امروز: پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

آغاز به کار نمایشگاه عکس سفر و نظر آثار سیداحمدرضا دستغیب در شیراز

آغاز به کار نمایشگاه عکس سفر و نظر آثار سیداحمدرضا دستغیب در شیراز

نخستین نمایشگاه عکس سیداحمدرضا دستغیب با عنوان «سفر و نظر» حاصل قریب به ۲۵ سال تلاش وی در سفرهای مختلف در هتل بزرگ شیراز آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «مهدی فقیه» هنرمند پیشکسوت سینما و تئاتر در مراسم گشایش نمایشگاه عکس سفر و نظر گفت: آثار هنری مهم است که مفاهیم انسانی را نمایش دهد، همچون آثار کمدی چاری چاپلین که قرن‌هاست به لحاظ مفاهیم انسانی ماندگار شده است.

وی از ضعف زیرساخت‌های فرهنگی در شیراز انتقاد کرد و گفت: قبل از انقلاب دو جا برای نمایش اثار هنرمندان در شیراز  وجود داشت اما متاسفانه الان فضای مناسب و لازم در شیراز نداریم.

وی افزود: از دستگاه متولی کار فرهنگی که در تامین حقوق کارکنانش هم مشکل دارد، انتظاری نداریم اما شهرداری و شورای شهر باید برای بهبود و افزایش فضا و ‌زیرساخت‌های فرهنگی تلاش بیشتری کنند.

فقیه با اشاره به این سخن امام خمینی که انقلاب ما، انقلاب فرهنگی بود، اظهار کرد: رسانه ملی از صبح تا شب موسیقی پخش می‌کند اما می‌گویند اجرای کنسرت و نمایش الات موسیقی ممنوع است. با این نوع رفتار از انقلاب فرهنگی فاصله می‌گیریم.

این هنرمند پیشکسوت از تلاش اقای دستغیب برای برگزاری این نمایشگاه قدردانی کرد و گفت: سیداحمدرضا دستغیب مسئول هنرمندی است که همیشه در کنار مردم بوده و آثار او مثل خودش دلنشین است.

«سیداحمدرضا دستغیب» نیز در این مراسم گفت: به نقاط بسیاری از دنیا سفر کرده‌ام و خواستم لذت دیدن بناهای مهم و تاریخی و شهرهای مهم دنیا را به مردم شهرم منتقل کنم.

وی ادامه داد: برپایی این نمایشگاه عکس باعث شد شرایط هنرمندان شهرم را بیشتر درک کنم، در این شهر به سختی توانستیم یک‌صد استند سه پایه قاب عکس را پیدا کنیم که زیبنده شیراز نیست.

دستغیب ابراز کرد: مکان مناسبی هم برای نمایش آثار پیدا نکردم، این از ضعف شیراز است که مکان یا گالری و موزه مشخصی برای نمایش آثار هنرمندانش ندارد.

وی پیشنهاد کرد شهرداری لایحه‌ای به شورای شهر ارائه کند که بخشی از آثار هنرمندان شیرازی برای ثبت و انتشار خریداری شود.

وی بر ضرورت توجه به هنر در توسعه شهر تاکید کرد و گفت: نقش هنر باید در معماری، شهرسازی دیده شود و هنر به عمق شهرسازی راه پیدا کند.

دستغیب افزود: عکس‌هایی هم از گوشه و کنار شهر شیراز در دست آماده سازی داریم که بزودی در نمایشگاه دیگری به عنوان عکس شیراز منتشر خواهد شد.

در مراسم گشایش نمایشگاه عکس سفر و نظر، جمعی از هنرمندان، شهردار شیراز و مدیرکل اسناد ملی و کتابخانه مرکزی استان فارس و جمعی از اهالی رسانه حضور داشتند.

این نمایشگاه با وجود قریب به ۱۲۰ عکس از سراسر جهان از دهم تا ۱۵ آذرماه در سالن وصال هتل بزرگ شیراز پذیرای شهروندان و هنرمندان است.

۱۳۹۷/۰۹/۱۰ - ۱۳:۲۲:۴۷

دیدگاه های شما