امروز: چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دکتر ناصری: شرایط عضویت شیراز درشبکه جهانی جوامع ایمنی در شورا بررسی شد

دکتر ناصری: شرایط عضویت شیراز درشبکه جهانی جوامع ایمنی در شورا بررسی شد

رییس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: شرایط عضویت شهر شیراز در شبکه جهانی جوامع ایمنی در شورا بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر«علی ناصری» در این کمیسیون با اشاره به طرح جوامع ایمن به عنوان ایده جهانی گفت: برخی از کشورها به این‌ جوامع پیوستند و برخی از شهرهای ایران هم تلاش می کنند جز این جوامع قرارگیرند.

دکترناصری گفت: ایمنی کودک، ترافیک، ورزش، محیط کار، بیمارستان، اماکن عمومی، مساجد واماکن مذهبی ،سالمندان، منازل و اماکن مسکونی ازمواردی است که ازایده جهانی الگو برداری شده که برخی از موارد براساس بافت و هویت ایرانی نیز اضافه شده اند.

وی افزود : این طرح براساس ویژگی های هر کشور مصوب شده است و درنظر داریم در شهر شیراز نیز، پس از بررسی کارشناسی مجموعه شهرداری و الگو گیری از شهرهای جزجوامع ایمن، لایحه‌ای به شورا ارائه شود تا بتوانیم در راستای مدیریت واحد شهری و با کمک شورای شهر، شهرداری،خیرین و دیگر ارگانها این طرح را در شیراز به منصه ظهور برسانیم.

وی افزود: در راستای ایمنی کودک و با توجه به اتفاقی که چندی پیش در سطح آموزش و پرورش رخ داد آموزش به فرزندان بیش از پیش ضرورت یافته است.

دکتر ناصری با اشاره به ضرورت ایمنی ترافیک شهر گفت: در سال گذشته بیش از ۳۰۰نفردر حوادث درون شهری کشته شدند که بیش از ۲۵نفر ازآن‌ها دانش آموز بودند.

وی همچنین بر ایمنی سالمندان تاکید کرد و گفت: ایران امروزجامعه جوان رو به میانسال است و باید برای ایمنی این افراد تدابیری اندیشید.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز،با اشاره به ضرورت وجود تجهیزات مناسب اتش نشانی در مناطق کم برخوردار گفت: باید پیش بینی های لازم برای مدیریت بحران درمواقع بروز حوادث مترقبه صورت گیرد تا از آسیبهای جدی به بافت تاریخی شیرازموجود در این مناطق، که هویت و تاریخ این شهر هستند جلوگیری شود.

دکتر ناصری کفت:ساماندهی جایگاه های عرضه مطبوعات و محصولات فرهنگی در دستور کار این کمیسیون قرار داشت.

وی خواستار بازنگری دستورالعمل قبلی ساماندهی این جایگاه ها شد و افزود: با توجه به به وسعت شهر شیراز باید مکان یابی دقیقی برای استقرار تعداد بیشتری از این کیوسک ها در شهر صورت گیرد.

دکتر ناصری همچنین بر نظارت بر نحوه‌ی عرضه محصولات در این مکان ها تاکید کرد و افزود: باید از عرضه ی محصولاتی که برای سلامتی افراد مضر است در این مکانها جلوگیری شود.

«سیروس پاک‌فطرت» عضو شورای اسلامی شهر شیراز در این جلسه گفت: ارسنجان نخستین شهر ایمن فارس است اما شیراز بدلیل وسعت زیاد هنوز نتوانسته است جز این جوامع قرار گیرد

وی افزود: در اجرای طرح شهر ایمن باید از تجربه شهرهای استان فارس که در این راستا فعالیت کردند متمرکز شویم.

دکتر «قاسم مقیمی» عضوشورای اسلامی در این کمیسیون با اشاره به شعار شورای پنجم مبنی بر شهر انسان محور گفت: در جامعه‌ای که نیمی از جمعیت آن را کودکان، زنان و سالمندان تشکیل داده است، باید شهر را مطابق با اصول شبکه جهانی جوامع ایمن‌، ایمن سازی‌کنیم‌.

دکتر مقیمی افزود: در راستای ایمن سازی بیمارستان‌ها باید خدماتی که به بیماران ارائه می شود در چارچوب ایده جهانی باشد.

۱۳۹۷/۰۳/۲۱ - ۱۰:۰۶:۳۰

دیدگاه های شما