امروز: یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دکتر مقیمی: طرح ساماندهی سگ‌های ولگرد به شورای شهر شیراز ارائه میشود

دکتر مقیمی: طرح ساماندهی سگ‌های ولگرد به شورای شهر شیراز ارائه میشود

در چهل و نهمین جلسه کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز، راهکارهای مناسب برای جلوگیری از ورود پساب‌های بیمارستانی و مراکز درمانی به تصفیه خانه فاضلاب شهری و‌ نحوه جمع آوری و ساماندهی سگ‌های ولگرد بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی وامور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «قاسم مقیمی» رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری گفت: به منظور ساماندهی سگ‌های ولگرد می‌توان با کمک NJOها و محصور کردن ۵هزار مترمربع زمین، سگ‌های ولگرد را جمع آوری کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به زاد و ولد سگ‌های ولگرد و افزایش جمعیت آنها باید پس از جمع آوری، نسبت به عقیم سازی آنها اقدام کرد‌.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز افزود: مقرر شد سازمان مدیریت پسماند طرح جامع ساماندهی سگ‌های ولگرد را با همکاری ارگانهای وابسته بهداشتی و زیست محیطی به این کمیسیون ارائه دهد.

 

دکتر مقیمی از فقدان سیستم پیش تصفیه در برخی بیمارستانهای شیراز انتقاد کرد و گفت: برخی از بیمارستان‌های شیراز به سیستم پیش تصفیه مجهز نیستند و به طور مستقیم پساب بیمارستانی وارد شبکه تصفیه فاضلاب شهری می‌شود.

به گفته وی پسماندهای بیمارستانی به دلیل غلظت موادالاینده از جمله آنتی بیوتیک‌ها و ترکیبات شیمیایی مقاوم و خطرناک هستند که در صورتی که وارد سیستم پیش تصفیه نشوند، پساب آن به مزارع کشاورزی رسیده و وارد چرخه غذایی می‌شود و این چرخه الاینده ادامه پیدا خواهد کرد.

مقیمی با اشاره به تجهیز ۳۳مرکز درمانی به دستگاه اتوکلاو به منظور بی خطر و کم خطر سازی پسماندهای پزشکی افزود: برخی بیمارستانهای شیراز از مواد شیمیایی برای بی خطر سازی استفاده می‌کنند که مدیریت پسماند شهرداری از بارگیری این فاضلاب جلوگیری می‌کند.

عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر شیراز گفت: به سایت دفن زباله برمشور روزانه ۶ تن پسماند عفونی منتقل می‌شود که باید برای دفن آن با استفاده از روشهای خاص بهداشتی اقدام شود.

مقیمی ابراز کرد: مقرر شد کارگروهی متشکل از محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی، اداره آبفا و شهرداری به بررسی میدانی و کارشناسی این موضوع پرداخته و نتیجه حاصله را به شورا ارائه دهند.

۱۳۹۷/۰۷/۲۲ - ۱۳:۴۲:۲۸

دیدگاه های شما