امروز: یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

عضو هیات رییسه شورای شهر: شهرداری شیراز بر وضعیت نماهای ساختمانی نظارت کند

عضو هیات رییسه شورای شهر: شهرداری شیراز بر وضعیت نماهای ساختمانی نظارت کند

عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر شیراز  خواستار تدوین دفترچه ضوابط نمای ساختمان به منظور نظارت برنماهای ساختمان در شیراز شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شیراز، «سولماز دهقانی» در گفت‌وگویی اظهار کرد: معضلی که امروز گریبان گیر شهرها از جمله شیراز شده عدم توجه به نما و نورپردازی ساختمان‌هاست.

 

وی نبود ضوابط و مقررات جامع مربوط به نما و نورپردازی ساختمان‌ها را از دلایل اصلی شکل‌گیری نماهای بی‌روح و نازیبا و ناهماهنگ دانست و گفت: برخی از نماها بعضاً وام گرفته از معماری نئوکلاسیک غربی یا به زبان عامیانه نمای رومی و نامأنوس با بافت شهری شیراز و دور شدن از هویت معماری ایرانی _ اسلامی است.

 

دهقانی خاطرنشان کرد: متاسفانه قوانین در این زمینه ناقصند یا ضمانت اجرایی بالایی ندارند یا در زمینه نظارت به‌درستی عمل نمی شود.

 

به گفته عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر شیراز، در برخی از شهرهای دنیا حساسیت کمتری بر طراحی و نقشه داخلی وجود دارد اما نمای ساختمان به طور کامل در اختیار شهرداری است یا علاوه بر معابر عمومی بخشی از جداره خارجی ساختمان نیز برای حفظ پوسته نما متعلق به شهرداری است.

 

وی معتقد است تدوین دفترچه ضوابط نمای ساختمان از سوی معاونت معماری و شهرسازی و ایجاد ساز و کارهای لازم جهت نظارت هرچه بیشتر و موثرتر بر نما و نورپردازی ساختمانها با در نظر گرفتن بافت کالبدی و فرهنگی _ اجتماعی مناطق و محلات مختلف به همراه تدوین سیاست های تشویقی در جهت رعایت ضوابط و مقررات می‌تواند گام مهمی در جهت حفظ هویت شهر و معماری ایرانی _ اسلامی باشد.

 

وی اظهار امیدواری کرد مجموعه مدیریت شهری با توجه بیش از پیش به مساله سیما و منظر شهری شیراز را به جایگاه شایسته خود برساند.

۱۳۹۷/۱۰/۰۳ - ۰۹:۱۲:۱۲

دیدگاه های شما