امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

رییس شورای شهر شیراز: دنبال محدود کردن فضای کسب و کار در شیراز نمی‌رویم

رییس شورای شهر شیراز: دنبال محدود کردن فضای کسب و کار در شیراز نمی‌رویم

رییس و اعضای شورای اسلامی شهر شیراز در دیدار با هیات رییسه اتاق اصناف به بررسی برخی مشکلات و راه‌های همکاری دو جانبه پرداختند.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، «سیداحمدرضا دستغیب» رییس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: این شورا آمادگی کامل دارد برای رونق کسب و‌کار و بهبود فضای اقتصادی با اتاق اصناف به صورت متقابل همکاری کند.

 

وی ادامه داد: اداره بسیاری از امور شهر همچون حمل‌ونقل، جمع آوری پسماند و یا ساماندهی مشاغل نیازمند همکاری سه جانبه شورای شهر، اتاق اصناف و‌شهرداری شیراز است.

 

دستغیب افزود: به دلیل افزایش مهاجرت‌های ناشی از خشکسالی، حاشیه نشینی و مشاغل کاذب به یکی از آسیب‌های جدی شهر شیراز تبدیل شده که اقتصاد شهر را تهدید می‌کند.

 

وی ادامه داد: شورای شهر هیچگاه به دنبال محدود کردن فضای کسب و کار نیست و کمیسیون‌های این شورا تلاش می‌کنند قبل از تصمیم‌گیری‌ها نظر نمایندگان اصناف مرتبط را نیز جویا شوند.

 

«ابراهیم صبوری» نایب رییس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در سخنانی به برخی مشکلات اصناف اشاره کرد و گفت: وضعیت آژانس‌های تاکسی تلفنی پس از فعالیت‌های تاکسی‌های اینترنتی، ساماندهی دست فروشان و بار فروشان، ساماندهی وانت‌های حمل بار، ساماندهی مشاغل مزاحم در خارج از شهر از جمله موضوعات مهم مرتبط با اصناف است، که در شورای شهر شیراز در حال بررسی است.

 

وی ادامه داد: دوره‌گردهای اغذیه فروش که به شدت رو به رشد است و مورد استقبال شهروندان هم قرار گرفته، به یک تهدید جدی برای سلامت و اقتصاد شهر تبدیل شده است.

 

ابراهیم صبوری از احداث قریب الوقوع سایت مشاغل مزاحم در شرق شیراز خبر داد و گفت: توافقات اولیه با پیمانکار و سرمایه‌گذار انجام شده و به زودی پذیره نویسی و فعالیت عمرانی احداث آن در زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار آغاز می‌شود.

«سیدعبدالرزاق موسوی» رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز نیز گفت: نظرات مشورتی اتاق و اتحادیه‌های اصناف را در تصمیم‌گیری‌های شورای شهر معمولا دخالت می‌دهیم‌.

 

وی اصناف را یکی از ظرفیت‌های مهم اقتصادی شهر شیراز نامید و گفت: شورای شهر به عنوان متولی شهر نقش برجسته‌ای در هدایت امور دارد و به همین دلیل سعی میکند نظرات اقشار مختلف از جمله اصناف را در طرح‌ها و لوایح جاری شهر جویا شود.

 

وی افزود: کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز از طرح و پیشنهادهای اتاق اصناف برای‌رونق فضای کسب وکار در شیراز استقبال می‌کند.

 

«سیروس پاک‌فطرت» نایب رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز نیز گفت: اصناف یک ظرفیت و پتانسیل عظیم اقتصادی و اجتماعی غیر دولتی است.

 

وی از اصناف به عنوان یار دیرین انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: همکاری متقابل اصناف با شورای شهر به صلاح شهر و مردم است و می‌تواند در اموری همچون حقوق شهروندی و شهرسازی ادامه پیدا کند.

 

«سیدمحمود هاشمی» رییس اتاق اصناف فارس نیز با اشاره به آماری از تعداد اتحادیه‌ها و اصناف استان فارس گفت: قریب به نیمی از واحدهای صنفی فارس در شیراز مستقر هستند.

 

وی افزود: هنوز برخی دستگاه‌های دولتی و اجرایی، ظرفیت و‌پتانسیل اصناف را باور ندارند و حاضر به ارزیابی این توانمندی نیستند.

 

وی افزود: در حالیکه اصناف هیچ‌باری را تاکنون به دولت تحمیل نکرده‌اند اما دولت حاضر نیست به اصناف اعتماد کند.

 

وی با بیان دولت در مواردی که توانمند هستیم، دست اصناف را بسته است، افزود: برای حل بحران تحریم بیشترین بار به دوش اصناف است.

 

هاشمی خواستار حمایت شورای شهر و شهرداری از جامعه اصناف شد و گفت: همیشه بقال‌ها حامی محرومان بوده و زیر بغل افراد نیازمند را می‌گرفتند اما حالا خودشان  در این شرایط اقتصادی گرفتار شده‌اند و در بی سابقه‌ترین شکل ممکن، برخی بقالها به دلیل نبود رونق اقتصادی مطمئن زندانی می‌شوند.

 

وی از اعضای شورای شهر شیراز خواست در موضوعاتی همچون وضع عوارض، شبکه حمل ونقل خصوصی بار و مسافر، کارگران ساختمانی، عرضه کالا و خدمات استاندارد، ساماندهی مشاغل

با اتاق اصناف همکاری کنند.

۱۳۹۷/۰۸/۲۳ - ۱۱:۵۵:۴۸

دیدگاه های شما