امروز: شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

بررسی مشکلات ناشی از قطع مکرر برق در اداره کلانشهر شیراز

بررسی مشکلات ناشی از قطع مکرر برق در اداره کلانشهر شیراز

راهکارهای کاهش مصرف برق ساختمانهای شهرداری وهمچنین مشکلات به وجود امده ناشی از قطع برق چراغهای راهنمایی، با حضور اعضای شورا، شهردار شیراز، رییس پلیس راهور شیراز، شهرداران، معاونین و روسای سازمانهای شهرداری و مدیران شرکت توزیع نیروی برق شیراز درشورای شهر شیراز بررسی شد.

 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «احمدرضادستغیب» در این جلسه گفت: در بحث مصرف انرژی و اب اموزش و اطلاع رسانی مناسب صورت نگرفته است.

وی افزود: باید مصرف لامپهای پرمصرف در خانه‌ ها و بیمارستانها و اماکن عمومی را کنترل کنیم.

وی با اشاره به لزوم اطلاع رسانی در سطح جامعه گفت: صدا و سیما نقش موثری در آموزش به مردم در جهت مصرف بهینه آب و برق دارد.

وی همچنین بر نقش ائمه جمعه و جماعات، جامعه روحانیت در مساجد و اموزش و پرورش برای اموزش مردم تاکید کرد و گفت: باید اموزش، تبلیغات و اطلاع رسانی در دستور کار قراربگیرد.

دستغیب افزود: در راستای مصرف بهینه برق باید در برخی راهروها، پارکینگها واماکن عمومی از سنسورها استفاده شود.

وی با اشاره به ضرورت استفاده از لامپهای کم مصرف در شهردا ی وشورا گفت: با استفاده از سولار و نیروگاه های خورشیدی باید روشنایی پارکها و چراغ راهنمایی رانندگی را تامین کنیم.

کاهش ۵۰ درصدی لامپ‌ها در شورای شهر وشهردار ی پیشنهاد وی بود.

وی افزود: به دلیل وارد امدن ضررهای سنگین مالی به کارخانه‌ها در صورت قطع برق بدون اطلاع، باید زمان قطع بر ق اطلاع رسانی شود یا کارخانه‌ها مشمول قطع برق نشوند

دستغیب گفت: صورتجلسه‌ای از موارد مورد تاکید شورا وشهرداری تنظیم شود تا به صورت دستورالعمل در شورای اداری شیراز و فارس مطرح شود و با آموزش و اطلاع رسانی از طریق صدا وسیما این بحران کم برقی در تابستان را سپری کنیم.

دکتر«نواب قائدی» رییس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر شیراز نیز گفت: مقرر شد کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورا در مدت یک هفته راهکارهای عملی صرفه جویی در مصرف برق در ساختمان‌ها را در قالب دفترچه ای تهیه وبه شهرداری ارسال شود تا اقدام فوری در این خصوص توسط شهرداری انجام شود.

وی افزود: کمیته‌ی 4 نفره از نمایندگان معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری، پلیس راهور، شرکت توزیع نیروی برق شیراز واعضای شورا با محوریت معاونت حمل و نقل سریعا تشکیل شود و در خصوص جلوگیری از مشکلات ناشی از قطع برق در چراغ‌های راهنمایی و رانندگی در تقاطعات اصلی شهر تصمیم گیری و اقدام لازم صورت پذیرد.

عضوشورای اسلامی شهر شیراز گفت: در این جلسه مقرر شد هر یک از ارگانهای زیرمجموعه شهرداری که حداقل 10 درصد در مصرف برق ماهانه صرفه جویی کند دو برابر مبلغ حاصل از این صرفه جویی به پرسنل ارگان مربوطه پاداش داده شود.

دکترقائدی گفت:۴۰درصد مصرف انرژی مربوط به ساختمان‌هاست که با مدیریت می‌توانیم از این شرایط بحرانی عبور کنیم

وی افزود: درحدود یک میلیون مشترک در شهر شیراز وجود دارد که اگر ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکلات را می‌توانیم رفع کنیم.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز از کاهش میزان تولید نیروهای غرقابی به دلیل کاهش آب ذخیره پشت سدها خبر داد.

