالی است که برخی از آثارو بافت تاریخی درحال ویرانی است.

وی افزود: محیط بازار به دلیل بسته نشدن درب برخی ازمغازه ها و محصور کردن در ورودی تنها با یک پارچه، مملو از کاغذ و کالاهای قابل حمل است.

ناصری با اشاره به مشکلات زیاد در سیم کشی برق و سقف بازار گفت: درهای ورود و خروج بازار وکیل شبها بسته است واگر آتش سوزی صورت گیرد امکانات مناسب آتش نشانی برای جلوگیری از بحران وجود ندارد و فاجعه‌ای بزرگتر از پلاسکو رخ میدهد.

وی از همه ارگانهای ذیربط خواست تا درراستای بهینه کردن وضعیت بافتهای تار یخی همکاری کنند.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست وخدمات شهری شورای اسلامی شیراز افزود: ساماندهی معتادان متجاهر و متکدیان، رفع مشکلات بهداشتی و زیست محیطی دروازه کازرون به ویژه انتقال بازارماهی فروشان به خیابان کارگر و مناسب سازی و کف سازی بازاروکیل در دستور کار قرار دارد

وی با اشاره به نگاه ویژه به موضوع توریسم سلامت گفت: توریسم مذهبی را در راستای ایجاد زائرسراها با تسهیلات ویژه فعال می کنیم و همچنین توریسم سیاحتی، ادبی و فرهنگی رانیز در دستور کار خواهیم داشت

ناصری گفت: رفع مشکلات دستگاه‌های خدمات رسان ازقبیل تیرهای برق فرسوده، اصلاح شبکه‌ی آب و جمع آوری و هدایت آبهای سطحی،زیباسازی و ساماندهی کیوسک‌های تلفن، بروز رسانی انشعابات لوله‌های گاز به ویژه در بافت فرسوده ساماندهی اماکن فروش مواد بازیافتی ازدیگر اقدامات این کمیسیون است

ناصری افزود: درمقابل قانون همه ملزم به رعایت قانون هستیم به گونه‌ای که قانون درست اجرا شود

وی اظهار امیدواری کرد  از عهد و پیمانی که با مردم بسته لحظه‌ای غفلت نکند و به شعارهایی که شورائیان دورپنجم و کلانشهر شیراز دادند در راستای شفافیت، فساد ستیزی و انسان محوری گام بردارند.

ناصری براین باور است که، بامردم ارتباط نزدیک و دوستانه برقرارکنیم به گونه‌ای که نظرات مردم را بشنویم و بها دهیم تا اعتماد رابه عنوان مهم‌ترین سرمایه اجتماعی، حفظ و ارتقا دهیم و روزبه روز در جهت ارتقای اعتماد بین مدم و مسئولین، حفظ وحدت و امنیت گام برداریم.

سیروس پاک فطرت عضو شورای اسلامی شهر شیراز در این نشست گفت: مدیریت منطقه‌ی تاریخی، فرهنگی همواره سخت بوده و شهرداران قبل نیز بر این موضوع اظهار داشتند.

وی افزود: سختی کار در این منطقه به دلیل وجود فضاهای مذهبی، تاریخی و توریستی و دیدگاه‌های متفاوت مدیران و مسئولان به این منطقه است.

پاکفطرت گرفت: وجود حرمین اهل بیت (ع ) و برگزاری مناسبات متعدد در این مسیر و منطقه خود نیازمند پیگیری های جانبی و نگاه ویژه است.

وی از شورای شهر و مجموعه شهرداری خواست تا درباره مسائل منطقه‌ی تاریخی و فرهنگی شیراز بیش از آنچه شعار میدهند عمل کنند.

پاکفطرت گفت: این منطقه، قدمت وجایگاه فرهنگی و تاریخی شهر شیراز را می رساند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز پیشنهاد کرد در بافت تاریخی و فرهنگی مانند اقدام موثر عملیاتی و اجرایی شهر مقدس مشهد می‌توانیم زمین‌هایی را رایگان و بدون عوارض در اختیار کلانشهرها برای ساخت زائر سرا یا مهمانسرا به منظور پذیرایی از مهمانان از سایر استانها قراردهیم.

وی افزود: یکی از عوامل موثر در رونق منطقه و شهر شیراز افزایش زائر و گردشگراست که باید در راستای جذب گردشگران فضایی را در نظر بگیریم.

دکتر قاسم مقیمی عضو شورای اسلامی شهر شیراز در این جلسه گفت: شهرداری منطقه هشت به منزله قلب شیراز از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: این منطقه ازدیرباز مرکز تبادلات اقتصادی بوده است همچنین آثارتاریخی بسیاری در این منطقه وجود دارداما به دلیل عدم توجه به بافت تاریخی این بافت به بافت فرسوده تبدیل شده است .

دکتر مقیمی افزود: مهمترین کمیسیون شورا، کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری است زیرا باید باید به مردم و شهر خدمات ارائه دهد.

وی گفت: استانداردهای شهرسازی در راستای ارتقای سلامت روان و فعالیتهای بدنی مانند پیاده راه سلامت، پیشگیری از حوادث خانگی و استانداردهای ساختمان سازی در راستای کاهش سرطان در شهر پایین است.

وی با اشاره به محدود بودن تبلیغات سلامت در بیلبوردهای سطح شهر خواستار مشارکت و همکاری همه ارگانها در راستای سلامت انسانها شد.

۱۳۹۷/۰۲/۳۱ - ۱۴:۱۵:۰۳

دیدگاه های شما