امروز: یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

ناصری خبرداد: بررسی مشکلات بیمارستان شهیدرجایی در کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا

ناصری خبرداد: بررسی مشکلات بیمارستان شهیدرجایی در کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز از بررسی مشکلات بیمارستان شهیدرجایی در این کمیسیون خبرداد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز،دکتر «علی ناصری » با اشاره به ۵تیرماه، روزجهانی مبارزه با مواد مخدر گفت: جامعه بشریت با تغییرات شتابان در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، تکنولوژی و منظومه خانواده در حال تغییر مواجه شده است و در این راستا نوجوانان و جوانان کشور ها، بدون هرگونه آمادگی برای ورود به قرن جدید، با رنگین کمانی از خرده فرهنگ ها و نیز طیف وسیعی از شوک های اجتماعی و فرهنگی روبه‌رو شده‌اند.

وی افزود: مواد مخدر و روانگردان‌ها از جمله شوک هایی است که به عنوان زلزله خاموش و یکی از ابزارهای جنگ نرم، سبب شده در زمره یکی از مهمترین بحران های عرصه جهانی قرار گیرد به گونه ای که به طور میانگین تعداد ۲۵۵ میلیون نفر و یا به عبارتی دیگر ۵.۳ درصد از جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال جهان حداقل یک بار یکی از انواع مواد مخدر و روانگردان ها را در سال ۲۰۱۵ میلادی مصرف کرده اند.

دکتر ناصری گفت: رشد ۲۳ درصدی مصرف مواد در سال ۲۰۱۵ میلادی نسبت به سال ۲۰۰۶ در جهان حکایت از عدم تلاش جدی جامعه جهانی برای کنترل مصرف مواد دارد

به گفته وی، افزایش تقاضای مواد مخدر، زمینه را برای عرضه روانگردان‌ها فراهم نموده است به طوری که شاهد رشد ۷۰۰ درصدی انواع مواد روان گردان جدید شناخته شده در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۰۹ میلادی هستیم.

وی افزود: مواد مخدر و روانگردان‌ها به یک ابزار سیاسی و اقتصادی در معادلات بین المللی تبدیل شده به طوری که گردش مالی و اقتصادی قاچاق مواد مخدر در جهان و سود سرسام آور آن، زمینه را برای فعالیت بیش از یک میلیون نفر در تجارت قاچاق مواد فراهم نموده است.

عضو شورای اسلامی شهرشیراز گفت: پیوند میان قاچاق مواد مخدر، تروریسم و ترویج جرایم سازمان یافته و نفوذ شبکه‌های قاچاق در بافت های اقتصادی کشورهای در حال توسعه، ضربات جبران‌ناپذیری را به این کشورها وارد نموده است.

دکتر ناصری افزود: کاهش سن و رشد شیوع مصرف مواد در نوجوانان و جوانان جوامع، افزایش ورود زنان، افراد شاغل و تحصیل کرده به چرخه اعتیاد، از دیگر معضلات در رشد این بحران اجتماعی است

وی افزود: بهره گیری از شبکه‌های سایبری و ماهواره ها به منظور ترویج و گسترش باورها و نگرش های غلط با هدف فریب فرهنگی و جذب مشتریان جدید، سبب افزایش اقبال نوجوانان و جوانان جوامع به مصرف مواد شده است 

به گفته دکتر ناصری، نشانه روی نهاد خانواده، مدارس، دانشگاهها و کارکنان محیط های صنعتی و کارگری از اهداف سیستم هوشمند اعتیاد برای نابودی نسل هاست.

دکتر ناصری گفت: در بین پنج آسیب اجتماعی کشور که شامل اعتیاد، طلاق حاشیه‌نشینی، فساد اخلاقی و مناطق حاد و بحرانی است، اعتیاد و مواد مخدر به عنوان اولین اولویت تعیین شده است.

