امروز: پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نشست خبری عضو شورای اسلامی شهر شیراز، خانم دکتر دودمان

نشست خبری عضو شورای اسلامی شهر شیراز، خانم دکتر دودمان

نایب رییس کمیسیون حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: اگر بناست شیراز به عنوان پایتخت فرهنگی معرفی شود باید کتابخانه، سالن مطالعه و فضاهای فرهنگی استاندارد و در سطح جهانی داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «لیلا دودمان» عضو شورای اسلامی شهر شیراز در گفت‌وگوی خبری با خبرنگاران به تشریح عملکرد یک‌ساله کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز گفت: شورای پنجم بر نگاه ویژه به مسائل فرهنگی و مشارکت فعال شهروندان در مسائل فرهنگی تمرکز کرده و بر همین اساس معاونت فرهنگی نسبت به گذشته نمود بیشتری پیدا کرده است.

دودمان ادامه داد: به عنوان رییس کمیسیون فرهنگی در یکسال گذشته، برای ریل‌گذاری در حوزه‌ زیرساخت‌ها و برنامه‌های فرهنگی و نیز رویکرد محور کردن برنامه‌های فرهنگی تلاش کردم.

دودمان اضافه کرد:  رویکردهای فرهنگی را بر اساس برنامه‌های شهر شیراز به منظور تبدیل شیراز به شهر زیست پذیر و خلاق با مشارکت انجمن‌های فرهنگی و هنری و بر مبنای ۸ رویکرد با ۲۵راهبرد در برنامه های سال ۹۷ ارائه دادم این درحالی بود که این اقدامات باید از طریق سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز صورت می گرفت.

عضو شورای شهر شیراز افزود: با توجه به رویکردهای گذشته سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز، پذیرش رویکرد جدید باید با طمانینه صورت می‌گرفت.

وی با اشاره به صرف ۳۰۰ساعت زمان برای بررسی جامع فعالیت فرهنگسراها، افزود: رویکرد و تغییر نگرش اهمیت دارد و باور دارم که شیراز باید جایگاه ویژه‌ای در دنیا پیدا کند.

به اعتقاد دودمان، اگر بناست شیراز به عنوان پایتخت فرهنگی معرفی شود باید کتابخانه، سالن مطالعه و فضاهای فرهنگی استاندارد و در سطح جهانی داشته باشد و اجرای برنامه‌ها برای شیراز باید در تراز و بزرگی شیراز باشد که نیازمند تغییر در رویکرد است

وی افزود: در شهر شیراز یک سالن مطالعه که متعلق به شهرداری و سازمان فرهنگی و اجتماعی باشد وجود ندارد و تعداد مراکز فرهنگی ورزشی در شهر تنهابه ۶۸ مرکز می‌رسد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: شورا باید برنامه محور باشد نه شخص محور، برای مردم برنامه مهم است نه شخص، یک سیستم زمانی کارامد است که به درستی کار کند و زمانی که دچار مشکل می‌شود باید تغییر کند.

دودمان ابراز عقیده کرد: من نه به خاطر مسئولیتم در سمت رییس کمیسیون فرهنگی بلکه به دلیل تعهدم به مردم تلاش می‌کنم؛ برای رضایت اعضای شورا کار نخواهم کرد بلکه برای مردم کار می‌کنم چرا که انها برای من اهمیت دارند و صرفادرجهت توسعه فرهنگی شهر تلاش کرده‌ام.

به اعتقاد این عضو شورای شهر شیراز، آنچه به شورا آسیب می‌زند سیاسی کاری و محفلی بودن است.

دودمان افزود: در سه نطق گذشته خود از شورا خواستم که در این ساختار به عنوان نماینده مردم، انسجام درون گروهی ایجاد کنند

وی خود را به عنوان یک عضو فعال شورا معرفی کرد و گفت: در طول یک سال مسئولیتم در کمیسیون فرهنگی با هجمه‌های بسیار مواجه بودم اما اینده‌ی پیش روی عملکرد هر فرد و دیدگاه مردم نسبت به فعالیتهای او را مشخص می‌کند.

لیلا دودمان بیان کرد: شعار من در انتخابات «شیراز شهر گفت‌وگو» بود اما شورای پنجم در این زمینه ضعیف عمل کرده است.

وی با اشاره به برگزاری جلسات هم اندیشی همراه با جلسات رسمی شورای اسلامی شهرهای تهران و اصفهان گفت: اختلاف امری طبیعی است حتی اگر همه اعضا در یک لیست باشند، اعضای شورای اسلامی در راستای ارائه فعالیت مطلوب در سال دوم شورا باید به فضای گفت‌وگو و جلسات هم اندیشی توجه بیشتری داشته باشند.

وی افزود: شهرداری باید بستر را از طریق ساخت فضاها و ساختمان‌های فرهنگی فراهم کند و آن را دراختیار نهادهای نرم افزاری قراردهد.

دودمان ابراز عقیده کرد: در سال اول ورود لیست امید به شورا، افزایش توقعات مردم به گونه ای بود که اعضای شورا را وارد حوزه اجرا کرد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری بر تربیت و پرورش کودکان از سنین پایین گفت: با این اقدام ما شاهد نخبگان فرهیخته جوان در سطح شهر خواهیم بود.

