امروز: سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دیدار اعضای شورای اسلامی شهر شیراز با آیت الله دژکام امام جمعه محترم شهر شیراز

دیدار اعضای شورای اسلامی شهر شیراز با آیت الله دژکام امام جمعه محترم شهر شیراز

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز تاکید دارد که توصیف و بیان وضع موجود جامعه به تنهایی تغییری ایجاد نمی‌کند بلکه باید مقدمه‌ی تصمیم‌گیری برای آینده باشد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای شهر شیراز، آیت‌الله «لطف‌الله دژکام» یکشنبه 3 تیرماه در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، با اشاره به مطالب طرح شده در خصوص وضع موجود کشور، گفت: در این مسئله احساس مشترکی داریم و در توصیف وضعیت سیاسی، اجتماعی و حتی اقتصادی جامعه، همه مشترک بوده و دردها و آسیب‌ها را شناسایی کرده‌ایم.

امام جمعه شیراز در عین‌حال تاکید کرد که توصیف وضعیت موجود جامعه، مقدمه‌ی تصمیم‌گیری است و نباید تنها به بیان آن بسنده کرد؛ اگرچه برخی از ما مسئولان و مدیران و نمایندگان در توصیف وضع موجود متوقف شده‌اند و صرفا به صورت مداوم آن را تکرار می‌کنیم؛ این باعث شده در جامعه احساس تغییر و حرکت چندانی دیده نشود.

او ادامه داد: باید به این مسئله توجه کرد که امروز ما مواجه هستیم با افرادی که ارزش‌های انقلاب اسلامی را برای خودشان مهم نمی‌دانند. خداوند متعال در قرآن کریم وعده امتحان الهی را به بندگانش داده و گفته هر نسل از فرزندان آدم را امتحان می‌کند .

آیت‌الله دژکام در پاسخ به این پرسش که چرا برخی افراد از ارزش‌ها عدول می‌کنند، گفت: افراد بعضا در گذر زمان تغییر می‌کنند و موارد بسیاری نیز وجود دارد که عده‌ای در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی بسیار انقلابی بودند اما اکنون دیگر در این مسیر نیستند و این خود، یک امتحان الهی است.

او ادامه داد: آنهایی که در امتحانات الهی، مردود می شوند خودشان هم شاید متوجه این موضوع نشوند چراکه آنها فقط دنیا را می‌بینند و این وظیفه ماست که تذکر بدهیم و تلنگر بزنیم، اما باز هم اختیار افراد دست خود آنهاست و ما هیچ وقت، حق انتخاب را از مردم نمی‌توانیم سلب کنیم و هر وقت اجبار وارد کار شده، جواب نداده است.

امام جمعه شیراز گفت: ما باورمان نسبت به مردم باید این باشد که مردم آمده‌اند برای تعیین سرنوشتشان انتخاب کنند و در مقابل انتخابشان نیز از جانب پروردگار مزد خواهند گرفت؛ اگر بخواهیم چارچوب فکری خود را مرور کنیم، باید بگوییم نظام اسلامی توسط مردم ایجاد شده و در برابر فشارها، تا امروز ایستاده‌ایم؛ اما نظام اسلامی از مجموعه‌ای انسان تشکیل شده و انسان نیز انتخاب‌گر هست و اگر این حق انتخاب از او گرفته شود، جبر خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس اضافه کرد: ما نه جبری می‌اندیشیم نه دیگران را به انجام کاری مجبور می‌کنیم، در واقع اعتقاد داریم هرچه منطق ما قوی‌تر و قدرت اقناع‌مان بیشتر باشد، مردم نیز واقعیت این امر و صداقت را در رفتار ما ببینند، باعث علاقه به این منش و تفکر خواهد شد؛ تجربه نشان داده دین را با ابزار غیرخدایی نمی‌توان پیش برد.

آیت‌الله دژکام با تاکید بر لزوم توجه به اینکه در جامعه مدیر و مسئول مانند دیگر انسان‌ها انتخابگر است و امکان دارد اشتباه کند، گفت: ما ساختارگرایی به سبک‌های غیر اسلامی را قبول نداریم، چرا که در ساختار و نظامی که بر پایه عدل بنا نهاده شده، مدیر و مسئول بد هم پیدا می‌شود و در ساختاری که بر پایه ظلم و کفر بنا شده هم ممکن است آدم خوب پیدا شود.

او اضافه کرد: ما اصالت فرد را قبول داریم و جبر ساختار را قبول نداریم چرا که هر انسانی در روز قیامت باید پاسخگوی اعمال خود باشد که در انجام آنها حق انتخاب داشته؛ بنابراین اصالت فرد مقدم است بر ساختار اجتماعی هر چند که ساختار اجتماعی نیز بی تاثیر نیست.

آیت‌الله دژکام با اشاره به آیه‌ی 87 سوره‌ی یوسف و با تاکید براینکه امید در ما باید مثل حضرت یوسف باشد، گفت: ما مسئولان باید توجه کنیم علی‌رغم اینکه به برنامه ریزی برای انجام امور مختلف، مشغول شده‌ایم؛ اما این امر به تنهایی کافی نیست چرا که امید انسان در این صورت لطمه می‌خورد.

