امروز: جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

چهار مرکز پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی در شهر شیراز ایجاد می شود

چهار مرکز پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی در شهر شیراز ایجاد می شود

نخستین مرکز ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز «سادا» با تصویب کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «علی ناصری» رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز در حاشیه این مراسم با گرامیداشت یاد دکتر شهید بهشتی و نیز روز جهانی مبارزه با مواد مخدر گفت: کشور ما به دلیل نزدیکی به مراکز تولید به مرکز ترانزیت مواد مخدر تبدیل شده و از این جهت سالیانه هزینه‌های هنگفتی به کشور تحمیل می‌شود.

وی با بیان اینکه اعتیاد یک بیماری است، بر لزوم پیشگیری از مواد صنعتی و سنتی تاکیدکرد و گفت: سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده که از سال ۲۰۲۵ به جای بیماریهای غیرعفونی مثل بیماری‌های قلبی، بیماریهای روانشناختی شیوع پیدا می‌کنند.

دکتر ناصری با بیان اینکه باید خودمان را برای پیش بینی جامعه جهانی آماده کنیم، ابراز کرد: بعد از پیش بینی شرایط، باید خوب پیشگیری کنیم و به بهبود کیفیت زندگی بپردازیم و حسب این نگاه باید روی ویژگی‌های مثبت انسانها کار کنیم.

به اعتقاد عضو شورای اسلامی شهر شیراز خویشتن داری یکی از ویژگیهای مهم انسانهاست که جا دارد روی آن کار کرد تا جامعه قوی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه آموزش مهارتهای اجتماعی را باید در برنامه کار قرار دهیم، اضافه کرد: اگر مهارتهای زندگی توسط مدرس خوب آموزش بدهیم، بسیاری از مشکلات حل میشود.

دکتر ناصری صیانت از خانواده را یک ضرورت مقابله با آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: معمولا" ۳ تا ۵ سال اول زندگی مشترک مهمترین زمان بروز اختلافات است که می‌توان با آموزش مهارت‌های زندگی از این دوران به سلامت عبور کرد.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز با تأکید بر ضرورت تأمین زمینه‌های سلامت زیستی در جامعه ادامه داد:

درمان آخرین مرحله رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی است اما برای درمان هم نیازمند آموزش هستیم و در شرایط فعلی نمی‌توان از درمان غافل شد.

وی ادامه داد: آموزش‌ها باید توأم با تغییر نگرش باشد، در چهل سال گذشته در حوزه آموزش خوب کار کرده‌ایم اما توأم با تغییر نگرش نبوده است.

دکتر ناصری معتقد است هم اکنون بواسطه آموزش‌های انجام شده شناخت بر نگرش‌ها غلبه پیدا کرده است در حالیکه در زمینه مقابله با اعتیاد تغییر نگرش جز لاینفک مقابله و مبارزه است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «لیلا دودمان» رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز در حاشیه این مراسم گفت: مرکز ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی با تصویب کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز و با همکاری خوب معاون خدمات شهری شهرداری شیراز راه اندازی شده است.

عضو هیات رییسه شورای شهر شیراز ابراز کرد: نخستین مرکز پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی در ساختمان سابق هدایت در راه ماندگان راه اندازی شده است.

دودمان افزود: در این مرکز علاوه بر حمایت و صیانت از آسیب دیدگان اجتماعی، مباحثی همچون پیگیری امور خانواده این افراد، اشتغال و کار آموزی نیز دنبال می‌شود.

وی اضافه کرد: در این مرکز از همراهی و همکاری داوطلبانه یاوران شورای شهر و نیز خیران نیز استفاده می‌کنیم.

به گفته دکتر دودمان بزودی ۳ مرکز دیگر پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی با حمایت شورای شهر و همکاری شهرداری شیراز راه اندازی میشود.

۱۳۹۷/۰۴/۰۷ - ۱۲:۳۵:۳۶

دیدگاه های شما