قائدی گفت: در سال‌های گذشته به دلیل تحریم‌ها، زیر ساخت لازم فراهم نشده است و امسال وضعیت خاصی است و همه باید کمک کنند.

وی بااشاره به شکایت برخی‌ها به اعلام نشدن زمان قطعی برق گفت: برنامه زمان‌بندی دو بخش دارد یکی در خصوص گروه های تعمیراتی که قطع برق در محدوده ها اعلام می شود و دیگری به دلیل مصرف زیاد برق که باید نسبت به وضعبت موجود در مرکز کنترل تصمیم گیری به قطع برق شود.

به گفته قائدی، اگر قطعی برق مدیریت نشود کل شبکه برق کشور به خاموشی می‌رود.

وی با اشاره به حضور بیماران نیازمند اکسیژن در خانه گفت: باقطع برق جان این بیماران در معرض خطر است که با بهینه مصرف کردن میتوانیم به این بیماران نیز کمک کنیم

مهندس «حیدر اسکندر پور» شهردار شیراز با اشاره به تولید برق توسط نیروگاه خورشیدی گفت: شرکت توزیع برق باید با شرکتها و سرمایه گذارانی که قصد تاسیس نیروگاه خورشیدی و فروش برق را دارند همراهی کند و این سرمایه گذاران را به سوی شهرداری بیاورد.

اسکندرپور بر لزوم خاموشی سیستم روشنایی و سرمایشی شهرداری بعد از ساعات اداری تاکید کرد.

وی از پرداخت پاداش به مجموعه های شهرداری در صورت کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق خبر داد.

شهردار شیراز گفت: مجموعه شهرداری مسئولیت مشترکی دارند و با ید در راستای صرفه جویی در مصرف برق همکاری کنند.

مهندس «ابراهیم صبوری» نایب رییس شورای شهر شیراز نیز گفت: با یک همکاری همه جانبه  شورای شهر، شهرداری و اداره برق مشکل چراغ راهنمایی رانندگی را برای همیشه رفع می‌شود.

وی خواستار اعلام آمار چراغهای راهنمایی رانندگی در تقاطع‌های خاص و حساس شد وگفت: با شناسایی این مناطق و در نظر گرفتن جدول زمانبندی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری با براورد قیمت در بحث سولار شدن چراغ ترافیک گام بردارد.

صبوری افزود: در راستای مدیریت بحران، میتوان با ارائه جدول زمانبندی قطع برق به پلیس، نیروهای امنیتی هرچه سریعتر در محل استقرار داشته باشند.

وی خواستار ارائه طرح های مشوق برای ساختمانهای در حال ساخت شد و گفت: انبوه سازان، سقف‌ها را به یک نیروگاه خورشیدی کوچک تبدیل می‌کنند تا به شبکه کمک کند و شهرداری می تواند در قبال ان تخفیف عوارض در نظر بگیرد.

دکتر «علی ناصری» رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز نیز  گفت: ۹۲ درصد آب در کشور در بخش کشاورزی، ۶درصد مصرف خانگی و ۲درصد در بخش صنعت مصرف پی شود.

وی افزود: باید اولویت سیاستگذاری را در بخش کشاورزی قراردهیم تا سیستم ابیاری براساس استاندارد جهانی باشد

دکتر ناصری افزود: براساس تحقیقات انجام شده، رشد یک کشور همبستگی با میزان مصرف برق دارد زیرا هرکشوری به سمت صنعتی شدن می رود رشد برق ان به دلیل افزایش کارخانه ها بیشتر می‌شود.

وی خواستار اعلام امار مصرف برق در بخش خانگی، صنعت و کشاورزی از سوی شرکت توزیع نیروی برق شد تا مطابق ان سیاستگذاری های متفاوتی صورت پذیرد.

وی با اشاره به تبلیغ مشاغل درشیراز به وسیله لامپ گفت: شهرداری بسیار اثرگذاراست و میتواند الگوی مصرف بهینه انرژی به صورت دستورالعمل پیش بینی و به صورت بخشنامه صادر کند.

دکتر ناصری خواستار ارائه طرح جامع مصرف بهینه‌ی برق به شورا و پیش بینی بسته های تشویقی شد.

۱۳۹۷/۰۴/۲۵ - ۱۰:۳۰:۵۷

دیدگاه های شما