امروز: شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

بررسی عملکرد یکساله کمیسیون سلامت

بررسی عملکرد یکساله کمیسیون سلامت

بزرگترین افتخار من در اصلاحات این است که خدمتگزار مردم هستم و همین امر برای من کفایت می کند 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شورای اسلامی شهر شیراز،دکتر «علی ناصری» در نشست خبری گفت: تا قبل ازشورای پنجم، نام این کمیسیون؛ خدمات شهری، محیط زیست و بهداشت بود که باتوجه به اهمیت نقش سلامت در زندگی افراد تلاش کردیم تا به منظور خدمت رسانی مطلوب تر نام کمیسیون  به سلامت،محیط زیست و خدمات شهری تغییرکند.

 

وی افزود: با توجه به اینکه از ۱۲هزارنیروی شهرداری، قریب به هفت هزارنیرو تحت این کمیسیون در حال فعالیت هستند به منظور اطلاع از نقاط ضعف وقوت ، اقدام به بازدید میدانی از سازمانها و شهرداری های مناطق ۱۱ گانه کردیم.

وی گفت: شعار لیست امید ، مبارزه با فساد، شفافیت، جوان گرایی، استفاده حداکثری از خردجمعی، مشارکت دادن مردم در تصمیم سازی ها، استفاده ویژه از نظر متخصصین، دانشگاهیان، جوانان، بانوان و آقایان بود و مردم به این شعارها اقبال نشان دادند و در ۲۹اردیبهشت ۹۶حماسه آفریدند.

ناصری گفت: مردم به لیست امید رای دادند چون ماشعار دادیم باید برخی رویکردها را اصلاح کنیم ؛ اگر امروز نتوانیم به قول و وعده ها عمل کنیم در حق مردم جفا کرده ایم و این خلف وعده حق الناس است که نابخشودنی است.

وی گفت: لیست امید همواره لیست امید است و خواهد ماند ولی نیاز است برخی اوقات هشداردهیم تا به عهد و پیمانی که با مردم بستیم وفادار بمانیم.

ناصری گفت: هرجا لازم باشد مشکلات را گوشزد کنم،گوشزد میکنم و به تبعات آن فکر نمی کنم تنها چیزی که برای من مهم است عهد و پیمانی است که با خدا، شهدا ومردم بسته ام.

وی افزود: هر مسئولی موظف است در حفظ و ارتقاءسرمایه انسانی و اجتماعی بکوشد و برای شکل گیری اعتماد باید به قانون احترام گذاشت و قانون را تفسیر به رای ننمود ؛ باید به سمت فضایل اخلاقی برویم و رذایل اخلاقی را از میان ببریم.

ناصری گفت: به عنوان نماینده پارلمان محلی اگر حقی از من ضایع شود صبر خواهم کرد و از طریق قانونی پیگیری خواهم نمود ولی به هیچ عنوان از حق مردم نخواهم گذشت و به عهد و پیمانی که با مردم بستم ، هستم وتخطی نخواهم کرد.

 

وی با اشاره به انتقال کارخانه ریشمک به عنوان اقدامات کمیسیون در سال گذشته گفت:با همراهی و پیگیریهای استانداری فارس و سازمان محیط زیست فارس و همکاری خوب مسؤلان کارخانه ریشمک این کارخانه بطور کامل جابجا و از شیراز خارج شد. همچنین مقرر شده است کارخانه سیمان نیز تا پایان سال ۱۳۹۸ انتقال پیدا کند، وی  تأکید کرد کارخانه پشم شیشه و روغن نباتی نیز با حفظ امنیت شغلی کارگران و کارمندان باید انتقال یابند.

 

ناصری افزود: از آنجا که ما فاقد مدیریت واحد شهری هستیم برای دستیابی به یک روند منظم و هماهنگ و استفاده از ظرفیت تمام دستگاهها نیازمندیم از همین روی طرح جامع را در دو بخش سلامت و محیط زیست مد نظر قرار دادیم.به گونه ای  که طرح جامع محیط زیست با حضور متخصصان و مشاوران علمی- دانشگاهی- اجرایی در قالب 3800 نفر ساعت کار  مراحل جمع بندی را طی می کند و تدوین طرح جامع سلامت   نیز با استفاده از نظرات خبرگان در سه حوزه BIO – Psycho – Social  آسیب های روان شناختی و  وندالیسم نیز در حال سپری کردن مراحل پایانی است.وی گفت برای آنکه طرح های مذکور مسیر درست خود را برای کاهش مشکلات طی کنند و از حالت کتابخانه ای خارج شوند در آن ؛ سرفصل های آموزش،ارزیابی و پایش در نظر گرفته شده است تا از این طریق مشکلاتی که در پیشبرد طرح  پیش می آید  با هماهنگی و همکاری بین بخشی و دستگاهی اصلاح گردد.

وی در ادامه گفت: با توجه به عدم تحقق مدیریت واحد شهری و موازی کاری های صورت گرفته ، مردم متحمل پرداخت هزینه هایی هستند که به منظور جلوگیری از این امر شهرداری ملزم به احداث کانال مشترک تاسیسات شهری با همکاری و هماهنگی دستگاه های خدمات رسان شده است.

 

دکتر ناصری با اظهار اینکه نخستین بار در تاریخ شوراهای شیراز، همزمان با تصویب لایحه‌ی بودجه سال ۹۷ طرح حمایت از پارک علم و فناوری، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان تصویب شده است افزود بر اساس این لایحه، شهرداری باید از ایده و خدمات نخبه ها به منظور استفاده از تفکرات سازنده آنها و جلوگیری از فرار مغزها از کشور استفاده کند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: تدوین طرح اطفا حریق ویژه بافت تاریخی فرهنگی شیراز نیز با توجه به اهمیت بافت تاریخی در اولویت فعالیتهای شهرداری قرار گرفت.

