امروز: دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

رییس شورای شهر شیراز: شهید دستغیب اولین همراه مبارزات امام خمینی بود

رییس شورای شهر شیراز: شهید دستغیب اولین همراه مبارزات امام خمینی بود

«سیداحمدرضا دستغیب» رییس شورای اسلامی شهر شیراز در مراسم بزرگداشت سالروز شهادت شهید ایت‌ا... دستغیب،  شهید محراب حضرت آیت ا... سید عبدالحسین دستغیب شیرازی،  از سلسله جلیله سادات که در زهد و عرفان و سیاست یگانه زمان و در اخلاص نمونه بود.

وی با بیان اینکه‌ آیت الله دستغیب، پرچمدار مبارزات سیاسی در استان فارس بود، خاطرنشان کرد:  روحانیون و مبارزان سیاسی مسلمان نیز با بیان و حرکت شهید دستغیب، جرات می‌گرفتند.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه مخالفت علنی با کشف حجاب، مبارزه علنی علیه جشن های 2500 ساله و همراهی با نهضت امام خمینی‌(ره) از سال 41 از جمله این مبارزات است، ابراز کرد: مسجد جامع عتیق شیراز، پایگاه مبارزات مردم و جوانانی بود که آن شهید با پایمردی، اهالی فارس را رهبری می کرد.

دستغیب خاطر نشان کرد: بی‌تردید اولین شخصیتی که پرچم مخالفت علیه حکومت ظالم شاهنشاهی را در فارس برافراشت و به صراحت و شجاعت از نهضت امام خمینی(ره) دفاع کرد، آن شهید مجاهد بود.

وی ابراز کرد: شهید آیت الله دستغیب مردم را خالصانه به سوی خدا فرا می خواند و  وظیفه هدایت، ارشاد، اصلاح و تربیت مردم که رسالت پیامبران است را به خوبی ایفا می‌کرد.

 

رییس شورای اسلامی شهر تاکید کرد: شهید ایت ا...دستغیب در میان مردم و با مردم زندگی می‌کرد.

 

دستغیب ابراز کرد: هیچ گاه خود را از مردم جدا ندانست؛ در تمام مدت عمرش همانند پدران و اجدادش ملجا و پناه مردم بود و برای نجات مردم از حکومت ظالم با سخنان افشاگرانه خود چندین مرتبه بازداشت، تبعید و حبس خانگی شد و بارها منزلش مورد هجمه دژخیمان رژیم قرار گرفت.

 

رییس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: امامت جمعه شیراز را به درخواست مردم فارس و بنا بر حکم امام (ره) پذیرفت و به نمایندگی از مردم استان فارس در اولین مجلس خبرگان انتخاب شد.

 

وی افزود: بارها از ایشان خواسته بودند برای رفتن به نماز جمعه از ماشین استفاده کند قبول نمی کرد و می‌فرمود: من می خواهم در این کوچه‌ها در میان مردم باشم تا اگر کسی سوالی یا گرفتاری داشته باشد و خجالت بکشد به منزل بیاید به کارش رسیدگی کنم.

دستغیب خاطر نشان کرد: باور ایشان بر آن بود که در بین مردم بوده ام و تا آخرین نفس هم باید در بین اینان و با ایشان باشم و در سختی و شادیشان شریک و سهیم.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز جنس علاقه شهید دستغیب به امام(ره) را از جنس عاشق و معشوق دانست وافزود: او امام را نه تنها به عنوان یک رهبر بلکه یک مراد می دید، امام را همانگونه می دید که جوانان در جبهه جنگ و اکثریت مردم می دیدند، امام را از جنس مردم، با مردم و همراه با مردم می دید، امام را دوست داشت چون امام خالصانه هدایت و صلاح مردم را می‌خواست.

وی بابیان اینکه سخن شهیدایت الله دستغیب دربارهامام خمینی(ره) مبنی براینکه «من اطاع الخمینی فقد اطاع الله کسی که از خمینی اطاعت کند از خدا اطاعت کرده است.» افزود: شهیدایت الله دستغیب امام را فقیهی عادل و جامع الشرایط می دانست که با درخواست اکثریت مردم حکومت را به دست گرفته که اکنون اطاعت از او واجب است.

به گفته وی، شهید آیت الله دستغیب در زهد و تقوا نمونه عصر خود بود؛ وضع زندگی ایشان قبل و بعد از انقلاب هیچ تغییری نکرد، علیرغم مورد توجه بودن از جانب مردم فارس و حتی استان های همجوار به حداقل زندگی قناعت می‌کرد، زندگی ایشان خالی از هرگونه تجملات و تشریفات دنیوی بود و آثاری از زخارف دنیایی در آن دیده نمی‌شد.

 

دستغیب با اشاره به اینکه نغمه های ملکوتی آن شهید که از جان و دل برمی خاست بر دل می‌نشست ابراز کرد: هنوز در جای جای ایران یاد و نام و صدای ملکوتی آن مرد خدا زنده است.

وی افزود: امام امت در پیامشان به مناسبت شهادت این عالم روحانی ایشان را شخصیتی ارزشمند و مربی به سزا و عالمی وفادار به اسلام، طرفدار محرومان و مظلومان، متعهد به اسلام، معلم اخلاق و مهذب نفوس، مربی محرومان و هدایت کننده مردم نامیدند.

دستغیب ادامه داد: علاقه مقام معظم رهبری به این شهید به دوران پس از انقلاب اسلامی برمی گردد و ایشان در سفر سال 87 به استان فارس به انتشار نوارهای صوتی شهید دستغیب در طول انقلاب اسلامی و تاثیر سخنرانی های این شهید بزرگوار بر جوانان اشاره کردند و فرمودند: بنده خودم در آن وقت در قم بودم، نوار سخنرانی شهید دستغیب دست به دست میان طلاب می گشت! ما هم آن وقت شنیدیم. این موضوع روحانیت مبارز شیراز بود که با پشتیبانی مردم هم همراه بود.

۱۳۹۷/۰۹/۲۰ - ۱۳:۰۳:۴۴

دیدگاه های شما