امام جمعه‌ی شیراز اضافه کرد: تکیه گاه ما، نباید صرفا برنامه ریزی‌هایی باشد که انجام می‌دهیم چرا که برنامه ریزی‌ها در بسیاری از موارد پر از نقص است؛ بنابراین، تکیه گاه ما باید خدا باشد، وقتی تکیه گاه خدا باشد و با توکل و برای جلب رضای او و خدمت به مردم گام برداریم، خداوند نقائص کارهای ما را پوشش می‌دهد و هفت در بسته به اذن خدا برای انسان باز می شود .

وی با بیان اینکه همان قدر که برای حل مشکلات و معضلات، برنامه ریزی می‌کنیم باید به عنایت پروردگار نیز امیدوار باشیم، به حدیثی از حضرت امیر‌المومنین(ع) با این مضمون " به چیزی که امید ندارید باید بیشتر امیدوار باشید تا چیزی که به آن امید بسته‌اید؛ گفت: شما نمایندگان شورا  غالبا از لیست امید به این نهاد راه یافته‌اید، باید در راستای امیدبخشی به مردم گام بردارید و از ایجاد فضای یاس و ناامیدی بپرهیزید و امید به آینده بهتر را فراموش نکنید چرا که اداره این عالم به دست پروردگار است و در اوج ناامیدی نیز باید به لطف پروردگار امیدوار باشیم .

آیت‌الله دژکام بر ضرورت حفظ و تقویت امیدواری در میان افراد جامعه، تصریح کرد: همه باید به این حس امید در مردم میدان دهیم و البته کار کرده و معضلات را برطرف کنیم تا امیدواری ایجاد و تقویت شود.

وی خاطرنشان کرد: به نظر من، امروز در جامعه ما امیدوارتر از رهبر معظم انقلاب نسبت به آینده کشور، هیچ کس نیست، در حالیکه ایشان خیلی بهتراز من و شما و بقیه مسئولان، به مشکلات جامعه آگاه هستند؛ این پرسش ممکن است به وجود آید که این امید را رهبر معظم انقلاب از کجا کسب کرده است؟ این غرور نیست. این امید داشتن و تکیه به عنایت و کمک‌های خداوند متعال است؛ ما هم باید به خدا اطمینان داشته باشیم و امید داشته باشیم تا با اخلاص در نیت‌ها و تلاش و برنامه ریزی، جواب می‌گیریم .

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه امروز در کشور، نیازمند نشاط اجتماعی هستیم و در فرهنگ دینی نیز برای ایجاد سرور و نشاط بین مردم توصیه‌های فراوانی شده است، گفت: اما در راستای تحقق این هدف، ما یکسری مبانی داریم که بین ما و سایر جریان‌هایی که به فکر ایجاد نشاط در جامعه هستند متفاوت است.

امام جمعه‌ی شیراز ادامه داد: اینجا، این پرسش مطرح است که آیا واقعا همین راه حل ها و راهکارهایی که در جهان برای تحقق نشاط و سعادتمندی مردم ارائه می شود باید همه آنها را به عنوان یک جامعه مسلمان بپذیریم؟ آیا ما برای حل مشکلات و معضلات و دستیابی به اهدافی که داریم، بر مبنای مبانی دینی آیابه تدوین مبانی فلسفی پرداخته ایم؟ 

او گفت: ما در شیراز، شهری که شهر هنر و ادبیات و در جهان مطرح است زندگی می‌کنیم اما در مورد فلسفه‌ی هنر و ادبیات چقدر کار کرده و به تولید پرداخته‌ایم، ما در مورد فقه هنر چه چیزی برای عرضه داریم؟

نماینده ولی فقیه در فارس گفت: متاسفانه در بسیاری از حوزه‌ها، با عقب ماندگی‌هایی مواجه هستیم و همین عقب ماندگی بعضا موجب اختلاف نظر و باعث به نتیجه مطلوب نرسیدن می‌شود؛ بنابراین در باب ایجاد شادی و نشاط در سطح جامعه، باید از تبیین صحیح مبانی شروع کنیم

او با تصریح اینکه در بحث ورزش هم باید کاربرد اجتماعی ورزش بررسی شود، گفت: مثلا ممکن است همزمان با برگزاری جام جهانی که اذهان مردم را نیز به خود مشغول می کند، در گوشه ای از دنیا همانند یمن جنایت های بسیاری اتفاق بیفتد که این، سوء استفاده قدرت ها از ورزش و رویدادهای بزرگ جهانی محسوب می‌شود.

امام جمعه شیراز گفت: استفاده یا سوء استفاده از پدیده هایی که مورد نیاز جامعه است یا مورد توجه عموم مردم قرار می گیرد، مسئله‌ای است که می توان آن را به موارد بسیاری از جمله برگزاری کنسرت های موسیقی نیز تعمیم داد؛ بنابراین، علاوه برماهیت یک پدیده، باید به جنبه چگونگی بهره برداری از آن نیز توجه کرد.

 در این جلسه برخی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز نیز به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

۱۳۹۷/۰۴/۰۴ - ۰۸:۵۳:۰۱

دیدگاه های شما