امروز: دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

تشریح آخرین وضعیت طرح توسعه حرم توسط عضو شورای شهر شیراز

تشریح آخرین وضعیت طرح توسعه حرم توسط عضو شورای شهر شیراز

عضو‌ شورای اسلامی شهر شیراز و ناظر منطقه ۸ آخرین وضعیت طرح توسعه حرم شاهچراغ را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی واموربین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «مهدی حاجتی» در گفت‌وگویی خبری گفت: از آغاز مسئولیت نظارت در منطقه تاریخی فرهنگی شهرداری، با چالش‌های بزرگی که از سال‌های قبل رخ داده بود و سبب خسارت و معضلاتی در این بافت شده بود روبرو بودیم

وی افزود: طرح توسعه حرم معروف به طرح ۵۷ هکتاری یکی از مشکلات در این منطقه بود که سبب ایجاد خسارت به بافت تاریخی شده بود به همین منظور پیگیری این مشکل در اولویت فعالیتها قرار گرفت.

ناظر شورا در منطقه تاریخی و فرهنگی شهرداری شیراز گفت: این طرح در ابتدا باید در ۲۶هکتار اجرایی می‌شد اما به دلیل تجاری سازی و دسترسی به لطفعلی خان زند به ۵۷هکتار افزایش یافت

 

حاجتی گفت: در این راستا، قراردادی با «شرکت مهندسان مشاور باوند» در تاریخ ۲۱ شهریورماه ۱۳۸۸منعقد و چهاردهم تیرماه ۸۹ این طرح تصویب شد اما در جریان اعتراضات به این طرح، در سال ۱۳۹۳ اجرای ان برای همیشه لغو شد

وی افزود: اسفندماه 1394قرارداد جدیدی برای طرح تفصیلی بافت تاریخی منعقد شد اما تا سال ۹۶ به طول انجامید زیرا گروهی ابلاغ این طرح تفصیلی را به تعویق انداختند.

 

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: با توجه به وجود ۳۶۸هکتار بافت تاریخی در شیراز، در طرح تفصیلی ارائه شده این منطقه حذف و به همراه دیگر مناطق ابلاغ نشد زیرا گروهی که درصدد اجرای طرح ۵۷هکتاری بودند به دلیل مغایرت طرح تفصیلی با این طرح از ابلاغ طرح تفصیلی منطقه جلوگیری می کردند.

 

وی با اشاره به مکاتبات انجام شده با وزارت خانه گفت: در راستای جلوگیری از تخریب بیشتر بافت تاریخی وزارتخانه را متقاعد کردیم که اقدام به ابلاغ طرح تفصیلی در این منطقه کند تا نقشه راهی وجود داشته باشد.

 

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: عدم ابلاغ طرح تفصیلی باعث بروز تنگناهایی برای مردم شده بود به گونه‌ای که پاسخگویی استعلام به شهروندان‌ها را تنها در صورت اخذ تعهد تخریب به حرم میسر می‌ساخت در غیر اینصورت هیچ استعلام و مجوزی صادر نمیشد و قاعدتا حرم در جایگاهی سازمانی نبود که بخواهد چنین اقدامی انجام شود.

 

 

حاجتی ادامه داد: پس از پیگیری، اسفند ۹۶طرح تفصیلی به استانداری ابلاغ شد و در نهایت، خردادماه ۹۷ طرح تفصیلی به شهرداری ابلاغ شده است ولی شهرداری در این زمینه کم کاری کرده زیرا بر اساس بند ۳ابلاغیه ، تمام اختیارات بافت تاریخی فرهنگی به میراث فرهنگی محول شده که شهرداری ازاین تفویض اختیار ناراضی بود.

 

 

وی افزود: مقرر شد که ابلاغ طرح با کمترین زمان به شهرداری صورت گیرد تا بتوانیم پاسخگوی شهروندان باشیم

حاجتی گفت: ازدیگر موارد تخلف در سالهای گذشته در منطقه، ابطال پروانه صادر شده در شهرداری بود که با توجه به عدم صلاحیت شهرداری برای ابطال پرونده‌های صادر شده این اقدام یک تخلف قانونی محسوب میشود زیرا مرجع صادر کننده پروانه صلاحیت انرا نداشته و ابطال پروانه باید از طریق راه و شهرسازی صورت گیرد.

