امروز: دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

گزارش کامل از نشست مشترک اعضای شورای شهر و نمایندگان شیراز در مجلس

گزارش کامل از نشست مشترک اعضای شورای شهر و نمایندگان شیراز در مجلس

نشست مشترک اعضای شورای اسلامی شهر شیراز با نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی با هدف هم اندیشی درباره موضوعات مدیریت شهری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امو ر بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز ، «سیداحمدرضا دستغیب» رییس شورای اسلامی شهر شیراز در این نشست هم اندیشی گفت:  شورای شهر شیراز توجه به مسائل فرهنگی و شهرسازی را بر اساس شعار مردم محوری در دستور کار خود قرار داده است.

 

وی ادامه داد: هم اکنون مسائل خاصی در شهر شیراز مطرح است که نیازمندیم با تعامل با مجلس برای حل این مسائل اقدام شود.

دستغیب افزود: جذب توریست و رونق گردشگری، مسائل حوزه سرمایه‌گذاری، مسائل مربوط به ترافیک و حمل و نقل و نیز برخی مسائل شهرسازی نیازمند کمک مجلس برای اصلاح یا تسهیل قوانین است.

 

«مسعود رضایی» نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مردم کشور از اجرای طرح منع بکار گیری بازنشستگان راضی هستند؛ با توجه به شعارجوانگرایی این طرح با وجود مخالفتهای بسیار تصویب شد.

وی معتقد است که استاندار فارس باید بومی باشد چرا که به دلیل حضور در محل زندگی اینده نگری بیشتری دارد و بیشتر در راستای رفع مشکلات تلاش می کند.

 

رضایی افزود: با انسجام و وحدت و تشریک مساعی می توان مسایل را رفع کنیم.

 

وی ادامه داد: اقدام مطلوبی در بحث سرمایه گذاری نداشتیم و به دلیل بروکراسی های اداری سرمایه گذاران منصرف شدند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی، باید به سوی بخش خصوصی و جذب سرمایه گذار حرکت کنیم.

رضایی بر فراهم کردن زیرساختها تاکید کرد و افزود: نمایندگان نیز در رفع مشکلات همکاری های لازم را خواهند داشت.

 

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: بیش از ۴۴۰ هزار خانوار حاشیه نشین در کشور وجود دارند که باید برای رفع این مشکل تدابیری اندیشیده شود.

«علی اکبری» نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی شهرشیراز با اشاره به منابع محدود مالی گفت: بیش از هشتاد درصد بودجه دولت صرف حقوق، هزینه جاری و یارانه می شود و مجلس به دولت اجازه داده است با فروش اوراق هزینه ها ی عمرانی تامین کند.

وی با اشاره به مشکلات روستاها در حریم شهر و عدم توجه بنیاد مسکن به این وضعیت افزود: یکی از عوامل تشدید مهاجرت، دریافت عوارض از افراد ساکن در روستاها توسط بنیاد مسکن و امور اراضی است.

اکبری بر لزوم ایجاد سیستم منظم به منظور مدیریت توریسم سلامت تاکید کرد و افزود: شورای شهر با همکاری میراث فرهنگی و علوم پزشکی باید نسبت به ایجاد این سیستم اقدام کنند.

 

وی افزود: در انتخاب استاندارفارس، بر بومی بودن استاندار اصرار داریم.

 

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسئله حاشیه نشینی گفت: با توجه به بافت عمومی مشاغل در حوزه‌ی کشاورزی، بی ابی و خشکسالی در بروز مسئله حاشیه نشینی تاثیر زیادی دارد.

«ابراهیم صبوری» نایب رییس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به در خواست شورای عالی استانها در باره لایحه‌ی درامدهای پایدار، خواستار توجه و حمایت نمایندگان مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی به این درخواست به منظور تداوم مدیریت شهری و جلوگیری از افزایش معضلات شهر شد.

 

وی افزود: این لایحه به تضعیف مدیریت شهری می پردازد به گونه‌ای که در امدها از کلانشهر ها حاصل می شود اما تخصیص ها بین روستاها و شهرهای کوچک صورت میگیرد.