وی از درخواست مجموعه‌ی علوم پزشکی شیراز برای واگذاری زمین جنب زمین فاز دوم بیمارستان نمازی، جهت ساخت بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی چشم پزشکی ودیابت به عنوان دستور اول جلسه کمیسیون خبر داد 

دکتر ناصری گفت: به سبب ویژگی‌های شیراز می توان در زمینه توریسم مذهبی، ادبی و تاریخی فعالیت کنیم.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی به عنوان برند کشور مطرح است و میتوان در بعد توریسیم سلامت نیز گام برداریم 

به گفته دکتر ناصری، بخش چشم پزشکی به عنوان برند علوم پزشکی شیراز سبب ورود توریسم سلامت از حوزه خلیج فارس به استان فارس به ویژه شیراز شده است 

رییس کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: بیمارستان خلیلی و پوستچی باتوجه به میزان درخواست مکررجوابگوی مراجعین داخل و خارج از کشور نیستند 

وی افزود :در این کمیسیون مقرر شد ، در راستای واگذاری زمین به دانشگاه علوم پزشکی برای احداث نخستین بیمارستان فوق تخصصی هوشمند چشم پزشکی در خاورمیانه، لایحه ای مبنی بر واگذاری ده هکتار زمین جنب زمین فاز ۲ بیمارستان نمازی ازسوی شهرداری به کمیسیون سلامت شورا ارائه که پس از بررسی به صحن علنی ارجاع خواهد شد که درآن لایحه باید نحوه ارائه خدمات دانشگاه علوم پزشکی به ۱۲ هزار نیروی شهرداری و شورا نیز قید شود.

ناصری از ادامه عملیات اجرایی فاز دو بیمارستان نمازی(رسول اعظم )در بلوار حسینی الهاشمی در آینده نزدیک خبر داد.

وی افزود:با توجه به نیاز اجتماع،شورای شهر شیراز وشهر داری نیزدر راستای کمک به احداث نخستین بیمارستان فوق تخصصی هوشمند چشم پزشکی در سطح خاورمیانه گام بر میدارد

به گفته وی، در سال گذشته تعداد مراجعین به درمانگاه شهید مطهری و امام رضا(ع) بالغ بر ۲میلیون نفر بود که نشانگر ارائه خدمات خوب و مناسب دانشگاه علوم پزشکی است

ناصری افزود:بررسی مشکلات بیمارستان شهید رجایی شیراز نیز در دستور کار این کمیسیون قرار گرفت.

وی با اشاره به ارتباط بخش اورژانس با نجات و زندگی مصدومین گفت: ورودی بیمارستان با مشکل مواجه است حتی اکر آمبولانس به موقع برسد اما ازورودی تا بخش اتفاقات به دلیل ترافیک ،در برخی موارد سبب از دست دادن جان افراد میشود.

دکتر ناصری افزود: در راستای ایجاد معبر عمومی برای رسیدن سریع آمبولانس به اتفاقات و ایجاد پارکینگ طبقاتی در این منطقه، پس از بررسی مجموعه شهرداری، کارگروهی تخصصی تشکیل و نتیجه این کارگروه به صورت لایحه از طرف شهرداری به کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا ارائه شود تا پس از تصویب نهایی مشکلات بیمارستان شهید رجایی رفع شود.

وی با اشاره به وجود مطب های پزشکان در بلوار زند، از طرح ساماندهی تابلوی پزشکان در این مسیر و همچنین رفع ترافیک این مسیر به عنوان مهمترین اقدامات کمیسیون سلامت یاد کرد.

«سیروس پاکفطرت» عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: ما به عنوان شهروند و وکلای مردم شیراز به این نتیجه رسیده ایم که بدون تردید شیراز قطب پزشکی کشور است ومراجعات از کشورهای همسایه به ویژه حوزه خلیج فارس نشانگر این موضوع است.

وی افزود: رونق توریست درمانی برای ما اولویت داشته و خواهد داشت.

وی با اشاره به مراجعات زیاد و کمبود فضای آموزشی و تخصصی گفت: باید به دلیل حساسیت و ضرورت این موضوع به صورت ویژه به این مهم بپردازیم.

پاکفطرت افزود: مابراین باوریم که فارس ، به دلیل موقعیتها و پتانسیلهای منحصر به فرد، ایران کوچک است اما رسالت شورای اسلامی شهر تنها در زمینه مسایل شهر شیراز است.

دکتر «قاسم مقیمی » عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت:شهر یک موجودزنده و ساخته دست بشر است و شعارما نیز شهر انسان محور است 

وی افزود: شهر شیراز از لحاظ موقعیت شهری برند است به گونه ای که میتواند خدماتی را هم به حوزه‌ی جنوب کشور وهم حوزه‌ی خلیج فارس ارائه دهد 

به گفته مقیمی، بیمارستان چشم پزشکی نیاز این شهر است و شورای شهر از هیچ کمکی در این راستا دریغ نمی کند.

۱۳۹۷/۰۴/۰۴ - ۱۱:۵۲:۵۴

دیدگاه های شما