امروز: دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

بازدید رئیس و روسای کمیسیون‌های عمران و حقوق شهروندی شورای شهر شیراز از بافت تاریخی فرهنگی شیراز

بازدید رئیس و روسای کمیسیون‌های عمران و حقوق شهروندی شورای شهر شیراز از بافت تاریخی فرهنگی شیراز

رئیس و روسای کمیسیون‌های عمران و حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر شیراز  به همراه جمعی از اصحاب رسانه با حضور در بافت تاریخی، وضعیت شش خانه تاریخی شیراز را بررسی کردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «سیداحمدرضا دستغیب» رییس شورای شهر شیراز در این بازدید با بیان اینکه بسیاری از خانه‌های تاریخی شیراز مربوط به علما، روحانیون، فضلا و دانشمندان عصر خود بوده است، گفت: باید زمینه سرمایه‌گذاری افرادی که با هدف احیای بافت تاریخی قصد دارند این خانه‌ها را به مراکز گردشگری و تفریحی تبدیل کنند، فراهم شود.

رییس شورای شهر شیراز ابراز کرد: بافت تاریخی در کلیت خود با کوچه‌های در هم تنیده مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

وی افزود: شورای شهر شیراز در تلاش است کلیت بافت و آثار تاریخی موجود در ان را حفظ کند.

وی تاکید کرد: با حفظ و بازسازی خانه‌های تاریخی در اطراف حرم حضرت احمد بن موسی (ع) هم می‌توان طرح توسعه را ادامه داد.

دستغیب ابراز کرد: طرح توسعه حرم شاهچراغ هنوز تصویب نشده و در شورای عالی شهرسازی در حال بررسی است.

عضو هیات رییسه شورای شهر شیراز بیان کرد: اعتقاد داریم با حفظ حریم و حرمت حرم‌مطهر شاهچراغ و حفظ حریم اطراف حرم و بافت تاریخی، باید با متولیان حرم تعامل داشته باشیم تا هم انتظارات حرم برآورده باشد و هم بافت تاریخی از کمترین آسیب در امان باشد.

وی با انتقاد از برخی تخریب‌ها در بافت تاریخی اضافه کرد: اینکه منزل شهید ایت الله دستغیب به پاساژ تبدیل کرده‌اند، یک آسیب جدی فرهنگی است و اگر لازم باشد خودم مقابل لودرهای تخریب کننده‌ می‌گیرم تا بافت تاریخی در امان بماند.

«احمد تنوری» رییس کمیسیون حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر شیراز هم گفت: در ۳۶۰ هکتار بافت تاریخی شیراز بیش از دو هزار اثر دارای ارزش هنری و معماری وجود دارد که علاوه بر آن‌ها تا کنون ۳۸۷ خانه تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در این بازدید مقرر شد کمسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر جلسات ویژه‌ای برای حل مسائل و مشکلات مالکان و ساکنان خانه‌های تاریخی شیراز برگزار کنند.

۱۳۹۷/۰۴/۱۶ - ۱۲:۳۶:۲۴

دیدگاه های شما