صبوری ادامه داد: در راستای جلوگیری از تضعیف مدیریت شهری، باید نمایندگان شهرهای بزرگ، فراکسیونی برای دفاع از کلانشهرها تشکیل دهند.

وی افزود: با گذشت عمر شورای پنجم و هجمه های زیاد علیه آن، شورا تضعیف شده است به گونه ای که امیدواریم به جایی نرسیم که دیگر نهاد شورا جایی در مجموعه‌ی نظام نداشته باشد.

وی بر حمایت نمایندگان مردم در خانه ملت از شورا تاکید کرد.

 

صبوری گفت: لایحه مدیریت یکپارچه شهری در بین مجلس ودولت دچار نوسان است و هنوز اجرایی نشده است.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: با اجرای این لایحه توسعه متوازن صورت می‌گیرد و شوراها با حمایت از توسعه پایدار می توانند محیط زیست و انسان محور بودن شهرها را حمایت کنند و شهرها را از اسیب‌ها و مشکلات نجات دهند.

وی با اشاره به اجلاس هیئت رییسه کلانشهرها گفت: در این جلسه طرح ایجاد سازمان یا وزارتخانه ای زیر مجموعه دولت برای دفاع از حقوق شهرها و شهرداریها مطرح شد تا حقوق و مشکلات شهرها به طورمستقیم پیگیری و رفع شود.

 

دکتر «لیلا دودمان» عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: درد مشترک نهادها و سازمانها در شیراز، نداشتن اعتبار و عدم تخصیص اعتبار از سوی دولت است که باید در بودجه سال ۹۸ از سوی نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی مدنظر قرار بگیرد و با استفاده از قدرت چانه زنی نمایندگان اعتبار افزایش یابد.

وی با اشاره به عدم تزریق به موقع بودجه از سوی دولت به دانشگاه، مترو و سایر نهادها افزود: این امر سبب بروز مشکلات متعددی برای این نهادها شده است به گونه ای که در طرح بافت های فرسوده مقرر شده بود که ۵۰ درصد اعتبار از سوی دولت تامین شود اما با عدم تامین بودجه، تحقق این طرح بر دوش شهرداری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

دودمان با اشاره به تصادفات متعدد در محور کمربندی شیراز گفت: اداره کل راه و شهرسازی بر تعهد خود عمل نمی کند و به جان انسانها اهمیت نمی دهد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز افزود: تعیین تکلیف زمینهای اوقافی مشکل بزرگ شهر شیراز است که توجه نمایندگان مجلس به این امر میتواند مشکل را رفع کند.

وی همچنین بر تعیین تکلیف شهرکهای منفصل شهری تاکید کرد.

 

«سولماز دهقانی» رییس کمیسیون زیارت و گردشکری شورای اسلامی شهر شیراز بر لزوم هیات امنایی اداره کردن مراکز گردشگری تاکید کرد و افزود: با توجه به جاذبه شهر شیراز برخی از این مراکز زیر نظر میراث فرهنگی هستند اما شهرداری هزینه های زیادی در حوزه فضای سبز صرف می کند این درحالیست که شهرداری هیچ بهره ای نمی برد.

وی خاطر نشان کرد: در برخی استانها ، اماکن تاریخی و گردشگری به صورت هیات امنایی اداره می شود و هزینه ای که صرف می شود در راستای نگهداری، مرمت و ارائه خدمات به مجموعه باز گردانده می شود.

دهقانی گفت: با تشکیل هیات امنا و حضور افراد متخصص، این اماکن به نحو مطلوب اداره می شود.

 

دکتر «نواب قائدی» رییس کمیسیون عمران، حمل ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز گفت: خشکسالی و مشکلات اقتصادی شهر شیراز، سبب مهاجرت روستاها و شهرهای کوچک به شیراز شده است و به دلیل کمبود درامد، این افراد، در روستاهای اطراف شیراز مستقر می شوند و بار سنگین حوزه‌ی اقتصادی و حمل و نقل و سایر حوزها بر دوش شهرداری است.

