امروز: سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

موسوی: یاوران شورای شهر در تدوین برنامه 20 ساله شهر شیراز مشارکت می کنند

موسوی: یاوران شورای شهر در تدوین برنامه 20 ساله شهر شیراز مشارکت می کنند

نخستین بار یاوران شورای اسلامی شهر شیراز در تدوین برنامه راهبردی 20 ساله شهر و شهرداری شیراز مشارکت می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «سیدعبدالرزاق موسوی» رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز، در نشست هم اندیشی بررسی برنامه راهبردی شهر  و شهرداری شیراز با اعلام این خبر گفت: بهترین مکانیزم برای تدوین برنامه راهبردی شهر، نظارت مردمی است.

وی ادامه داد: یاوران شورای شهر با شناختی که از مشکلات و معضل شهری دارند، می‌توانند نقش موثری در تنظیم برنامه راهبردی شهر و شهرداری داشته باشند.

وی با بیان اینکه برنامه راهبردی شهر و شهرداری باید ضامن منافع عمومی باشد، خاطرنشان کرد: هر حرکت توسعه‌ای در شهر از این پس باید بر اساس برنامه راهبردی تنظیم و اجرا شود.

«سیروس پاک فطرت» دیگر عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: این نخستین بار است که مشارکت یاوران شورای شهر برای تدوین برنامه‌های راهبردی شهر جلب شده و از مسائل روزمره عبور کرده است.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز افزود: اهمیت برنامه ریزی به لحاظ تاثیری که در تعیین اولویتها و سازمان دهی منابع دارد. بر هیچکس پوشیده نیست.

وی ادامه داد: یاوران شورای شهر هم نگاه کلان به توسعه شهر دارند و هم مشکلات و ظرفیت‌های محله‌ای را به خوبی می‌شناسند.

پاک فطرت افزود: تدوین چشم انداز و برنامه راهبردی 20 ساله شهر و شهرداری با جمعیتی قریب به 2 میلیون نفر در شرایط فعلی ضرورتی انکار ناپذیر است.

وی فقدان مدیریت واحد شهری را یکی از مشکلات مهم برنامه ریزی شهری دانست و گفت: فقدان مدیریت واحد و عدم هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی خدمات رسان شهری، اجرای هر برنامه‌ای را در شهرها با مشکل روبرو کرده است.

پاک فطرت ابراز کرد: برنامه راهبردی شهر و شهرداری شیراز قبل از هر چیزی باید راهکاری برای هماهنگ سازی مدیریت شهری پیدا کند.

«نوذر امامی» رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز نیز بر ضرورت توجه به ارتقاء کیفیت زندگی مردم در برنامه ریزی‌های شهری تأکید کرد و گفت: بروز مشکلات اقتصادی و مدیریتی  باعث بدبینی مردم نسبت به نظام اسلامی می شود.

 وی بر ضرورت توجه به نظرات مردم در تدوین برنامه راهبردی شهر و شهرداری شیراز تأکید کرد و گفت: تا زمانی که جایگاه مردم در نظام برنامه ریزی ضعیف باشد، توسعه پایدار اتفاق نخواهد افتاد.

امامی خواستار توجه ویژه به نشاط و شادی مردم در برنامه ریزی ها شد و گفت: باید همه مقررات شهر را به دست شورای شهر و شهرداری‌ها سپرد و جایگاه مردم را در برنامه ریزی‌ها تثبیت کرد.

وی توسعه فضای کسب و کار را از دیگر ضروریات برنامه ریزی شهری دانست و گفت: بدون رونق اقتصادی نمی‌توان انتظار وقوع توسعه پایدار در شهری داشت.

دکتر «ابوالقاسم ابراهیمی»  معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری شیراز نیز گفت: برنامه ریزی مبنای فعالیت های آتی شهرداری شیراز است.

وی با بیان اینکه داشتن هدف و برنامه در جهان معاصر ضرورت مدیریت است، خاطر نشان کرد: برنامه شهری باید متناسب با پتانسیل ها و ظرفیت‌های شهری شیراز تدوین شود.

دکتر ابراهیمی افزود: برنامه‌ریزی‌هایی در مرحله اجرا موفق خواهند بود که مجری در تدوین نقش داشته باشد و از نظر شورای شهر و شهرداری، مردم مجری برنامه ریزی های شهری هستند.

وی ادامه داد: شورای شهر و شهرداری شیراز تلاش کرده است که بر نقش مردم در برنامه ریزی‌های شهری به صورت ویژه توجه کند.

در این همایش آقای دارایی نماینده یاوران شورای شهر نیز به بخشی از دغدغه های یاوران شورا در توسعه شهری اشاره کرد.

وی مزیت‌های کلان شهر شیراز را برشمرد و بر توجه بیش از پیش از به نظرات مردمی در تدوین برنامه ریزی های شهری تأکید کرد.

۱۳۹۷/۰۸/۱۵ - ۱۴:۰۹:۳۶

دیدگاه های شما