امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دستغیب: زیبایی شیراز را در وجود مردمش نشان دهید نه پل‌ها و برج‌های بلندمرتبه

دستغیب: زیبایی شیراز را در وجود مردمش نشان دهید نه پل‌ها و برج‌های بلندمرتبه

همایش «هم اندیشی زندگی پیاده در شیراز» استراتژی توسعه انسان محور با حضور اعضای شورای شهر، شهردار شیراز و مدیران ارشد شهرداری در هتل هما برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «سیداحمدرضا دستغیب» رییس شورای اسلامی شهر شیراز، در این هم اندیشی گفت: باید شهر را برای ضعیف ترین اقشار و کودکان بسازیم.

وی افزود: اگر توانستیم در طرح پیاده محور، شهری بسازیم که خانمی با کالسکه کودک به راحتی در هر ساعت شبانه روز، در هر مکانی از شهر عبور و مرور کند، آن وقت شهری خوب و انسان محور ساخته ایم.

دستغیب ادامه داد: اگر شهر را برای کودک بسازیم شهر را ایمن، با نشاط و زیبا ساخته،ایم، چون کودک امنیت، زیبایی و راحتی عبور و مرور در شهر را می‌خواهد.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر تغییر رویکرد سخت افزاری به نرم افزاری تصریح کرد: باید به جای ساخت پل‌های بیشتر و ساختمانهای بلند مرتبه، مردم را به پیاده محوری، محله محوری و گفت‌وگو محوری سوق دهیم.

وی با بیان اینکه ساخت پل‌های بیشتر، افزایش تردد، الودگی هوا و ترافیک را به دنبال دارد ابراز کرد: این اقدام سبب ایجاد ناراحتی‌های روحی و روانی برای مردم می‌شود که خلاف فلسفه وجودی شهر است به گونه‌ای که مردم از محله محوری و گفت‌وگو محوری دور می‌شوند.

دستغیب افزود: نباید زیبایی شهر شیراز را تنها در ایجاد ساختمان‌های بلند مرتبه و برج‌های فوق مدرن دانست بلکه وجود توسعه یافته‌ی باغات شهر، بافت تاریخی شهر و مردم نجیب و فهیم شیراز زیبایی این شهر هستند.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه ما به عنوان فرزندان این اب و خاک مدیون شیراز هستیم تصریح کرد: همه باید در توسعه شهر مشارکت داشته باشند.

وی گفت: سه عنصر آسمان، آب و خاک در گذشته پیوند مستقیمی با مردم شیراز داشت به گونه‌ای که آسمان زیبای شب‌های شیراز، درختان نارنج و حوض اب در خانه‌های شیراز خاطره انگیز بود.

دستغیب ادامه داد: اکنون مدیران شهر بدون اجازه مردم این عناصر را از خانه‌ها و شهر حذف کرده‌اند و مردم به اجبار باغ شهرهایی در خارج از شهر ساختند و چون فضایی در شهر برای زندگی سالم نیست در این باغها زندگی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه فضای شهری برای جمعیت سال ۵۰ شهر شیراز است افزود: این فضا برای جمعیت کنونی شیراز مناسب نیست به گونه ای که فضایی برای زندگی مردم وجود ندارد.

دستغیب افزود: باید به گونه‌ای شهر راطراحی کنیم که مردم از زندگی در شهر لذت ببرند و ارامش، امنیت و نشاط را کسب کنند و نیازی به زندگی در خارج از شهر نداشته باشند.

وی بر غافل نشدن از برنامه‌های کوتاه مدت شهری تاکید کرد و افزود: نباید اجرای برنامه‌های شهر را به ۲۰سال اینده موکول کنیم زیرا فرصت‌های شهر از بین می رود و شهر متوقف نمی‌شود تا برنامه‌ها را اجرا کنیم.

وی با بیان اینکه اکنون می‌توان ۴محور را به طور اساسی در شهر باز افرینی کرد ادامه داد: محور زند حد فاصل میدان شهدا(شهرداری) تا میدان امام حسین(ع ) از عمده‌ترین محور است که باید باز آفرینی شود.

وی ادامه داد: با طراحی و اجرای ۵ هکتار از زمین این محدوده می‌توان باغ موزه‌ی بزرگی را در اختیار مردم قرار داد.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: ما به عنوان مدیران شهر، مهمان شهر شیراز هستیم ولی مردم شهر ماندگارند؛ باید به گونه‌ای کار کنیم که خواسته عمده مردم باشد.

وی بابیان اینکه حق نداریم طرح‌های خلاف خواسته عموم مردم را مصوب و اجرا کنیم ابراز کرد: اگر برخلاف خواسته مردم طرحی را اجرا کنیم معضلات اجتماعی، حمل و نقل و ترافیک را برای مردم ایجاد می‌کند.

دستغیب ابراز امیدواری کرد با شروع اگاهانه و تخصصی شورا، شهرداری و دانشگاه بتوان به افق ارزشمند و نقطه مطلوب طرح‌های بلند مدت وکوتاه مدت در شهر شیراز برسیم.

۱۳۹۷/۰۹/۱۰ - ۱۰:۲۳:۲۰

دیدگاه های شما