امروز: یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

بازدید اعضای کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری از مراکز نگهداری و مراقبت از معتادان متجاهر

بازدید اعضای کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری از مراکز نگهداری و مراقبت از معتادان متجاهر

اعضای کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز از مراکز ماده 16 ویژه نگهداری و مراقبت از معتادان متجاهر بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «قاسم مقیمی» رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز در حاشیه این بازدید گفت: براساس ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر شهرداری و بهزیستی با همکاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر موظف به آماده سازی فضایی فیزیکی و تأمین منابع مالی برای نگهداری معتادان متجاهر و خیابانی هستند.

وی ادامه داد: شهرداری شیراز در مجموعه سلامی واقع  در شهر شیراز مجموعه ای را با هدف اجرای ماده 16 احداث و در اختیار سازمان بهزیستی قرار داده و هم اکنون در بخش آقایان نیز فعال است.

دکتر مقیمی خاطر نشان کرد: بخش بانوان نیز احداث و تجهیز شده است اما بدلیل عدم تأمین منابع مالی لازم توسط شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، همچنان بهزیستی از پذیرش و تحویل آن سرباز می زنند.

عضو هیأت رییسه شورای اسلامی شهر شیراز یادآور شد: هم اکنون شهر شیراز فقط برای 240 نفر معتاد متجاهر ظرفیت پذیرش و اعتبار مالی دارد که برای کلانشهری مثل شیراز این عدد جوابگو نیست.

وی بر ضرورت همکاری همه دستگاه های اجرایی مرتبط تأکید کرد و گفت: برای پایان دادن به وجود معتادان متجاهر نیازمند فرهنگ سازی و تلاش از سطح مدارس هستیم و باید خانواده ها را درگیر موضوع مبارزه با مواد مخدر کنیم.

دکتر مقیمی ابراز کرد: آنچه در مرکز ماده 16 اتفاق می‌افتد، تنها شیوه ای برای برخورد درمان محور و روانشناسانه با موضوع است که اثر بخشی آن پس از اجرای چند دوره مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

همچنین «سیروس پاکفطرت» نایب رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: حل مشکل سوء مصرف مواد مخدر نیازمند انجام فعالیت های فرهنگی مدون  و مستمر است.

وی اضافه کرد: ظرفیت شهرداری شیراز برای رسیدگی به وضع معتادان متجاهر محدود است و بدون همراهی و حمایت دیگر دستگاه های اجرایی مرتبط قادر به حل مشکل نیست.

پاکفطرت خاطر نشان کرد: ساختار اداره ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز برای پاسخگویی به مشکلات شهر مناسب نیست و باید از ساختاری اجرایی و سخت افزاری به ساختاری کاملا فرهنگی و نرم افزاری تغییر پیدا کند.

در این جلسه نمایندگان از سازمان بهزیستی، استانداری فارس، ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، دانشگاه علوم پزشکی شیراز  و مجری  طرح ماده 16 گزارشی از وضعیت نگهداری و مراقبت از معتادان جمع آوری شده در شیراز ارائه کردند.

۱۳۹۷/۰۷/۳۰ - ۰۸:۴۲:۴۲

دیدگاه های شما