امروز: شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی: دانشگاه شیراز رشته‌های نو در حوزه ایران پژوهی دائر کند

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی: دانشگاه شیراز رشته‌های نو  در حوزه ایران پژوهی دائر کند

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: دانشگاه شیراز در دهه‌های گذشته در حوزه‌های مختلف پژوهش‌های ایرانشناسی در جایگاهی شایسته، قرار نگرفته است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «احمد تنوری» رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز در همایش انجمن دانش‌آموختگان دانشگاه‌های شیراز و علوم پزشکی که ویژه نکوداشت کوشندگان گسترده تاریخ و فرهنگ ایران زمین و با عنوان «به سوی الگوواره‌های نو در پژوهش‌های ایران باستان» برگزار شد، با  تقدیر از تلاش‌های پروفسور «کامیار عبدی» به‌خاطر تلاش‌های وی در سال‌های اخیر در حوزه باستانشناسی و  انتقال دانش نهادهای آکادمیک خارج از کشور به داخل افزود: متاسفانه دانشگاه شیراز در دهه‌های گذشته در حوزه‌های مختلف پژوهش‌های ایرانشناسی در جایگاهی که در شان این دانشگاه پرآوازه است قرار نگرفته و این انتقاد یه مجموعه وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر نهادهای تصمیم ساز در رابطه با ایجاد رشته‌های مرتبط با تاریخ و فرهنگ ایران زمین در این دانشگاه وارد است.

 

وی ادامه داد: سخن گزافی نیست اگر بگوئیم که بخش قابل توجهی از فرهنگ و هویت ایرانی در اقلیم پارس و به‌خصوص شهر شیراز شکل گرفته است.

 

به اعتقاد رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز،  رشته‌های متعددی با گرایش‌های مختلف در دانشگاه شیراز در این حوزه‌های پژوهشی بنیان گذاشته شود تا این دانشگاه تبدیل به مرکز پژوهش‌های نو در عرصه‌های مختلف ایرانشناسی شود.

 

رئیس کمیسیون فرهنگی، همچین افزود: نیاز است یک خواسته عمومی در راستای تقویت این‌گونه رشته‌ها در دانشگاه شیراز شکل بگیرد.

تنوری ادامه داد: تقویت پژوهش‌های ایرانشناسی و شناساندن بیشتر و بهتر گستره فرهنگ و تمدن ایرانی که شیراز همواره داعیه مرکزیت یا پایتختی فرهنگی این گستره را داشته و البته محدود به مرزهای سیاسی کنونی نیست و ایران بزرگ فرهنگی را در بر می‌گیرد، باید در دستور کار اینگونه انجمن‌ها قرار گرفته تا شناخت بیشتری به جامعه داده شود و همچنین با دعوت از اساتید برجسته یافته‌های نو در این پژوهش‌ها به جامعه عرضه شود.

 

تنوری در پایان ضمن گرامیداشت یاد پروفسور «شاپور شهبازی» از تلاش های خانم دکتر «نازیلا شهبازی» در برگزاری این همایش تقدیر کرد.

۱۳۹۷/۰۹/۲۴ - ۱۰:۲۶:۲۶

دیدگاه های شما