امروز: یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

قائدی: انرژی ساختمانهای عمومی در شیراز با پنل‌های خورشیدی تامین می‌شود

قائدی: انرژی ساختمانهای عمومی در شیراز با پنل‌های خورشیدی تامین می‌شود

طرح بام انرژی در کمیسیون مشترک عمران و شهرسازی شورای اسلامی شیراز بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر«نواب قائدی» رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز گفت: انرژی های  تجدید پذیر سازگار با محیط زیست از راههای اساسی در دستیابی به توسعه پایدار است و در برنامه های توسعه ششم نیز توجه ویژه‌ای به مبحث توسعه انرژی های پاک در سبد انرژی کشور شده است‌.

وی هدف از تشکیل این جلسه مشترک را بررسی این طرح و ارائه راهکارهایی برای استفاده از پتانسیل انرژی خورشیدی شهر شیراز شیراز در جهت تأمین انرژی برقی اداره‌ها، ساختمان‌ها، ابنیه ها و اماکن عمومی از جمله امکان نصب پنل‌های خورشیدی در پشت بام ساختمان‌ها  برشمرد.

رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه انرژی خورشیدی انرژی پاک است ابراز کرد: احداث نیروگاه خورشیدی در بام ساختمانها به نوعی در راستای دستیابی به بام سبز و کاهش آلودگی های زیست محیطی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به پاک بودن هوای شهر شیراز نسبت به کلانشهرهای کشور افزود: با توجه به تأمین بخش زیادی از برق شهر شیراز از نیروگاه‌های برقابی و محدودیت منابع آبی در اثر خشکسالی‌های اخیر، با اجرای این طرح می توانیم از بروز قطعی های مکرر برق در روزهای اوج بار مصرف جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه این طرح کارایی بیشتری نسبت به طرح بام سبز دارد خاطرنشان کرد: علاوه بر تامین انرژی برقی ساختمانها و ابنیه شهر، اداره برق نیز، برق تولیدی از این نیروگاه ها را تا 20 سال خریداری می کند و ضمن ایجاد ارزش افزوده برای ملک، درآمد پایداری را نیز برای مالکان بهمراه خواهد داشت.

دکتر قائدی افزود: در راستای ترغیب مردم به استفاده از این پنلها، شهرداري و شرکت برق باید به ارائه بسته هایی تشویقی شامل، کاهش عوارض ساختمانی، خرید تضمینی برق تولیدی و تسهیل روند سرمایه گذاری این حوزه و... اقدام کند.

وی ادامه داد: مقرر شد شهرداری با هماهنگی شرکت توزیع برق شیراز طی اخذ مشاور ذیصلاح، نسبت به انجام مطالعات اقتصادی، مبانی تشویقی و سازوکارهای اجرایی طرح اقدام کند.

«نوذر امامی» رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر شیراز گفت: کشور ما با دارابودن ۳۰۰روز افتابی در سال و زاویه مناسب افتاب ویژگی منحصربه فردی دارد امامصرف انرژی در کشور بالاست.

وی بر لزوم تدوین برنامه جامع و مدون توسط شهرداری برای اجرایی شدن این طرح تاکید کرد.

۱۳۹۷/۰۹/۲۴ - ۰۷:۴۳:۵۰

دیدگاه های شما