امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

تاکید شورای شهر شیراز بر احیای مجموعه تاریخی ادیان در محور زندیه

تاکید شورای شهر شیراز بر احیای مجموعه تاریخی ادیان در محور زندیه

جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز از مجموعه تاریخی و فرهنگی ادیان در محور زندیه شامل باغ آدریان از مجموعه دینی زرتشتیان، کنیسه یهودیان ربیع زاده، کلیسای حضرت یعقوب متعلق به پروتستانان شیرازی و باغ شاپوری بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، سیداحمدرضا دستغیب رییس شورای شهر، نواب قائدی رییس کیسیون عمران و حمل و نقل، سولماز دهقانی رییس کمیسیون گردشگری، قاسم مقیمی عضو هیات رییسه و مهدی حاجتی و سیروس پاک فطرت اعضای شورای اسلامی شهر شیراز در این بازدید حضور داشتند.

سیداحمدرضا دستغیب در این بازدید در جمع زرتشتیان شیرازی با اشاره به آیات قرآن کریم گفت: نگاه اسلام به بندگان خارج از قید و بند قبیله‌ای، دینی و طایفه‌ای و نگاهی مبتنی بر مساوات و برابری است.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز به آموزه‌های امام علی و نامه مولا به مالک اشتر اشاره کرد و افزود: شهر شیراز به حق شهر ادیان و طوایف و شهر مدارا و همزیستی مسالمت آمیز است.

وی ادامه داد: کمتر شهری مثل شیراز وجود دارد که ادیان و طوایف مختلف با مدارا در کنار هم زندگی می‌کنند و تا آنجا که بین طوایف با زبان و فرهنگ متفاوت حتی ازدواج هم صورت می‌گیرد.

دستغیب معتقد است وجود ادیان مختلف در شهر شیراز در طول تاریخ نشان میدهد که شیراز شهر مدار است و هیچ تنشی بین ادیان در تاریخ ثبت نشده است.

دستغیب افزود: حضور در معابد ادیان الهی به انسان آرامش می‌بخشد و به نوعی بیانگر گرایش مردم شیراز به خداپرستی است.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز با انتقاد از برخی بلندمرتبه سازی ها در این محور در گذشته گفت: صدور برخی مجوزها با هدف کسب درآمد برای شهرداری در بافت تاریخی با شعارها و اهداف شورای شهر در تناقض است.

وی افزود: اولویت شورای شهر این است که بافت تاریخی زندیه، پیاده محور باشد بنابراین شهرداری باید برنامه‌های خود در این محور را با اهداف شورای شهر هماهنگ کرده و نباید سیاستهای خود را بر اساس منافع مالی شهرداری تعریف کند.

به گفته دستغیب عمده مجوزهای بلند مرتبه سازی در محور زندیه در دوره قبل صادر شده و شورای پنجم با هدف اولویت بخشیدن به موضوع شهر سالم، انسان سالم به دنبال اجرای برنامه های انسان محور است.

رییس شورای شهر شیراز در پاسخ به درخواست رییس انجمن زرتشتیان در مورد بازگشایی سینما آریانا ابراز کرد: موضوع بازسازی و باز گشایی سینما آریانا به زودی در دستور کار کمیسیون گردشگری قرار خواهد گرفت.

وی همچنین از شهردار شیراز خواست برای حفظ باغ اریانا با انجمن زرتشتیان همکاری کند.

افلاطون سهرابی رییس انجمن زرتشتیان شهر شیراز در سخنانی خواستار احیای سینما آریانا و توجه به مجموعه تاریخی باغ مینو شد

به گفته وی۲۷۳ نفر زرتشتی در شیراز زندگی می‌کنند.

در پایان این بازدید اعضای شورای شهر شیراز کمیسیون گردشگری این شورا را مامور رسیدگی به وضعیت محور زندیه و مجموعه تاریخی ادیان کردند.

۱۳۹۷/۰۵/۰۶ - ۰۶:۵۴:۳۳

دیدگاه های شما