وی افزود: شهرداری در شناسایی و رفع مشکلات نقاط حادثه خیز و روشنایی کمربندی شیراز اقدامات بسیاری انجام داده است این درحالیست که شهرداری متولی حوزه‌ی کمربندی نیست و باید اداره کل راه و شهر سازی و شرکت توزیع برق شیراز تعهدات خود را انجام دهند.

وی بر لزوم توجه نمایندگان مجلس به برگشت جرائم رانندگی به منظور ایجاد زیرساختهای هوشمند سازی حوزه ی حمل و نقل تاکید کرد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: سرمایه گذاری در شهر شیراز گره ای دارد و باید بررسی کرد که مشکل چیست که شهرهای کوچک، گوی سبقت را از شیراز با سابقه‌ی تاریخی و موقعیت جغرافیایی و فیزیکی در استانهای جنوبی کشور گرفته و به خود اختصاص دادند.

دکتر قائدی خواستار حمایت نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی در حوزه های مختلف سرمایه گذاری شد و افزود: با تحقق این امر مشکلات اشتغال و سایر مسایل شهر نیز رفع خواهد شد.

 

دکتر «قاسم مقیمی» رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: معضلات شهر شیراز بدون کمک نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی رفع نخواهد شد.

وی با اشاره به مشکلات ساختار مدیریت شهرداری گفت: هنوز نتوانسته ایم از داشته های شهر خود در حوزه سلامت و گردشگری استفاده ببریم به گونه ای که در شهرداری حتی معاونتی با عنوان معاونت سلامت وجود ندارد.

وی بر توجه نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی به مسئله بومی بودن استاندار جدید تاکید کرد.

«سیدعبدالرزاق موسوی» رییس کمیسیون برنامه، بودجه، امورحقوق و املاک شورای اسلامی شهر شیراز گفت: بر اساس لایحه درامد پایدار، اختیار تصمیم گیری عوارض در اختیار شورا، از شورا سلب و مجلس تصمیم گیری میکند.

وی خواستار حضور فعال نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی در فراکسیون مدیریت شهری شد و افزود: اگر این لایحه پیشنهادی دولت تصویب شود کسی عوارض نمی دهد و شهر اداره نمی‌شود.

وی با اشاره به طرح مدیریت یکپارچه شهری افزود: بنابر تجربه‌ی ۳۷شهر بزرگ، کشور را نمی توان متمرکز اداره کرد و باید به صورت محلی اداره شود.

دکتر «علی ناصری» عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای اسلامی شهر هردو توسط مردم انتخاب می شوند و مهم ترین مخاطب انها مردم هستند و باید جوابگوی مردم باشند.

وی افزود: اعضای شورای شهر به همراه شهرداری و دیگر ارگانها باید برنامه ای برای شیراز تبیین کنند که با توجه وضعیت شیراز، رونق اقتصادی، فراهم کردن زمینه اشتغال ، فراهم کردن عرصه برای ورود جوانان در حوزه های مختلف در نظر گرفته شود.

دکتر ناصری ادامه داد: در سطح استان، بیشترین انتظارمردم از مجلس شورای اسلامی این است که ویژگی های فردی را که می خواهد سکاندار هدایت استان فارس شوند را مشخص کنند.

 

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی شهرداری شیراز گفت: هنر ما اینست که از بحران فرصت بسازیم بی شک راهکارهایی به منظور افزایش سطح درامد شهرداری وجود دارند.

ناصری معتقد است با همدلی و اتحاد می توان از پتانسیل جوانان استفاده کرد و اشتغال را رونق داد.

 

«نوذر امامی» رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: با حضور مجمع نمایندگان استان، شورای شهر و شورای هماهنگی می‌توان درباره انتخاب استاندار تصمیم گیری کرد.

۱۳۹۷/۰۸/۲۲ - ۰۸:۰۵:۰۸

دیدگاه های شما