امروز: یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دودمان: شورای شهر شیراز برای بهره‌مندی نابینایان از امکانات شهری گام بر می‌دارد

دودمان: شورای شهر شیراز برای بهره‌مندی نابینایان از امکانات شهری گام بر می‌دارد

نائب رییس کمیسیون حقوق شهروندی در مراسم تجلیل از ورزشکاران نابینا گفت: باید در راستای بهره‌مندی نابینایان از امکانات و مزایای شهر به عنوان یک شهروند معمولی گام برداریم.

به گزارش روابط عمومی واموربین المللی شورای اسلامی شهر شیراز، «لیلا دودمان» با اشاره به نامگذاری  ۱۵اکتبر مصادف با ۲۳ مهرماه به عنوان روز جهانی نابینایان و عصای سفید افزود: این روزهایی که به نام خاصی نامگذاری می‌شوند در جهت اهمیت به ذینفعان آن روز، رسیدگی به مشکلات و توجه به دستاوردهای انان در جهان نامگذاری می‌شوند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز ضمن بزرگداشت و تبریک روز جهانی عصای سفید به نابینایان و کم بینایان موفق و کوشا گفت: شما خود به تنهایی الگویید.

لیلا دودمان گفت: سازمان بهداشت جهانی، با همکاری اژانس بین المللی پیشگیری از نابینایی و بعضی سازمانهای غیر دولتی بین المللی در باره مدیریت پیشگیری از اختلالات بینایی برنامه ای را تحت عنوان طرح بینایی با هدف حذف نابیناییهای اجتناب ناپذیر تا سال ۲۰۲۰طراحی کرده و به مرحله اجرا گذاشته است تا اینکه برای همه افراد بشر حق برخورداری ازدیدن فراهم شود.

وی افزود: براساس گزارش این سازمان حدود ۱۸۰میلیون نفر از مشکل نابینایی و کم بینایی در جهان رنج می برند که یقینا توجه به انها سیاستگذاریهایخاصی را طلب می‌کند.

لیلا دودمان گفت: در ایران نیز تصویب قانون جامع حمایت از معلولین و تشکیل کمیته‌های مناسب‌سازی، برگزاری چنین روزهایی با نماد های خاص چون عصای سفید، مطالبه‌ای را به منظور بهبود و ارتقا سطح کیفی و کمی زندگی نابینایان در زمینه‌های مختلف اموزشی، فرهنگی، رفاهی و اشتغال به‌وجود می اورد.

عضوشورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: توجه به طراحی شهری همچنین به طور خاص نیاز ضروری و آنی نابینایان است ؛ اموری که به طور جدی با همت ارگانها باید محقق شود.

وی بر توجه به شرایط جسمی و روحی نابینایان در سایرامور ازجمله ورزش تاکید کرد و گفت: با وجود افتخارات به دست امده اما مشکل ورزش نابینایان به جامعه بر می گرددو نیاز است همه افراد و ارگانها در راستای رفع مشکلات ورزشی این قشر همکاری کنند.

نائب رییس کمیسیون حقوق شهروندی افزود: ورزش نابینایان نیازمند طرحهای نظارتی و حمایتی است ؛ استفاده از ظرفیت، پتانسیل نابینایان، هوش سرشار انها وهمینطور استعداد یابی واموزش مخصوص در زمینه های ورزش و هنرمی تواند حقوق نابینایان در شهر به اثبات برساند و انها می توانند با داشتن جسمی سالم و روحی شاد زندگی بهتری را تجربه کنند.

وی افزود: توجه مسئولین به نابینایان و کم بینایان یک بخش است و توجه مردم نیز یک بخش دیگر که در این راستا توجه به شعارانجمن نابینایان افغانستان در روز جهانی عصای سفید بی تاثیر نخواهد بود و ان این است : «آهای مردم....

۱۳۹۷/۰۷/۲۳ - ۱۳:۴۹:۲۹

دیدگاه های شما