امروز: چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دیدار اعضای شورای اسلامی شهر شیراز با اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس

دیدار اعضای شورای اسلامی شهر شیراز با اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس

اعضای شورای اسلامی شهر شیراز با اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس دیدار و تبادل نظر کردند.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، مهندس «ابراهیم صبوری» نایب رییس شورای اسلامی شهر شیراز در این دیدار گفت: وحود و تشکیل دو کمیسیون ماده ۱۰۰ و ماده ۵ زیبنده شهر نیست.

وی ادامه داد: ریشه اصلی  وجود و تشکیل این دو کمیسیون که به تخلفات در ساخت و ساز دامن می‌زند، ناشی از ضعف نظام مهندسی است‌.

صبوری ابراز کرد: اگر مهندسان در مراحل ساخت مانع از تخلف در ساخت و ساز می‌شدند، اجباری به تشکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ نبود‌.

نایب رییس شورای اسلامی شهر شیراز خاطر نشان کرد: ایراد اصلی در تشکیل کمیسیون ماده ۵ نیز ضعف در طراحی شهری است و اگر همکاری نزدیکی بین سازمان نظام مهندسی و شهرداری ایجاد شود، میتوان به راحتی این مشکلات را حل کرد.

صبوری افزود: معتقدیم وجود کمیسیون ماده ۱۰۰ این پیام رو به مردم میدهد که شما تخلف کنید، هزینه ‌اش را هم پرداخت کنید‌.

وی همچنین بر ضرورت جذب سرمایه‌گذار تاکید کرد و افزود: شورای شهر شیراز با اغوش باز امادگی دارد از همراهی نظام مهندسی برای جذب سرمایه گذاران استقبال کند.

وی به فقدان بناهای ماندگار در شیراز اشاره کرد و گفت: در سالیان پس از انقلاب موفق نشده ایم ساختمان ماندگاری در شیراز احداث کنیم و از این جهت شیراز فقیر است.

دکتر «نواب قائدی» رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: در حوزه مدیریت بحران  معمولا از اعضای سازمان نظام مهندسی بهره می‌گیریم و این اتکای شورا و شهرداری به تخصص نظام مهندسی نشان‌میدهد که زمینه فکری برای توسعه همکاری‌ها وجود دارد.

قائدی خاطرنشان کرد: علاوه بر مسائل فنی ساختمان در حوزه‌های عمرانی و مبحث ۱۹ مدیریت انرژی و شیکه حمل و نقل و ترافیک شهری نیازمند همکاری سازمان نظام مهندسی هستیم.

عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر شیراز گفت: شهرسازی در کشور به‌ شیر بی یال و دم تبدیل شده و نیازمند بازنگری قوانین و فرایندهای طراحی و اجرایی هستیم.

«نوذر امامی» رییس کمیسیون شهرسازی و معماری نیز ابراز کرد: قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در سال ۷۴ تصویب شده که صنعت ساختمان را مهندسان راهبری کنند.

وی با بیان اینکه نظام مهندسی در جایگاه خود قرار نگرفته است، افزود: بخشی از تخلفاتی که در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری تشکیل می‌شود ناشی از تقصیر مهندسان طراح و ناظر است.

عضو شورای شهر شیراز اظهار کرد: انتظار داریم نظام مهندسی در وجود خود تحول و خلاقیت ایجاد کرده و به سازمان حرفه‌ای، مولد و خلاق تبدیل شود که برای شهر و اعضای خود ثروت ایجاد میکند.

دکتر «لیلا دودمان» عضو شورای اسلامی شهر شیراز بر لزوم تعامل دوجانبه شورای شهر و نظام مهندسی تاکید کرد و گفت: تعامل دو سویه منجر به شناخت اسیب‌ها و همکاری در حوزه‌های شهرسازی و عمرانی برای رسیدن به یک شهر مستحکم و خلاق می‌شود.

دودمان افزود: تعامل می‌تواند ما را در رسیدن به کیفیت مطلوب و جلوگیری از هدر رفت سرمایه‌های ملی کمک کند.

دکتر «علی ناصری» دیگر عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به وجود توان تخصصی سازمان نظام مهندسی گفت: شیراز شهربرندها و با اصالت تاریخی و فرهنگی و دارای ارزش کامل است.

وی با بیان اینکه شیراز تاریخ غنی ایران را با خود یدک می‌کشد، افزود: برای حرکت به سمت انسان محوری باید برخی مفاهیم در شهرسازی و مدیریت تغییر پیدا کند.

دکتر ناصری ابراز کرد: هویت شیراز را به وجود مردمانش و برندهای آن می‌دانیم و باید این هویت را به نسل‌های اینده انتقال دهیم.

»سولماز دهقانی» رییس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: بازار وکیل شمالی در حال فروریختن است، نه شهرداری بودجه دارد و نه میراث فرهنگی توجهی میکند.

وی معتقد است برخی پروژه‌های شهر شیراز به اعتبارات ملی نیازمند است.

وی افزود: شهر شیراز نیازمند ایجاد جاذبه‌های گردشگری جدید است.

دهقانی خاطرنشان کرد: شهر شیراز به میدان گاهی با تمام امکانات و شاخص‌ها برای با هم بودن مردم نیاز دارد.

»سینا بنی‌زمانی» رییس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری نیز گفت: همکاری اعضای نظام مهندسی در برخی پروژه‌های سرمایه‌گذاری در دیگر نقاط کشور می‌تواند الگوی خوبی برای جذب سرمایه‌گذار در شیراز باشد.

وی افزود: در یک سال گذشته شهرداری شیراز افزایش درامد پایدار داشته است اما معنادار نبوده است.

بنی زمانی افزود: از فروش املاک شهرداری جلوگیری کرده ایم و درامد قریب به ۸۰ میلیاردی امسال در مقایسه با ۱۲۰۰ میلیارد تومان فروش املاک سال ۹۴ ناچیز است.

۱۳۹۷/۰۹/۲۹ - ۰۸:۴۵:۵۳

دیدگاه های شما