امروز: سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

صبوری: فقدان مدیریت شهری یکپارچه مانع ساماندهی معتادان متجاهر می شود

صبوری: فقدان مدیریت شهری یکپارچه مانع ساماندهی معتادان متجاهر می شود

هم‌اندیشی مسئولان استان فارس برای اجرای طرح ساماندهی متکدیان و معتادان متجاهر شیراز به میزبانی شورای اسلامی شهر شیراز برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی واموربین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «ابراهیم صبوری» در این جلسه که سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استانداری فارس نیز حضور داشت، گفت: در جوامع توسعه یافته همه وظایف اجتماعی برعهده شهرداری است ولی درایران هنوز مدیریت یکپارچه شهری شکل نگرفته به همین دلیل امروز شهرداری با مدیریت‌های دیگر مشارکت می‌کند.

وی افزود: اگر مدیریت یکپارچه شهری محقق شود بسیاری از مدیریت‌ها حذف خواهد شد و همه تابع شهرداری خواهند شد.

صبوری بر تغییر نگاه مدیران استان فارس تاکید کرد و افزود: باید شرکت‌های خصوصی بزرگ که در شهر کار می‌کنند نیز در راستای نگهداری شهر مشارکت و حق خود را در این زمینه پرداخت کنند.

نایب رییس شورای شهر شیراز ادامه داد: همه باید دست دردست هم دهیم و معضلات اجتماعی شهر را از بین ببریم.

وی خاطر نشان کرد: بهزیستی به صورت ویژه در زمینه ساماندهی معتادان متجاهر و متکدیان مسئولیت دارد و شهرداری و بقیه سازمانها باید درکنار بهزیستی مشارکت کنند.

صبوری با اشاره به امادگی شورای شهر در راستای همکاری با سایر نهادها در این زمینه افزود: شورای شهر همواره شهرداری را ملزم به پیگیری این مسائل کرده است.

وی ادامه داد: به منظور راه اندازی مراکز دیگر در کنار مراکز ماده۱۶ ، بودجه‌ای در ردیف بودجه سال اینده پیش بینی خواهد شد.

 

در این مراسم مهندس «محمدرضا محمدحسن‌پور» معاون خدمات شهری شهرداری شیراز گزارشی از عملکرد شهرداری شیراز برای جمع اوری و نگهداری معتادان خیابانی ارائه کرد و گفت: طبق قانون،  بهزیستی مسئول نظارت و ساماندهی معتادان متجاهر یا خیابانی است و شهرداری نیز در کنار ان مشارکت دارد.

وی اضافه کرد: سال گذشته مرکز ماده ۱۶ با بیش از ۸ میلیارد تومان اعتبار برای نگهداری این نوع معتادان در محل بیمارستان سلامی تجهیز شده اما بهزیستی به بهانه نبود اعتبار خود را فقط مسئول نگهداری ۲۴۰ معتاد می‌داند.

معاون شهردار شیراز ابراز کرد: برای نگهداری معتادان زن در شیراز مرکزی تجهیز شده اما بهزیستی از پذیرش آنان خودداری می‌کند.

وی افزود: مستنداتی محکمی هم در شهرداری و هم در ستاد مبارزه با مواد مخدر استان داریم که از دیگر استان‌های همسایه معتادان متجاهر جمع اوری شده و با اتوبوس به شیراز می‌آورند.

محمدحسن‌پور با بیان اینکه افراد تحصیلکرده تا مقطع دکترا در بین معتادان متجاهر وجود دارند، بر حفظ کرامت آنان تاکید کرد و گفت: هفته گذشته مقام‌های مسئول ماده ۱۶ را به شیراز دعوت کردیم و قول مساعد دادند ظرفیت پذیرش را ۵۰۰ نفر دیگر در شیراز افزایش دهند

«موسوی» مدیرکل بهزیستی فارس نیز گفت: اداره کل بهزیستی به دلیل محدودیت منابع امکان پذیرش بیش از ۲۴۰ نفر معناد متجاهر را ندارد، در حالیکه شهرداری نزدیک به ۳۶۰ نفر معتاد را به مرکز ماده ۱۶ تحویل داده است.

وی ادامه داد: بهزیستی وظایف دیگری هم دارد و خدمات دیگری هم ارائه می‌کند و نمی‌تواند همه توان خود را درگیر موضوع معتادان متجاهر کند.

موسوی افزود: تا زمانی که اعتبار لازم از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر تامین نشود، اجازه نمی‌دهیم بیشتر از ۲۴۰ معتاد در مرکز ماده ۱۶ نگهداری شود.

مدیرکل بهزیستی افزود: از وظایف شهرداری است در حوزه معتادان متجاهر ورود کند.

۱۳۹۷/۱۰/۰۸ - ۱۰:۳۸:۴۱

دیدگاه های شما