امروز: دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی: درب‌های باغ ایرانی دهه فجر به روی شهروندان باز می‌شود

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی: درب‌های باغ ایرانی دهه فجر به روی شهروندان باز می‌شود

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: شهرداری باغ ایرانی در بلوار امیرکبیر خریداری کرده و در دهه فجر در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی واموربین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «نوذر امامی »گفت: با توجه به شخصیت جهانی سعدی شیرازی، ساماندهی و باز آفرینی فضای شهری پیرامون آرامگاه سعدی و شروع عملیات توسعه بر اساس طرح مصوب در اولویت کار کمیسیون قرار دارد

عضو شورای اسلامی شهر شیراز خاطر نشان کرد: پیگیری کمیته آسان سازی خدمات شهرداری، حفظ و توسعه باغات قصردشت و مسایل حریم شهرشیراز نیز در کمیسیون معماری و شهر سازی به طور جدی در حال انجام است.

رئیس کمیسیون شهرسازی معماری شورای اسلامی شهر شیراز افزود: علیرغم ممنوع بودن ساخت و ساز در حریم شهر شیراز، متاسفانه به دلیل ارزان بودن زمین و همچنین کاهش قیمت ساخت به دلیل فقدان استانداردهای فنی _ مهندسی با افزایش جمعیت در این منطقه مواجه هستیم.

وی با اشاره به تعیین چارت سازمانی برای مدیریت حرائم افزود: با استقرار یک تیم حفاظت و گشت زنی در این محورها، از ساخت وساز دراین محدوده ها جلوگیری خواهدشد.

وی در ادامه افزود: بروز رسانی بازنگری طرح تفصیلی و تشخیص مشکلات آن از دیگر اولویت‌های کمیسیون است که با اجرای این طرح ضابطه ساخت و ساز در شهر شیراز در جهت اعمال استانداردهای شهرسازی و افزایش کیفیت بناها و فضای شهری بهبود خواهد یافت.

امامی افزود: در راستای کاهش مراجعه‌های حضوری افراد به شهرداری‌ها و صرفه جویی در وقت مردم، شناسایی و رفع گلوگاه‌های شهرداری و اضافه کردن راهکارهایی در جهت بهبود فرآیند بهره‌وری در دستور کار این کمیسیون قرار دارد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز، از ممیزی واحدهای مسکونی در شیراز خبرداد و افزود: با اجرای این طرح توسط شهرداری‌های مناطق و شهرداری الکترونیک منبع پایدار و دائمی اطلاعات کالبدی و ماهیتی ساختمانها شامل متراژ، تعداد طبقات، واحدهای و اطلاعات خانوار ساکن در ساختمانها فراهم خواهد شد که می تواند به عنوان بانک اطلاعاتی شهرداری مورد استفاده قرار گیرد.

وی از اجرای این طرح در شهرداری منطقه یک خبر داد و افزود: این طرح در تمامی مناطق یازده گانه اجرایی خواهد شد.

امامی با اشاره به بررسی بحث GIS در کمیسیون معماری و شهر سازی شورای اسلامی شهر شیراز افزود: این طرح مربوط به اطلاعات مورد نیاز شهروندان است به گونه‌ای که با بهبود این زیر ساخت، اطلاعات مربوط به جغرافیای شیراز به‌صورت یکپارچه قابل دسترس خواهد بود.

وی افزود: عدم نظارت برخی ناظران ساختمان و نحوه‌ی برخورد انها با مردم، سبب بروز تخلفات ساختمانی در شهر شده است که جلسات متعددی در شهرداری و کمیسیون برای رفع این مسائل برگزار شده است.

امامی همچنین، از تشکیل کمیته‌ای با حضوراعضاء و کارشناسان کمیسیون معماری و شهرسازی به منظور بررسی سلب قابلیت استفاده عمومی از زمین‌های متروکه شهر خبر داد.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز افزود: با توجه به نگاه ویژه به شعار انسان محوری در طراحی و اجرای پروژه‌ها، کمیسیون معماری پیگیر ایجاد پیاده راه در مسیر دروازه قرآن تا دروازه اصفهان از جمله مسیر عرفان است.

وی ادامه داد: وجود سازه‌های عظیم بتنی در مکانهایی که ضرورری نبوده سبب نازیبایی و لطمه به سیما و منظر و هویت شهر شده است که به همین منظور با حذف سازه‌های بتنی در نظر داریم با اتصال محور پیاده روی قصردشت به باغات نسبت به احیای هویت تاریخی و بازآفرینی خاطرات مردم اقدام کنیم که با تحقق این امر، اشتغال و کارآفرینی همراه با توسعه فرهنگ پیاده محور ایجاد خواهد شد.

وی از خرید باغ ایرانی در بلوار امیر کبیر توسط شهرداری خبر داد و افزود: این باغ در دهه فجر در اختیار مردم قرارمی‌گیرد.

امامی ادامه داد: درحدود ۱۵ هکتار از زمین‌های باغات قصردشت را نیز برای باغ موزه در نظر گرفته‌ایم که با ارائه راهکارهای نوین معماری می‌تواند نماد هنری ارزشمندی در شهر باشد.

عضوشورای اسلامی شهر شیراز گفت: اگر اعتبارات کافی موجود باشد می‌توانیم طرح‌هایی اجرا کنیم که شادی، تفریح ، سرگرمی و رضایت مردم را به دنبال داشته باشد.

۱۳۹۷/۰۹/۱۹ - ۱۴:۵۰:۴۶

دیدگاه های شما