دودمان دلیل موازی کاری فرهنگی در بین متولیان فرهنگی شهر را عدم تعیین مناسب شرح وظایف آنان بیان کرد و گفت: باید اداره ارشاد و کانون فرهنگی و هنری کودکان و نوجوانان مجری برنامه های فرهنگی باشند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: تدوین متمم طرح جامع فرهنگی و اجتماعی شهر شیراز و نیز طرح اطلس اجتماعی شیراز از اقدامات پیگیری شده در کمیسیون بود.

وی افزود: اگر بتوانیم تحقیقات جامع اجتماعی و متمم طرح جامع فرهنگی، اجتماعی شهر شیراز را ارائه دهیم برنامه‌های فرهنگی در سالهای دیگر به نحو مطلوب اجرایی می شود.

دودمان افزود: در راستای رونق شهر باید از سرمایه گذاران حمایت شود به گونه ای که سرمایه گذار از بازگشت سود خود مطمئن باشد؛ این درحالی است که بروکراسی های پیچیده اداری مانع ورود سرمایه گذار فرهنگی شده است.

دودمان به کمبود نقدینگی در شهرداری شیراز اشاره کرد و گفت: به خاطر رکود اقتصادی در کشور و همچنین بدهی شهرداری در سال اول فعالیت شورای شهر در همه بخشها با کاهش بودجه مواجه شدیم به گونه‌ای که بودجه فرهنگی با کاهش ۷۳درصدی، اعتباری کمتر از یک درصد بودجه را به خود اختصاص داد که با پیگیری های کمیسیون این اعتبار از ۱۹ میلیارد به بیش از ۴۲ میلیارد افزایش یافت.

وی با اشاره به تعاملات مطلوب کمیسیون فرهنگی با اداره ارشاد و میراث فرهنگی گفت: این کمیسیون در راستای هماهنگ سازی حرکتهای فرهنگی اقدام به برگزاری جلساتی با ۲۴متولی فرهنگ درسطح شیراز در راستای بررسی مسایل فرهنگی و ارائه راهکار و ایده کرد.

به اعتقاد دودمان، ایجاد یک مدیریت واحد در بحث فرهنگی کاری دشوار است که باید برای تحقق اهداف جامعه، گفتمان همواره صورت گیرد و تعاملات ادامه پیدا کند.

عضو شورای شهر شیراز گفت: اعضای شورا برایند لیست امید هستند و باید جبهه اصلاحات را حمایت کنند.

به اعتقاد لیلا دودمان، در شورای شهر نباید نگاه جزیی و حزبی وحود داشته باشد و در امور اجرایی از سیاسی کاری دوری کرد

وی با اشاره به اولویت بندی فعالیت‌های شهرداری و ضرورت  اتمام پروژه‌های نیمه تمام عمرانی گفت: با توجه به شعار شورای پنجم مبنی بر توسعه فرهنگ، تکمیل این پروژه‌ها در راستای زیبا سازی شهر کارکرد مناسبی بود، چرا که در توسعه شهر، پروژه‌های ناقص می‌تواند آزار روحی برای شهروندان به وجود آورد.

دودمان خاطرنشان کرد: تغییر در امور و رخدادهای فرهنگی و همچنین گذار سیاست‌ها از نظر جامعه شناسی باید آهسته صورت گیرد در غیر اینصورت تنش‌هایی به وجود می‌آورد.

وی افزود: با وجود تخصصم در زمینه جامعه شناسی، برای حضور و فعالیت در کمیسیون فرهنگی تلاش کردم و دردوره ۳ماهه به عنوان منتخب شورای پنجم، در کمیسیون فرهنگی شورای چهارم شرکت می‌کردم و از نزدیک با مردم در ارتباط بودم تا به دغدغه‌های انها، پی ببرم و ایده‌هایی را دریافت  کنم.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز افزود: با توجه به فعال نبودن سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز، در بدو آغاز به کار شورای پنجم و ضرورت تدوین برنامه دقیق، اقدام به نظرسنجی از مردم در ۱۱منطقه شهرداری شیراز کردم که با پاسخگویی ۷۶۰ نفر متوجه دغدغه اصلی مردم شدم‌.

نایب رییس کمیسیون حقوق شهروندی شورای شهر شیراز اسیب‌های اجتماعی، زیرساختهای فرهنگی، اموزش شهروندی ، توجه به احیای بافت تاریخی و ضرورت ارتقا فرهنگ مسئولیت پذیری و پاسخگویی را از دغدغه های اصلی مردم بر شمرد.

دودمان ادامه داد: در راستای تدوین برنامه های مطلوب فرهنگی، به تعامل با صاحبان ایده و شهرهای موازی شیراز و بررسی برنامه های فرهنگی شهرها پرداختیم.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: تصور شورای پنجم وتصور شایدبرخی متخصصان بر این است که دوره‌ی چهارم و شهرداری گذشته تمرکز خودرا برمبنای سازه محوری قرارداده بودایجاد پلهای سطح شهر شاید از نظر مردم جز عملکرد مطلوب شورای گذشته باشد.

وی افزود: شعار لیست امید و اصلاح طلبان انسان محوری وفرهنگ مداری است که این مسئله باید با دقت و طمانینه خاصی ایجادشود

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر شیراز گفت: ما به عنوان عضو شورا باید تاثیرگذار باشیم چون متعهد به مردم هستیم در این مدت خودم را وارد سیاسی کاری‌های شورا نکردم، چون معتقد بودم دوره شعار گذشته و مردم به خدمت رسانی شورا نیاز دارند‌.

۱۳۹۷/۰۶/۱۳ - ۰۹:۰۱:۴۳

دیدگاه های شما