امروز: پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

بنی‌زمانی: منابع مالی ناپایدار و هزینه های پایدار، چالش جدی شهرداریست

بنی‌زمانی: منابع مالی ناپایدار و هزینه های پایدار، چالش جدی شهرداریست

رییس کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه نظام مالی ناپایدار از ویژگی های امروز شهرداری هاست، اظهار کرد:  از سال ۹۰ تاکنون بودجه شهرداری ۳۰۰ درصد افزایش داشته که مثبت یا منفی بودن و ادامه دار بودن یا نبودن آن به ترکیب و مدل بودجه بستگی دارد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «سینا بنی زمانی» در مراسم معارفه سرپرست معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز افزود: بودجه شهرداری شیراز از هفت کد درآمدی تشکیل شده است که بخشی از آن مربوط به فروش اموال، استفاده از تسهیلات بانکی و فروش اوراق مشارکت است

به گفته این عضو شورای شهر شیراز طی هفت سال اخیر، بیش از ۴۵ درصد از بودجه شهرداری را همین موارد تشکیل داده؛  این امر نشان دهنده این است که روند رو به رشد بودجه ناشی از اخذ تسهیلات و فروش اوراق مشارکت بوده است.

وی کسب درآمد با استفاده از فروش املاک و اخذ تسهیلات را جزو منابع مالی ناپایدار دانست و گفت: دو نظام درآمدی و هزینه‌ای شهرداری کلانشهرها متناسب با یکدیگر نیستند؛ چون نظام تأمین مالی ناپایدار و هزینه ها پایدار هستند

بنی‌زمانی معتقد است در شهرداری شیراز نیز روش کسب درآمد در سال های پیشین منجر به کاهش املاک و تجمیع بدهی‌ها شده به خصوص اینکه مجموعه شهرداری در سال‌های گذشته قادر به بازپرداخت تسهیلات نبوده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر طی سال‌های اخیر شاهد افزایش هزینه‌های شهرداری مانند هزینه‌های پرسنلی بوده‌ایم که این امر تناسبی با روند درآمدی شهرداری ندارد.

رییس کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورای شهر اظهار کرد: ساماندهی مدیریت مالی شهرداری در دستور کمیسیون قرار گرفته است و با استفاده از نظر صاحب‌نظران به جمع بندی و مدیریت صحیح خواهیم رسید.

 بنی زمانی با اشاره به برخی از دستاوردهای معاون پیشین مالی و اقتصادی شهرداری شیراز عنوان کرد: ایجاد نظم درون معاونت به ویژه در روابط میان نیروها و مدیران این حوزه که امری ضروری برای فعالیت در حوزه مالی است و ارتقای شأن و جایگاه این حوزه میان سایر دستگاه های اجرایی که منجر به بهبود تعامل می شود، دو دستاورد مهمی است که از دکتر «محمدحسن اسدی» معاون پیشین مالی و اقتصادی به یادگار خواهد ماند.

در این مراسم «محمدهادی هاشم‌پور» به عنوان سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری شیراز معرفی و از خدمات هفت ساله «محمدحسن اسدی» در این سمت قدردانی شد.

۱۳۹۷/۰۳/۱۰ - ۱۰:۳۴:۲۴

دیدگاه های شما