وی از تصویب دستورالعمل اعطای تسهیلات به جان باختگان و معلولین سازمان اتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری در کمیسیون یاد کرد و گفت: با توجه به حادثه تلخ سایت برمشور و به وجود آمدن مشکلات برای خانواده های جان باختگان و همچنین حساسیت شغل آتش نشان ها و عدم اطمینان صد درصد از سلامت آتش نشان ها در کار، این دستور العمل در لیست اقدامات کمیسیون قرار گرفت.

 

وی از پیگیری تدوین طرح جامع شهر ایمن به منظور مشارکت مردمی و نهادهای مختلف جامعه و دخالت مسئولین محلی و همکاری های بین بخشی جهت کاهش یا به صفررساندن رخداد سوانح و حوادث در کمیسیون خبر داد.

 

دکتر ناصری افزود: عضویت شهر شیراز در طرح جامع شهر ایمن نیز در کمیسیون پیگیری شد ، این طرحی جهانی است که برخی از شهرهای ایران نیز عضواین طرح هستند.

وی ادامه داد: ایمنی کودک، اماکن عمومی، اماکن مذهبی، سالمندان، بیمارستانها ، مدارس و حمل و نقل از موارد مهم دراین طرح است.

به گفته وی، در راستای شروع  طرح جامع شهر ایمن؛این طرح در یکی از مناطق آموزش و پرورش اجرا می شود.

ناصری با اشاره به وجود ۱۸۰۰ هکتار بافت فرسوده در شیراز گفت:پس از بررسی های صورت گرفته متوجه شدیم به منظور پیشگیری و کنترل مشکلات در مواقع بحران، باید نسبت به تامین امکانات فیزیکی اتش نشانی و بکارگیری نیروهای کار ازموده اقدام شود.

 

ناصری گفت: در راستای ساماندهی سگ های ولگرد درسطح شهر، زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع در سایت برمشور به این مهم اختصاص یافت که موسسات فعال در این زمینه نیز با شهرداری همکاری می کنند

وی افزود: در کمیسیون سلامت ، محیط زیست و خدمات شهری ، به منظور ساماندهی خودروهای حمل متوفی از نظر ظاهر، نحوه‌ی ارائه خدمات و تعرفه ها مقررشد لایحه‌ی به کمیسیون ارائه شود تا پس از بررسی به صحن شورا ارجاع شود.

وی بر تغییر خط مشی حفظ و ارتقاء باغات تاکید کرد و گفت: این خط مشی در دهه ۷۰ تدوین شد و اگر موثر بود باغها از ۳هزار هکتار به ۸۰۰هکتار کاهش نمی یافت.

ناصری گفت: به منظور جلوگیری از سوء استفاده سوداگران از باغداران در سالهای متمادی، در گام نخست باید وضعیت را به ذینفعان (باغداران) اطلاع رسانی کنیم و خط مشی را تغییر دهیم و لایحه‌ی حفظ و ارتقاء  باغات براساس شرایط روز به صورت مدیریت مشارکتی با همکاری ذینغعان به کمیسیون و صحن علنی شورا ارائه شود.

 

وی افزود: در برخی نقاط شیراز با احتمال مشکل فرونشست مواجه هستیم که با بررسی های انجام شده متوجه شدیم می توان اقداماتی جهت پیشگیری فرو نشست انجام داد بگونه ای که به جای وارد شدن آب باران به شبکه فاضلاب شهری نسبت به هدایت آب باران و روان اب ها به چاه های جذبی اقدام نمود که در این راستا طرح پیشنهادی آماده ارایه به کمیسیون می باشد. 

 

وی ضمن اشاره به مشاغل مزاحم از آن به عنوان دغدغه اصلی شهر یاد کردوگفت: انتقال این مشاغل به حریم و خارج شهر و ساماندهی آن نقش موثری در رونق اقتصادی دارد همچنین جایگاه شیراز به عنوان شهر علم و ادب و سومین حرم اهل بیت(ع) حفظ می شود.

به گفته ناصری، شیراز نخستین شهری است که طرح تفصیلی مدیریت پسماندرا براساس طرح جامع در ۱۳شرح خدمات و 85 بند از مرحله تفکیک از مبدا تا مرحله بعد ازدفن را ارائه داده است.

وی افزود: برخی فاضلابهای شهری به دلیل عدم سیستم یکپارچه فاضلاب از غرب شیراز به سمت شرق روان شده وسبب الودگی می شود.

وی از اجرای تصفیه خانه شماره ۱خبردادو گفت: تصفیه خانه شماره ۲شیراز امسال به بهره برداری می رسد.

وی افزود: با تامین بودجه، تصفیه خانه شماره ۳شیراز نیز تا ۴سال اینده به بهره برداری می رسد.

دکتر ناصری از اجرای تصفیه خانه های لوکال قصر قمشه، قصرالدشت، کوی آزادگان و زیبا شهر در کنار تصفیه خانه های دایمی خبر داد و گفت: با بهره برداری از تصفیه خانه لوکال قصرالدشت بالغ بر ۲۰۰هکتار از باغات قصردشت آبیاری می شوند.

فایلعنوان
گزارش عملکرد یکساله کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیرازگزارش عملکرد یکساله کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز
۱۳۹۷/۰۶/۲۶ - ۱۶:۲۴:۴۶

دیدگاه های شما