 

وی با اشاره به اجرای طرح توسعه حرم امام رضا(ع) توسط شرکت باوند گفت: به دلیل خسارت های این طرح به بافت تاریخی فرهنگی، خواستار برکناری این شرکت به عنوان مشاور طراح و انتخاب شرکت جدید از وزارت راه و شهرسازی شدیم که در نهایت موافقت شد.

 

حاجتی گفت: مقرر شد طرح جدید با طرح تفصیلی ابلاغ شده همخوان باشد و مغایرت و تضادی نداشته باشد همچنین از اعضای جلسه در وزارت راه و شهرسازی درخواست داشتیم که فضای منطقه را به سمت کاربری‌هایی ببرند که خدمات برای شهروندان پیرامون حرم باشد نه صرفا خدمات به حرم ارائه شود.

 

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در خصوص تخریب های صورت گرفته مکاتباتی با مراجع حاکمیتی صورت گرفت و از دادستان درخواست کردیم باتوجه به اینکه تخریب بناها جرم محسوب می‌شود طبق قانون به این موضوع رسیدگی شود

 

حاجتی گفت: مستندات و استدلال حقوقی مبنی بر متهم بودن مجری طرح توسعه‌ی حرم در تخریبها در کمیسیون اصل نود با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، معاون میراث فرهنگی کشور، و نمایندگان مجلس ارائه شد

 

وی افزود: پس از ان ،نمایندگان شورای عالی شهرسازی به همراه مقامات قضایی و امنیتی به شیراز سفر کردند ودر جلسه بررسی تخریبها، مصوب شد بناهای تخریب شده باید عین به عین ساخته و این وظیفه به میراث فرهنگی محول شد.

 

نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه، املاک و امورحقوقی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: پس از پیگیری های انجام شده از طریق میراث کشوری، هزینه‌های ساخت دو بنای تاریخی به میراث استان تخصیص داده شد ولی همچنان حرم در خصوص ورود میراث فرهنگی به این محوطه و ساخت این بنا ها مقاومت می کنند و اجازه ورود نمیدهد.

 

حاجتی گفت: کمیسیون اصل نود هفته گذشته به شیراز آمدند که در جلسه ای اقدام به ارائه دوباره مشکلات به اعضای کمیسیون و استانداری کردیم و مقررشد این گزارشات به منظور پیگیری به صحن مجلس و بیت رهبری ارائه شود.

 

ناظر شورا در منطقه ۸شهرداری شیراز گفت: نمایندگان مجلس به این نتیجه رسیدند که حرم بر خلاف قانون و مصوبه شورای تامین رفتار میکندبه همین منظور فرماندار شیراز برای فراهم کردن مقدمات ساخت عین به عین دوبنای تخریب شده به حرم دو هفته زمان داده است که در صورت همکاری نکردن حرم ، شورای تأمین با ابزارهای قانونی، شرایط ساخت این بنا ها رامهیا کند.

 

 

وی افزود: پرونده معابر و زمین های دراختیار و تملک شهرداری که توسط حرم محصورشده‌اند نیز در کمیسیون ماده ۱۰۰منطقه بررسی شده است و منتظر اعلام نظر کارشناسی هستیم.

حاجتی گفت: با توجه به ارائه درخواست به کارشناس رسمی دادگستری مبنی بر مرزبندی زمینها و معابر عمومی و ارائه دقیق بر روی نقشه ، ولی با گذشت بیش از سه ماه از درخواست هنوز کارشناسان حدو مرز املاک شهرداری را ارائه نداده‌اند.

وی افزود: حرم در اموال و معابری که در اختیار او نیست تصرف غیرقانونی کرده است و راه تردد شهروندان به بازار حاجی و معابر قدیمی را مسدود کرده است که چنین اجازه‌ای طبق قانون ندارد و نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

 

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در صورت اثبات مالکیت شهرداری در این زمینها با توجه به مستندات موجود، املاک شهرداری در کمیسیون رای به تخریب نرده ها خواهدبود.

۱۳۹۷/۰۵/۳۰ - ۱۳:۱۷:۱۲

دیدگاه های شما