امروز: دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

رییس کمیسیون عمران شورای شهر شیراز: صدور پروانه ساخت در مناطق بحران ممنوع می‌شود

رییس کمیسیون عمران شورای شهر شیراز: صدور پروانه ساخت در مناطق بحران ممنوع می‌شود

جلسه‌ی مشترک کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک و کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز به بررسی ریزش کوه در بلوار جمهوری پرداخت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «نواب قائدی» در این جلسه‌ی پس از شنیدن گزارش اقدامات انجام شده در راستای جلوگیری از ریزش کوه در بلوار جمهوری از سوی مجموعه شهرداری و ارگانهای ذیربط گفت: با بروز حوادثی از قبیل زلزله بم، کرمانشاه و اتش سوزی ساختمان پلاسکو تا مدتها پیگیری مشکل به صورت هیجانی صورت میگیرد و بعد از گذشت چندین مدت، به منظور پیشگیری و رفع بحران هیچ اقدامی صورت نمی‌پذیرد و به فراموشی سپرده می‌شود.

وی بر ضرورت اطلاع رسانی مردم از خطرات احتمالی ساخت و ساز در ارتفاعات و محورهای پرخطر تاکید کرد و گفت: عدم استقبال مردم از خرید و ساخت و ساز ساختمان در این محورها سبب می شود سرمایه گذاری در این نقاط صورت نگیرد.

قائدی با اشاره به تشکیل مدیریت بحران با حضور همه ارگانها گفت: با وجود اعلام آمادگی همه ارگانها برای رفع این مشکل، اما برخی از مسئولین تنها به بازدید رسمی و در ساعات مشخص اکتفا کردند و بار اصلی رفع این مشکل تنها بر دوش شهرداری بود که در افکار عمومی این اقدام ناپسند و نشانگر ضعف مدیریت بحران در شهر شیراز است.

رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل وترافیک شورای اسلامی شهر شیراز خواستار همکاری بیش از پیش اداره راه و شهر سازی استان با شهرداری شد و گفت: این اداره همانند گذشته، در راستای جبران خسارت وارده بر مالکین زمین در این محور و ارائه راهکار تامین هزینه خرید ساختمانهای در حال تخریب می تواند شهرداری را یاری رساند.

وی افزود: در راستای پیشگیری از بروز بحران، کمیته‌ی فنی ستاد بحران استانداری فارس باید ضوابط ساخت و ساز در این مناطق ومناطق مشابه را مشخص و اعلام کند.

قائدی گفت: تا زمان ارائه طرح تفصیلی موضعی، شهرداری باید از صدور پروانه ساخت در این مناطق خودداری کند.

وی بر لزوم شناسایی مرزکوه و پهنه‌ی شهری توسط شهرداری و اداره راه و شهرسازی تاکید کرد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز ضمن قدردانی از تلاش مجموعه شهرداری و سازمان عمران دررفع این مشکل گفت: امید است در راستای پیشگیری و رفع اینگونه حوادث، شاهد مدیریت یکپارچه‌ی بحران باشیم.

گفتنی است شناسایی محورهای قبیل کوهسار مهدی، حسینی الهاشمی، صدرا و پایدارسازی حوزه‌های بحران، شناسایی و بکارگیری متخصصان برجسته برای رفع بحران از پیشنهادات مطرح شده در این کمیسیون بود.

۱۳۹۷/۰۵/۱۸ - ۱۲:۱۳:۴۴

دیدگاه های شما